Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky oznámil ukončení další fáze přípravy na rozdělování frekvencí. Nové frekvence by mohly znamenat vstup dalšího operátora na slovenský trh.
Pokud se zajímáte o český mobilní trh, měli byste zbystřit. Na Slovensku se totiž chystá podobná akce jako na tom českém. Jen s tím rozdílem, že se nebudou frekvence dražit v aukci. Podle deníku E15.cz by mohlo připravované výběrové řízení přinést dalšího operátora. Můžeme tak srovnávat postupy dvou regulačních úřadů a hledat případné odlišnosti.
Zatímco v ČR teprve Český telekomunikační úřad zahájí veřejnou konzultaci, naši slovenští sousedé jsou o několik kroků dál. Oznámili totiž výsledky vyhodnocení kola veřejných konzultací, které začaly od 6. 12. 2012 a trvaly do 10. 1. 2012.
K pásmu frekvencí 800 MHz připravil telekomunikační úřad ještě dvě další konzultace a jednu také připravilo Ministerstvo dopravy výstavby a regionálneho rozvoja. Pro pásmo 2600 MHz se před touto konzultací konala ještě jedna v režii telekomunikačního úřadu. Výsledky aktuálních konzultací si můžete stáhnout v PDF. Také vyhodnocení úřadu si můžete stáhnout v PDF.
Nyní bude probíhat jeden měsíc další konzultace a souběžně samotná diskuse ohledně stanovených podmínek. Výběrové řízení se pak uskuteční v květnu. Roman Vavro, tiskový mluvčí úřadu, na telefonický dotaz serveru ITBIZ.cz potvrdil, že se slovenský úřad inspiroval u britského regulátora Ofcom.
Zajímavý je postoj slovenských operátorů k samotnému přidělování frekvencí. Orange a Telefónica jsou proti přednostnímu přidělování frekvencí novému subjektu. „Je diskriminační a neopodstatněné, ba dokonce v rozporu s právním a regulačním stavem,“ odpověděli. Společnost Slovak Telecom doporučuje, aby držitelem volných frekvencí v pásmu 1800 MHz byli přednostně existující operátoři. Oproti tomu se čeští operátoři vyjadřovali v médiích spíše k tomu, aby Český telekomunikační úřad přidělil frekvence rovnou jim anebo zajistil rovné podmínky pro všechny.