Softwaroví výrobci Microsoft a Red Hat se v úterý dohodli na spolupráci v oblasti virtualizace. Předmětem dohody je vzájemná podpora fungování serverových operačních systémů ve virtuálním prostředí a provázání technické podpory u společných zákazníků. Většina podniků a firem totiž běžně využívá systémy z dílny obou společností a bylo tedy jen otázkou času, kdy k navázaní podobné spolupráce dojde.
Zákazníci se již podobné spolupráce dlouho dovolávali
Nejsou přitom daleko časy, kdy byla souběžná existence produktů Microsoftu a kterékoliv open-source organizace v jedné místnosti doslova nepředstavitelná. Časy i ekonomické prostředí se však mění a samotný trend virtualizace vyžaduje od výrobců zcela jiný přístup. Podnikoví zákazníci ostatně už delší dobu volali po řešeních, která by umožnila souběžnost softwaru i z dílen ideově zcela odlišných výrobců, a Microsoft s Red Hatem tedy museli jednat.
Výsledkem je dohoda, která umožní fungování serverových operačních systémů ve virtuálním prostředí. Microsoft nabídne podporu Red Hat Enterprise Linuxu 5.2 a 5.3 na své platformě Hyper-V a zajistí jejich podporu a technickou dokumentaci. Red Hat naproti tomu umožní fungování systémů Windows Server 2003 SP2, Windows 2000 Server SP4 a Windows Server 2008 ve svých vlastních virtualizačních nástrojích a současně také nabídne potřebnou dokumentaci. S touto vzájemnou podporou je počítáno také u budoucích produktů a prvních konkrétních výsledků spolupráce by se zákazníci měli dočkat už ve druhé polovině letošního roku.
Představitelé obou společností zdůraznili, že dohoda není zatížena jakýmikoliv smlouvami v oblasti patentů ani žádnými jinými licenčními položkami. To je pochopitelné, Microsoft a Red Hat totiž mají na tuto problematiku zcela protichůdné názory, což dokázaly i vzájemné diskuse a pokusy o navázání spolupráce v minulých letech. Jediné, čeho bylo dosaženo, byl v roce 2007 vstup Red Hatu do aliance Interop Vendor Alliance, jejímž cílem je zlepšování interoperability různých softwarových a hardwarových produktů se systémy Microsoft. Tady však vývoj uvízl na mrtvém bodě a jedním z důvodů bylo zřejmě uzavření podobné dohody o spolupráci mezi Microsoftem a společností Novell. Ta však na rozdíl od Red Hatu licenční patenty Microsoftu uznala.
Přečtěte si také
Intel a Citrix budou spolupracovat na technologiích pro virtualizaci
Microsoft míří do oblasti cloud computingu, uvedl Windows Azure