Pracovní test iPad 2, aneb patří tahle krabička do firmy?

Notebook

Nejrozmanitějších recenzí tabletu iPad 2 je už i na malém českém internetu víc, než je jeden čtenář schopen přečíst a vstřebat. Možnost vyzkoušet si populární iPad 2 jsme si ale nechtěli nechat jen tak ujít a tak jsme se rozhodli pro trochu odlišný přístup – podíváme se, jestli má ten mnohými milovaný a stejně tak i nenáviděný iPad 2 šanci se smysluplně uplatnit i ve firemním prostředí.


iPad 2

Jen na poměrně málo zařízení existuje současně takové množství tak silně polarizovaných názorů, jako právě na iPad. Pro jedny teprve před rokem uvedený tablet společnosti Apple představuje změnu paradigmatu, pro jiné je pak jen zbytečně drahou hračkou pro „Jablíčkáře,“ která ani neumí telefonovat. Pak je tady ještě třetí skupina lidí, která iPad používá nebo naopak neužívá z čistě pragmatických důvodů a nelze ji zařadit ani do jedné ze zmíněných skupin.

Faktem zůstává, že ať už mají pravdu příznivci nebo odpůrci iPadu, aktuální snaha snad všech světových výrobců spotřební elektroniky nesoucí se v duchu „dohnat a předehnat“ Apple ukazuje, že Apple se s iPadem vydal správným směrem a teď slaví úspěch. To jestli tomu tak je kvůli praktickému využití zařízení, módnímu trendu nebo logu v podobě nakousnutého jablka je vedlejší. iPad se jednoduše prodává skvěle bez ohledu na to, jaký je pravý důvod jeho popularity. Zhruba 20 milionů prodaných kusů za pouhých 12 měsíců prodeje je toho víc než jasným důkazem.

Ďábel se skrývá v detailu

Rozdíl mezi první a druhou generací iPadu je sice malý, podle vzoru „ďábel se skrývá v detailu,“ ale rozhodně ne zanedbatelný. iPad mezigeneračně ztratil jak na váze (ta z původních 730 gramů klesla na 613 gramů), tak na tloušťce (8,8 milimetru namísto 13 mm). V obou případech se jedná o zdánlivé drobnosti, které ale ovlivňují jak první dojem z celého zařízení, tak i uživatelskou zkušenost z jeho používání. Nižší váha a tloušťka iPadu 2 tak vede k tomu, že se zařízení jednodušeji drží a práce s ním je o poznání pohodlnější, a to například i při cestování MHD.

Další relativně drobností, která ovšem významnou měrou ovlivňuje uživatelskou zkušenost, je možnost dokoupení tzv. smart coveru, tedy krytu displeje plnícího hned několik odlišných funkcí. Tou první je již zmíněná ochrana displeje iPadu 2, spojená s automatickým uzamykáním a odemykáním zařízení při sejmutí, respektive přiložení smart coveru k zařízení. Díky speciální vrstvě má smart cover displej také čistit. To sice nefunguje stoprocentně tak, jak by člověk očekával, respektive v místech ohybu smart coveru zůstává displej dále „upatlaný“. Pořád ale lepší, než kdyby displej takový byl celý.

Kromě výše zmíněného ale smart cover plní ještě jednu funkci, a to funkci bez nadsázky zcela geniálního stojánku. Pro někoho nejspíš další z řady „zbytečných drobností“, změna v uživatelské zkušenosti se zařízením je ovšem obrovská – z iPadu 2 lze najednou bez problémů číst i tehdy, když je pouze položen na stole, je možné jej postavit a bez jakékoliv jiné podpory na něm sledovat video jako na televizi či zvládat v jedné ruce za smart cover držet iPad a druhou se držet při už zmíněném cestování v hromadné dopravě.

Shrnuto a podtrženo, jsou to právě výše zmíněné drobnosti, které druhou generaci iPadu posouvají vůči té první o neskutečný kus kupředu.


Smart cover ochrání a vyčistí displej a ještě poslouží jako
stojánek.

iPad 2 a hardware

Z hlediska použitého hardware toho má iPad 2 poměrně dost co nabídnout. Základem a bezesporu i velkým „trhákem“ je 9,7“ LED dotykový displej s rozlišením 1024 na 768 bodů při ppi 132. Srdcem iPadu 2 je pak 1 GHz dvou jádrový procesor A5, který dodává dostatečné množství výkonu pro plynulý chod snad jakékoliv aplikace. Výdrž baterie se i přesto při běžné práci drží na velmi slušných 10 hodinách.

Další klíčová vlastnost systému, tedy velikost vnitřní flashové paměti, záleží čistě na volbě uživatele. Vybírat ale lze z nabízených 16, 32 a 64 GB. Stejně je na tom i konektivita, v rámci které lze vybírat mezi základní WiFi verzí a vyšším modelem vybaveným 3G modulem.

Velikosti paměti a možnostem konektivity je ale samozřejmě přímo úměrná i cena. Zatímco nejlevnější variantu, tedy 16 GB WiFi verzi, lze pořídit už od zhruba 11 tisíc Kč, cena nejvyšší verze vybavené 64 GB paměti a 3G modulem se běžně pohybuje na hranici 19 tisíc Kč. Z našeho testování ale jednoznačně vyplývá, že investice do 3G verze se i s následnými poplatky za přenesená data rozhodně vyplatí.

Aplikace, aplikace, aplikace

Stejně jako v případě smartphonů a ostatně i počítačů ale hardwarová kvalita samotného zařízení moc nevypovídá o možnostech jeho využití. Tím co dotváří uživatelskou zkušenost se zařízením a ve své podstatě i určuje, k čemu zařízení bude a nebude použitelné, jsou dostupné aplikace.

Nutno podotknout, že Apple má díky představení mobilního telefonu iPhone v polovině roku 2007 na tomto poli poměrně dobrou startovní pozici. Příchod prvního iPhone znamenal i faktický debut platformy iPhone OS, dnes iOS. iPad tak už v momentě svého vstupu na trh mohl čerpat z desítek tisíc aplikací, které byly sice nativně určeny pro iPhone, jejich spuštění na tabletu ale nebyl problém. To, že práce s nimi není často „nic moc“ vzhledem k mnohem menšímu rozlišení starších telefonů iPhone, je věc druhá. Technicky vzato s nimi ale pracovat jde.

Z hlediska bysnysových aplikací se App Store může pochlubit nad očekávání dobrou nabídkou. Jejich škála sahá od aplikací čistě kancelářských, určených pro čtení a úpravy dokumentů, přes nástroje zaměřené na prezentace, až po ty úzce specializované, určené například pro vzdálené připojení k serveru postavenému na Windows Server.

S množstvím dostupných aplikací tak problém rozhodně není. Jak už bylo zmíněno, jejich nabídka je velmi široká a krom naprostých specialit pokrývá 99% všech pracovních i soukromých potřeb. Tvrdě narazit je ale možné u ovládání některých, byť často poměrné specifických, programů. To může být oproti počítači v lepším případě pouze komplikovanější a pomalejší, v horším pak v některých případech zcela nemožné.

Za zmínku stojí třeba poměrně oblíbená aplikace iTap RDP určená právě k připojení ke vzdáleným plochám Windows. Ta v podstatě nabízí plnohodnotný vzdálený přístup k libovolnému počítači či serveru, některé pro Windows běžné funkce, jako je potahování oken nebo „oblíbený“ pravý klik, jsou ale na iPadu prostřednictvím iTap RDP poměrně složité, ne-li zhola nemožné. Na druhou stranu je fakt, že zrovna iTap RDP je poměrně extrémním příkladem.

Možným řešením je použít rozšiřující periferie, jako je klávesnice nebo myš, které práci s iPadem v mnoha ohledech zjednoduší. Ostatně i námi testovaný model přišel s doslova luxusní bluetooth Apple klávesnicí, které nelze vytknout snad vůbec nic. Na druhou stranu se do mysli vkrádá otázka, proč s sebou „tahat“ iPad, klávesnici a myš, když místo toho můžeme mít jen jediné zařízení, tedy notebook.

Jinými slovy iPad vám pracovní stanici nebo notebook plnohodnotně nenahradí. Přinejmenším „nouzově“ se s ním ale pracovat rozhodně dá.


iPad 2 je na prokrastinaci jako dělaný.

Prokrastinace je zásadní problém

Největším lákadlem a zároveň i problémem iPadu 2 je jeho 9,7“ dotykový displej. Proč taková zvláštní kombinace dvou zcela rozdílných charakteristik u jedné věci? Jednoduše proto, že použitý LED displej je poměrně dobrý, a tak svádí k jiným věcem, než přípravě prezentací nebo procházení pracovních textových dokumentů.

Že to s odoláním prokrastinaci nebude zas tak jednoduché jsme se při testování přesvědčili sami. Ve snaze být alespoň trochu zajímaví jsme byli odhodláni si alespoň základní strukturu tohoto článku připravit právě na iPadu a empiricky tak ověřit jeho využití při takto relativně jednoduchém úkolu. Nakonec se běžně 20 minut trvající úkol protáhl na celé tři hodiny, a to právě díky použití iPad.

Důvod? Když už iPad vezmete do ruky je „přece jasné“, že se na pár minut podíváte na internet, co nového se ve světě děje. Odtamtud se dá přesunout buď ke zhlédnutí pár oblíbených videí na YouTube nebo třeba „jednomu“ rychlému závodu v závodní hře Asphalt. A když se vám ani na pátý pokus nepodaří dojet tak, jak si přejete, nebo jak je to potřeba pro další postup, není nic lepšího než se uklidnit při zachraňování malé zelené chobotničky v pěkně postavené skákačce Squibble. A půl hodiny je pryč ani nevíte jak.

Co z toho plyne? Pokud nejste disciplinovaní, tak na iPadu toho nejspíš moc neuděláte. Jednak kvůli už zmíněným omezením některých aplikací, jednak pak díky prokrastinaci, ke které zařízení samo od sebe prazvláštním způsobem svádí. Takže se vlastně ani není čemu divit, že práce nejde od ruky zas tak rychle.

Co s tou plackou?

Naším cílem bylo předchozí řádky psát v maximální možné míře tak, aby si čtenář sám mohl udělat svůj vlastní názor na využití tabletu iPad 2 ve firemním prostředí. I tak se ale neubráníme krátkému rozepsání toho, jakou odpověď jsme si na tuto otázku po dvoutýdenním testování udělali v redakci.

Hlavní poznání, které jsme si z pravidelného používání iPadu 2 odnesli je, že ve velké míře záleží, k čemu jej chcete v rámci pracovních povinností používat. Jakmile vám jde o již zmiňované extrémní připojování ke vzdáleným plochám, máte relativně velkou šanci, že narazíte na problém. Naopak bude-li vašim cílem prezentovat třeba při pracovním obědě vybrané výstupy co možná nejinteraktivnějším způsobem, jen těžko najdete lepší řešení, než právě iPad 2.

Sečteno a podtrženo, iPad 2 je zařízením primárně určeným pro zábavu, jako je procházení webu, hry či třeba sledování videa. To jsou věci, na které je iPad stavěn, a které zvládá naprosto skvěle. S reálným využitím pro pracovní účely je to pak rozhodně horší, ale možnosti se najít určitě dají. Chce to jen mít trpělivost, hledat a samozřejmě si také být schopen uvědomit, co na iPadu jde dobře, nebo přinejmenším zvládnutelně, a co je naopak utrpením a je potřeba s tím počkat na počítač.

Značně subjektivní tečka na závěr

Na konec si neodpustíme malé subjektivní hodnocení naší dvoutýdenní zkušeností s fenoménem iPad 2. Na základě dřívějších převážně negativních osobních zkušeností s produkty Apple se autor článku řadí spíš k pesimistům až lehčím odpůrcům všeho nesoucího nakousnuté jablko ve znaku. Na druhou stranu se sluší poznamenat, že testování iPadu 2 bylo poprvé, kdy některý z produktů Apple používal pravidelně, dlouhodobě a za předem daným účelem. Přeci jen je rozdíl mezi tím, když si se snad jakýmkoliv zařízením bezcílně hrajete deset minut v obchodě a stavem, kdy jej neustále nosíte s sebou a používáte.

Bude to znít jako tisíckrát opakované klišé, nad kterým většina nejspíš jen ohrne nos, ale iPad 2 „prostě funguje“. A to je to, co na něm oceníte, ať už chcete pracovat nebo jen vesele prokrastinovat. Nemá smysl se tady rozplývat nad jednoduchostí pořízení a instalace aplikací, výkonu nebo výdrži baterie, o tom už bylo tisíckrát psáno někde jinde a v podstatě je to i jedno. Příjemně nás překvapilo jediné – ať s iPadem děláte cokoliv, pořád se chová stejně, nezamrzá, nehučí a nemá potřebu informovat o tom, že něco nejde. Prostě funguje.

Stručně a jasně, iPad 2 je extrémně zajímavé a návykové zařízení. Především pak asi pro člověka, který se už nadobro smířil s některými nepříjemnými specifiky Windows a najednou zjišťuje, že to jde i bez nich. Na druhou stranu tohle není názor, který by bylo možné generalizovat, a určitě se najdou lidé, pro které nebude práce s iPadem ničím jiným patláním prstem po displeji. Nám se ale líbil. Jen ta prokrastinace s ním byla až příliš samozřejmá a vlastně zábavná.

Za zapůjčení iPadu 2 děkujeme společnosti DataConsult CZ s.r.o.

Exit mobile version