Průzkum: ve státním sektoru je vynaloženo 30 – 35 % finančních prostředků na informační technologie (IT) zbytečně. • Elektronické knihy v Česku: 11 % uživatelů internetu už nějakou e-knihu má a jsou to takřka každodenní čtenáři. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.
Zbytečné finance na IT
Podle aktuálního průzkumu znaleckého ústavu Apogeo Esteem vynakládá stát 30 až 35 procent výdajů na informační technologie zcela zbytečně. Státní úředníci nejčastěji nakupují nepotřebné služby nebo nevhodné produkty.
„Důvodem vůbec nemusí být korupce, nýbrž alibismus úředníků a jejich snaha být za každou cenu krytý. Poptávané řešení proto raději předimenzují nebo z neznalosti zvolí nevhodnou strategii. Důsledkem jsou předražené projekty, které mnohdy ani neplní svou očekávanou funkci či jsou v době dokončení již zastaralé,“ řekl médiím soudní znalec z Apogeo Esteem Ivan Janoušek.
Průzkum konkrétně ukázal, že v přibližně čtvrtině případů může za neefektivní využití prostředků na IT nedostatečná analýza projektů, v pětině pak chybné zadání, které poptává neadekvátní řešení.
Další nekvalitně ošetřenou oblastí jsou špatně sepsané smlouvy, které dávají prostor různým dodatkům prodražujícím celý projekt. Opět nemusí jít o korupci, ale spíše o chybně koncipované smlouvy. Ty totiž sepisují většinou právníci, kteří nejsou odborníci na IT.
Společnost Apogeo Esteem je součástí poradenské skupiny Apogeo Group. Znalecký ústav disponuje jedním z nejširších rozsahů znaleckých oprávnění v České republice pro obor ekonomika, jež uděluje ministerstvo spravedlnosti.
E-knihy jsou v kurzu
Ze studie průzkumové agentury Mediaresearch vyplynulo, že klasické knihy jsou Čechy stále preferovány, ale moderní elektronické čtečky zajímají i řadu vášnivých knihomolů. Pětina internetových uživatelů uvažuje o jejich pořízení v horizontu jednoho roku.
Největší potenciál má v elektronické podobě odborná literatura. Mladí ke čtení upřednostňují multifunkční tablet. Tématem e-books se zabývá výzkumná studie, kterou realizovala společnost Mediaresearch u příležitosti akce březen-měsíc knihy. Výzkum probíhal v polovině měsíce března a dotázáno bylo 977 respondentů z internetového NetPanelu.
Přes postupující medializaci volného času zůstává čtení knih oblíbenou aktivitou, jíž holduje polovina internetové populace alespoň jednou do týdne. Výzkum prokazuje, že čtení je doménou vzdělanějších lidí – nejvíce čtou vysokoškoláci a lidé s maturitou. Častěji se knihám věnují také ženy.
11 % uživatelů internetu už nějakou e-knihu má – jedná se hlavně o muže, vysokoškoláky a silné čtenáře, pokud tak můžeme nazvat lidi, kteří čtou téměř denně. Ti rovněž deklarují největší počet již pořízených knih. Muži a lidé s univerzitním diplomem mají zároveň nejvstřícnější postoj k pořizování elektronických knih – zhruba třetina sice žádné nemá, ale uvažuje o tom, že si je začne pořizovat.
Značné rezervy má však česká internetová populace v čtecích zařízeních, s jejichž pomocí se elektronické knihy mohou stát mobilním společníkem. Většina respondentů, kteří kdy četli e-knihy, uvádí, že knihy četli nebo čtou na stolních počítačích či v noteboocích. Zkušenosti s čtečkami má jen minimum z nich. Vlastní čtečku pak mají jen 3 % uživatelů, 4 % deklarují vlastní tablet. 18 % respondentů však plánuje pořízení čtečky v horizontu jednoho roku a 15 % uvažuje v podobném duchu o tabletu. Oba typy zařízení zajímají více muže a starší respondenty (45+). Generace 15-24 výrazně upřednostňuje multifunkční tablety.
Přenosná čtecí zařízení jdou ruku v ruce s hlavní předností elektronických knih – mobilitou knihovny. Přesto by však valná většina respondentů klasikou knihovnu za elektronický archiv nevyměnila. Spíše přichází v úvahu kombinace klasické a virtuální knihovny, z nichž každá by posloužila jinému účelu.
V tom případě by bylo místo v policích vyhrazeno obsahově či esteticky cennějším knihám, knihám s citovou hodnotou a do čteček by si lidé stahovali knihy konzumnějšího charakteru či odbornou literaturu. Požitek ze čtení skutečné knihy podle respondentů elektronická čtečka nahradí jen stěží.
Týdenní review
Pondělní hlavní článek se věnoval problematice IT trhu práce. Pracovní místa v segmentu informačních technologií dlouhodobě tvoří kolem 13 % z celkové nabídky firem. Podle elektronických pracovních portálů se v oblasti IT firmy shánějí po specialistech v segmentu vývoj aplikací a systémů. Firmy na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2011 hledaly z 5 % hlavně vývojáře.
Druhý článek týdne se týkal IPv4. Snažil se pojmenovat důvody, proč je konec IPv4 nejen nutný, ale také žádoucí. Největší slabiny protokolu IPv4 jsou nedostatek volných bloků IP adres, neschopnost přizpůsobit se časově citlivému provozu a absence dostatečného zabezpečení síťové vrstvy.
{seealso}
Středeční hlavní článek přinesl pohled na problematiku bankovních podvodů. Ty jsou realizovány většinou přes internet. Tři ze čtyř malých nebo středních firem, které se staly v posledním roce obětí bankovních podvodů, byly postiženy pomocí útoku na on-line bankovnictví.
Ve středeční personální rubrice jsme se věnovali jmenování Waltera Deppellera prezidentem počítačové společnosti Acer pro oblast EMEA.