
Výrobce čipů Intel a producent podnikového softwaru SAP chystají zajímavou spolupráci. Firmy chtějí nabídnout společně v jednom balíku servery se zabudovaným softwarem od společnosti SAP. Tyto výrobky by pak měly být určeny především pro použití ve firmách střední velikosti. Podobné produkty jsou přitom na trhu poměrně obvyklé – nabízí je například Google nebo společnost JumpBox.
Produkt, který by společnosti měly mít možnost používat hned po vybalení, je prvním krokem SAP do oblasti hardwaru s předinstalovaným softwarem. Další podobná partnerství budou podle vyjádření SAP v budoucnu následovat. „Nabídka se zaměřuje přímo na potřeby středních firem v oblasti jejich služeb a měla by vyhovovat potřebám trhu svojí rychlou a jednoduchou implementací,“ znělo vyjádření výrobce podnikového softwaru.
Produkt, který spojuje dohromady Business All-in-One software od SAP a modulární servery založené na procesorech Xeon od Intel, by měl přispět ke snížení celkových nákladů středních firem na vlastnictví IT systémů. Německá firma SAP se snaží rozšířit svojí už tak silnou zákaznickou základnu o další typ klientů, kterými jsou právě menší firmy. Je to součást plánu SAP na zdvojnásobení své tržní hodnoty a zvýšení ziskovost na úkor konkurenčních subjektů na trhu.
Na podobném principu postavila svoji nabídku také například společnost Google, která firmám nabízí pod názvem Google Mini vyhledávací technologii v rámci již připraveného serveru. Jinou cestou se vydala společnost JumpBox. Lidé si z jejich firemních stránek mohou stáhnout již hotový a připravený balíček některého z mnoha užitečných open source produktů. Samotné spuštění například firemní databáze znalostí pomocí wiki, blogů, CRM a dalších aplikací posléze probíhá ve virtualizovaném prostředí.
Jiří Kocourek, Radim Hasalík