Olga Girstlová: v IT jsem už neviděla další možnost rozvoje svého podnikání

Byznys

Zhruba před půl rokem uzavřela společnost JVS Group CZ smlouvu se společností Arca Capital Bohemia a manželi Olgou a Valentinem Girstlovými o převzetí jejich obchodních podílů ve společnosti GiTy. V dnešním rozhovoru se ptáme Olgy Girstlové na počátky podnikání, vlastní prodej GiTy a na to, které oblasti činnosti se nyní věnuje.


Olga Girstlová

První podnikatelské plány

Společnost Gity byla založena v květnu roku 1990, prakticky první den, kdy bylo možné začít v Československu podnikat. Kdy vás poprvé napadlo, že založíte telekomunikační společnost?

Tento nápad jsem dostala společně se svým manželem Valentinem už v roce 1989 a moc jsme se těšili, že budeme moci pracovat dle svých představ a že budeme mít možnost připravovat pro naše zákazníky kvalitní inovační řešení a to bylo pro nás velmi vzrušující a tvořivé období .

Doufala jste, že se rozjezd firmy Gity povede tak, jak se povedl? Jak se sny nakonec lišily od reality?

Sny naplnily realitu,užila jsem si úžasné období podnikání, vytváření nových zákaznických řešení, pracovala jsem v týmech s výbornými kolegy, seznámila se s mnoha skvělými lidmi, poznala jsem rub i líc v podnikání a dokázala si zachovat profesní pokoru. Co jsem si mohla více přát, když jsem u toho zůstala i zdravá a se svou rodinou.


Profil

Olga Girstlová vystudovala VUT v Brně, fakultu elektrotechnickou. S manželem a otcem založila společnost Gity, která byla v roce 2009 prodána společnosti JVS Group. Během kariéry v Gity byla oceněna jako manažerka roku (1995), a později Vedoucí podnikatelka světa (1999). V tuto chvíli se věnuje rozvoji podnikání v oblasti nízkonergetických staveb.


Má prodej Gity souvislost s globální ekonomickou recesí?

Ne. Vůbec žádnou. Prostě jsme s manželem vyhodnotili ,že už nemáme motivaci GiTy rozvíjet a vést.

Takže vás poprvé napadlo, že Gity prodáte?
Ano, doporučovala jsem to manželovi již několik let .

Nestýská se vám?

Ne. Skončila jedna etapa našeho života a začala nová. Změna je život a schopnost přijmout změnu a nové výzvy je pro mne přitažlivé. Potkáváme nové lidi, poznáváme nová místa, rozvíjíme své současné znalosti a mám pocit, že náš život dostal novou dynamiku, nový životní náboj a svěžest .

Flexibuild

V roce 2007 jste založila novou společnost, která se věnuje výstavbě nízkoenergetických domů. Jak vznikl tento nápad?

V roce 2007 jsem byla dva měsíce stáži na předních univerzitách v USA a uvědomila jsem si, že vznikají úplně nové obory, které stojí za to studovat,věnovat se jim a také v nich začít podnikat. Uvědomila jsem si, že bude třeba se vážně zabývat úsporou energií a změnit pohled na odpad, který vytváříme svým životním stylem. A myšlenka, že se může stát odpad novou vstupní surovinou, mne fascinovala a začala jsem se zabývat myšlenkou vytvořit nový typ výrobku, díky němuž se může vytvořit velký koncový produkt např.rodinný dům.

Začal jsem se zajímat o recyklační architekturu a vytvořili jsme nový typ stavebního materiálu – stavební desky Flexibuild, která vzniká recyklací odpadu potravinářských obalů na mléko a džusy Tetrapak a v tento moment se stává odpad vstupní surovinou pro nový výrobek. Dále jsme ve spolupráci s ČVUT vytvořili nový konstrukční stavení systém a začal proces schvalování, certifikací a zkoušek. A bylo možné začít stavět první rodinné domy.


Schéme cyklu obalu

Vznikla společnost Flexibuild taky na zelené louce, stejně jako Gity?

Ano. Asi je mi to už dané osudem. Flexibuild byl založen hned po mém návratu v v červnu roku 2007 a v roce 2008 jsme již měli certifikovanou novou stavební desku Flexibuild,stavební systém Flexibuild a postavených prvních 10 RD. Pracovali jsme tvrdě,rychle,projektovým řízením a opět jsem začala pracovat v týmu nadšených lidí a nevěřila jsem ani,že se mě to opět v životě podaří-prožít okamžiky štěstí ,že vytváříte novou firmu,s úplně novým inovačním produktem a v úplně jiném oboru než jsem vystudovala,samozřejmě ,že to má své porodní bolesti,ale to už k tomuto procesu tvoření patří.

Jsou Češi připraveni na nové technologie?

Řekla bych že ano, nejdříve si je zkontrolují, zjistí užitečnost a pokud to naplní jejich potřeby a splní jejich požadavky, je cesta k proniknutí na trh připravena. Naše strategie je cena, kvalita, rychlost a služby.

Opravdu je rodinný dům za cenu bytu?

Ano. Cena výstavby našeho rodinného domu na klíč odpovídá prodejní ceně bytu se srovnatelnou obytnou plochou. Uvedu Vám příklad. Rodinný dům ve standardním vybavení s užitnou plochou 80 m2 nabízíme na klíč za 1,5 milionu včetně základové desky a DPH.

Larry Page, jeden ze zakladatelů Google se zajímá o ekologii, obnovitelné zdroje. Je tam nějaká souvislost, že lidé, kteří v devadesátých letech založili úspešné společnosti jdou dnes tímto směrem?

Nevím, nepřemýšlela jsem o tom prozatím. Fakt je ten, že jsem začala více vnímat osobní zodpovědnost za to co ponecháme svým dětem v dalších generacích a že je třeba věnovat větší pozornost životnímu prostředí. Zamyslet se nad současným spotřebním komerčním stylem života a v IT jsem už pro sebe neviděla další cestu osobního rozvoje a rozvoje v dalším svém podnikání.

Nový typ bydlení, ekonomicky úsporného, dosažitelného pro mladé rodiny a dostupného bydlení pro důstojného stáří našich seniorů, tak jak je znám ze zahraničí mne motivovalo udělat něco nového užitečného pro lidi a tím vlastně vytvářet novou konkurenční nabídku. Vnímám svou sociální a ekologickou zodpovědnost v současné době.

Management

Myslíte, že se člověk dobrým managerem rodí, nebo se jím stává na základě získaných informací, zkušeností a dovedností?

Zřejmě obojí. Někdo má talent a dar od boha a rozvíjí se dalším vzděláváním a životními zkušenostmi. Druhý má možnost trpělivou poctivou pravidelnou činností a investicí vlastní empatie získat podobné životní zkušenosti, které když podpoří kvalitním vzděláním. Tak může dosáhnout stejné mety.

„Důležité je být šťastný, dělat věci, které má člověk rád. Orientovat se jen na zisk jsou klapky na očích.“ Údajně se jedná o Vaši citaci. Získala jste Křištálové srdce za etiku v podnikání. Je vůbec v dnešní době prostor na etiku v podnikání, v době, kdy spousta společností bojuje o přežití?

Etika je v nás, v našem dennodenním chování a je na ni prostor vždy a za všech okolností. To že jsou vidět opačné polarity je ukázkou každého jednotlivce,který vystupuje svým chováním sám za sebe.

Je podle vás v ICT byznyse konečně více žen, nebo by jich mohlo být ještě více?

Určitě je jich více, než bylo na počátku 90tých let a určitě jich bude průběžně přibývat čím dále více a více. Je to dané větším využíváním internetu mladou generací .

Má i žena dispozice pro to být ICT expert?

Zcela jistě ano.

Vypozorovala jste, že jsou oblasti IT, kde je přece jen šikovnejší muž a naopak, kde se více uplatní žena?

Ženy se více uplatňují v oblasti projektového řízení, marketingu a při zavádění softwarových aplikací.

Všimla jste si, že patříte mezi managery kozorohy a že je to časté znamení ředitelů českých ICT společností(Jan Přerovský, Vladimír Kovář)?

Ano, všimla jsem si, že jsem kozoroh a mám radost, že narozený na Silvestra.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů jak v podnikání, tak v osobním životě.

Exit mobile version