RIM představil vlastní tablet PlayBook

První tablet z dílny známého kanadského výrobce by měl být běžně dostupný od ledna příštího roku. Už v říjnu jej ale dostanou vybraní vývojáři a významní korporátní zákazníci firmy.


Nový tablet PlayBook výrobce RIM

To, že kanadská společnost Research In Motion, výrobce populárních smartphonů BlackBerry, plánuje vstoupit do oblasti tabletů, není nic nového pod sluncem. Ostatně od uvedení Apple iPad, pionýra v oblasti tabletů, v dubnu letošního roku je jen málo světových výrobců mobilních zařízení, kteří se na módní vlně tabletů nechtějí svézt. Tablet pocházející z dílen kanadského Research In Motion měl ovšem už prvních spekulací neobvyklý nádech – na rozdíl od již zmíněného iPadu, nebo chystaného Samsung Galaxy, bude PlayBook, alespoň v tuto chvíli, určen především pro využití v korporátní oblasti.

Četná prohlášení, která PlayBook označují jako prvního významného konkurenta iPadu tak nejsou zcela správná. Jakkoliv se PlayBook může pokusit Apple ohrozit, cílová skupina obou zařízení leží jinde. Zatímco Apple, byť App Store pár firemních aplikací, je určen především pro zábavu a multimediální služby, nový PlayBook se zaměřuje především na firemní prostředí, kde je firma ostatně díky komunikátorům BlackBerry dlouhodobě známá a poměrně oblíbená. Hlavní konkurentem PlayBooku tak nebude ani tak iPad, i když částečně se zájemci o obě zařízení bezesporu překrývají, ale spíš v červenci představený tablet Cius společnosti Cisco.

Představený PlayBook bude vybaven 7mi palcovým (zhruba 17,7 cm) dotykovým displejem (iPad nabízí 9,56 palce, tedy okolo 24,3 cm), výkonným dvou jádrovým gigahertzovým procesorem a dvěma video kamerami. Srdcem PlayBooku bude operační systém QNX, velmi podobný nejnovějšímu BlackBerry OS 6, který firma představila nedávno spolu s novým modelem BlackBerry Torch. Pro připojení k internetu, nebo k okolním zařízením bude pak možné využít technologií WiFi a Bluetooth. Podle dostupných informací nebude přinejmenším tato první generace tabletu PlayBook vybavena 3G modulem a pro připojení k internetu tak bude tablet nutné „spárovat“ s mobilním telefonem BlackBerry, například pomocí technologie Bluetooth.

Zajímavou funkcí má být možnost duplikovat připojený telefon BlackBerry. Jinými slovy majitelé smartphonů Blackberry budou moci díky většímu displeji PlayBooku jednodušeji vyřizovat běžnou agendu. Jakmile se od sebe obě zařízení vzdálí a spojení bude přerušeno, PlayBook v takové chvíli navic automaticky smaže všechna přijatá citlivá data. Právě významná míra propojení s mobilními telefony BlackBerry je dalším znamením směru, jakým se RIM s PlayBookem vydává, tedy že plánuje oslovit především stávající zákazníky společnosti.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, nový PlayBook by se na trhu měl objevit v průběhu ledna příštího roku. Významní korporátní zákazníci a někteří vývojáři napojení na RIM se k PlayBooku ovšem dostanou už v průběhu října. Důvodem je záměr RIM mít PlayBook v době uvedení na trh maximálně odladěný s co největším počtem dostupných aplikací. Právě množství a rozsah dostupných aplikací bude v následujících letech hlavním kritériem úspěchu, či neúspěchu tabletů. Že se jedná o vývoj, se kterým RIM počítá, dokazuje i využití systému QNX, který by vývoj nejrůznějších aplikací měl výrazně zjednodušit.

PlayBook je po tabletech Dell Streak a Samsung Galaxy teprve druhým zařízením, které má reálnou šanci alespoň minimálně ohrozit současné zcela dominantní postavení tabletu Apple iPad. Ještě větší potenciál mají ale pravděpodobně další „mainstreamoví“ výrobci, jako je například často zmiňovaný Hewlett Packard, jehož dlouho očekávaný tablet Palmpad (dříve známý jako HP Slate) by se na trhu měl objevit do konce letošního roku. Neschopnost výrobců dostatečně rychle zareagovat na změnu trendů ve prospěch tabletů ale znamená, že Apple a jeho iPad bude dominantním hráčem na trhu s tablety ještě minimálně několik dalších let.

Zdroj: The Register

Exit mobile version