Stalo se: Czech Pointy možná najdeme v bankách a stavebních spořitelnách

Keyboard

Do systému kontaktních míst Czech POINT pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy se zřejmě budou moci zapojit i společnosti s bankovní licencí. &#8226 Průzkum: Češi se inspirují zahraničními trendy: 70 % z nich chce na internetu platit moderními rychlými metodami. &#8226 Týdenní revize dění na ITBiz.cz.

CzechPointy v bankách?

Již ke konci minulého roku jsme informovali o tom, že se v plánech tuzemských bankovních ústavů a pojišťoven možná ukrývá snaha provozovat obchodní místa Czech Pointů, která obyvatelům slouží pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy. O možnostech už prý údajně jednala Česká bankovní asociace (ČBA) s ministerstvem vnitra.

Do systému kontaktních míst Czech POINT pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy se zřejmě budou moci zapojit i společnosti s bankovní licencí, tedy vedle bank například také stavební spořitelny.

Poslaneckou novelu zákona o informačních systémech veřejné správy v týdnu podpořila v prvním čtení sněmovna. Nyní novela směřuje do výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který bude mít na její projednání měsíc.

Tvůrci novely poukazují na to, že počet kontaktních míst by se měl rozšiřovat. Nárůst pracovišť je ale podle současného znění normy ohraničený. Autorizace by přišla banky podle návrhu na dva miliony korun ročně.

Poslanci novelu podali podle jednoho z předkladatelů Jaroslava Krupky (ODS) kvůli jiné normě, podle níž z občanských průkazů zmizí postupně některé osobní údaje. Lidé je budou muset dokládat jiným způsobem, výpisy ze systému. Autoři z řad poslanců ODS, TOP 09, Věcí veřejných i opoziční ČSSD se odvolávají na potřebu přibližovat výkon veřejné správy lidem.

Systém Czech POINT poskytuje nyní lidem a podnikatelům 16 služeb a jeho rozšíření právě na banky zdůvodňují předkladatelé tím, že podléhají přísné státní kontrole, mají širokou síť poboček a jejich informační systémy musí vyhovovat přísným požadavkům na bezpečnost.

Doposud bylo na kontaktních místech Czech Point vydáno na pět milionů výpisů. Zaměstnanci kontaktních míst veřejné správy vydávají i ve druhém čtvrtletí roku 2011 výpisy rekordním tempem.
Dne 3. května 2011 v 9.58 hodin vydala paní Michaela Sedláčková pětimiliontý výpis, a to výpis z katastru nemovitostí. Pro dokument si přišel zájemce na pobočku Czech POINT ve statutárním městě Olomouc.

Jak je možné si ověřit z online statistik, dostupných na webových stránkách www.czechpoint.cz, největší zájem má veřejnost stále o výpis z rejstříku trestů, který tvoří 47,74 % ze všech vydaných dokumentů. Za ním následuje výpis z katastru nemovitostí s 24,31% podílem, třetí nejžádanější je se 17,34 % výpis z obchodního rejstříku.

Češi preferují rychlé online platební metody

V šetření internetového obchodu Aukro.cz se ukázalo, že 70 % oslovených uživatelů internetu má zájem platit moderními platebními metodami.

Zjištění naznačuje, že čeští uživatelé začínají mít na platby na internetu stejné nároky jako uživatelé v západoevropských zemích.

Výsledky výzkumu potvrdily také fakt, že až 90 % uživatelů Aukra vyhledává platbu předem. „Víc než polovina z nich pak preferuje běžný bankovní převod, který však obecně představuje komplikovaný a pomalý způsob bezhotovostní platby. Rychlý online převod, který v těchto dnech spouští Aukro, přináší odpověď na požadavky našich uživatelů,“ říká David Vychytil, provozní ředitel internetového obchodu Aukro.cz.

Postoje uživatelů jednoznačně ukázaly, že platby předem budou i nadále na českém internetu standardem, podobně jako je tomu v dalších evropských zemích.

„Podle našich předpokladů bude růst obliba rychlého online převodu, který umožní zvýšit rychlost transakcí. Prodejce vidí přijatou platbu v reálném čase a může zboží ihned odesílat,“ říká Gabriel Kalapoš, manažer platební brány PayU.

Týdenní review

Pondělní článek se věnoval konsolidaci IT trhu. Autor se snaží predikovat možné akvizice na trhu. Zkoušet odhadnout, jaká firma pohltí jinou, je samozřejmě lákavá spekulace. Podívejte se na kandidáty na akvizice, které mohou brzy přijít.

Další článek týdne se týkal cloud computingu. Cloud computing je na papíře skvělá věc. Je příjemné nebýt svázaný s určitým hardwarem, ale jen mít svoje data někde v cloudu, kam k nim můžete odkudkoliv přistupovat. To ovšem platí pouze za ideální situace, jelikož krutá realita nám v praxi uštědří občasné výpadky, jako se to právě povedlo koncem minulého měsíce i známému Amazonu.

Ve středeční personální rubrice jsme se věnovali hlavně změnám ve společnosti Galeos, kde se stal Petr Karlach obchodním ředitelem.

V krátkém příspěvku jsme informovali o informačním ruchu spojeného se smrtí nejznámějšího teroristy Usámy bin Ládina.

{seealso}
Následující příspěvek se věnoval zamyšlení nad zpoplatněním zpravodajských webů. Řada zpravodajských webů ve světě je už zpoplatněná, a to různou měrou a různým způsobem. Tento trend se logicky objevil i u nás, míněno jak v Evropě, tak u nás a v okolí. Nejnověji jsou to Slováci, kde začali ve velkém a finanční závora postihla na desítku webů.

Exit mobile version