Německý gigant Siemens v pondělí souhlasil, že zaplatí částku 1,3 miliardy dolarů (více než 25 miliard korun) evropským a americkým úřadům, a to za účelem urovnání obvinění, kterým v současné době čelí. Podle nich si korupcí zajišťoval zakázky po celém světě.
Mnichovské sídlo společnosti Siemens
Siemens, který čelí rozsáhlému korupčnímu skandálu, sám přiznal, že v minulosti uskutečnil několik plateb za účelem zajištění některých zakázek. Následné vyšetřování pak odhalilo řadu důkazů, z nichž většina začala na povrch vyplouvat až v loňském roce. Americké ministerstvo spravedlnosti pak společnost obvinilo, že se v letech 2001-2007 kromě úplatků pokoušela také pozměňovat účetní výkazy.
Na základě těchto obvinění se Siemens dohodl, že ministerstvu spravedlnosti zaplatí sankci 450 milionů dolarů a dalších 350 milionů poputuje na účet Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Německé prokuratuře, která se případem také zabývá, pak zaplatí dalších 395 milionů euro (přibližně 10 miliard korun).
„Jejich jednání nebylo neobvyklé,“ řekl listu The New York Times Joseph Persichini, šéf washingtonské pobočky FBI. „Výkonní představitelé společnosti tyto procedury považovali za standardní obchodní strategii.“
Siemens také jako součást dohod, přislíbil, že do budoucna tyto praktiky v zahraničních zemích změní, čímž uzavírá jednu nepříjemnou kapitolu své historie. Případ už totiž o místa připravil některé vrcholové manažery firmy, včetně bývalého šéfa Klause Kleinfelda a bývalého předsedy dozorčí rady Heinricha von Pierera. Současné vedení od nich dokonce požaduje odškodnění za to, že nezákonné praktiky nedokázali zastavit, takže finanční dopady teď pociťuje celý podnik.
Několik zaměstnanců již také bylo obviněno. Například Johannes Feldmayer, bývalý člen představenstva společnosti, obdržel ze zneužití důvěry a daňové úniky dvouletý podmíněný trest a pokutu ve výši 228 tisíc eur.
Společnost Siemens, která byla založena v roce 1847, patří mezi největší světové elektrotechnické koncerny a vyrábí širokou škálu zboží, od žárovek až po tramvaje. Po celém světě, včetně České republiky, přitom zaměstnává více než 400 tisíc odborníků.
Přečtěte si také
Siemens prodá svůj podíl ve Fujitsu-Siemens
Siemens propustí 17 000 lidí a omezí výdaje na IT