Globální recese naplno zasáhla IT průmysl, vyhlídky nejsou růžové

Klesající prodeje a zisky začaly naplno ovlivňovat také IT průmysl, ačkoliv někteří analytici stále doufali, že v jeho případě nebude dopad finanční krize tak markantní. Zasaženy byly dokonce i dlouhodobě stabilní velké společnosti, což se významně projevilo na jejich finančních výsledcích za poslední čtvrtletí. I když byl minulý týden na nepříznivé zprávy docela bohatý, objevilo se i několik světlých výjimek.


IT firmy začaly s masivním propouštěním

Očekávání některých analytiků o téměř neotřesitelné pozici IT a technologického sektoru se nevyplnila. Poptávka spotřebitelů po nových počítačích, telefonech, televizorech a dalších zařízeních v důsledku finanční krize značně poklesla, což ovlivnilo nejen americký, ale z velké části i evropský trh. IT firmy se tak připojily po bok ostatních a začaly s masivním propouštěním.

O práci přijdou až desítky tisíc lidí po celém světě. Poprvé v historii propouští také softwarový gigant Microsoft, a to až 5 tisíc zaměstnanců, Google rozváže smlouvy s tisícovkami externích pracovníků, propouštění hlásí Ericsson (5 000), Sun Microsystems (1 300) či Intel (až 6 000), ztráty oznamují úspěšní výrobci jako Nokia nebo Samsung. Krize zasáhla prakticky každého a podle analytiků se situace v nejbližších měsících nezlepší.

Příjem IBM rostl, Apple příjemně překvapil

Minulý týden přitom začal docela optimisticky. Společnost IBM hned v pondělí oznámila, že za poslední čtvrtletí roku 2008 zaznamenala čistý příjem ve výši 4,4 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 12 procent. Jako jedna z mála firem vzhledem k těmto výsledkům nebude propouštět žádné pracovníky a potvrdila tak svou stabilní pozici i v nepříznivém období. Velkou roli přitom bezesporu hraje skutečnost, že společnost změnila svou strategii a zaměřuje se především na nabídku softwaru a služeb. Tyto oblasti tvoří 90 procent příjmu IBM.

Krátce nato, 22. ledna, přišla se solidními výsledky i společnost Google, která ve 4. čtvrtletí vytvořila čistý zisk 382 milionů dolarů. Jde sice o prudký pokles oproti stejnému období v minulém roce, kdy tento zisk činil 1,21 miliardy, přesto společnost překonala očekávání odborníků. K relativně slušným číslům dopomohly zejména příjmy z reklamy, do výsledku se nicméně promítly i mimořádné výdaje, jako investice do společnosti Clearwire. Akcie po oznámení vzrostly o 2,6 procenta.

Že je podnik v lepší kondici, než se předpokládalo, dokázala i společnost Apple. Oznámila totiž čistý zisk ve výši 1,61 miliardy při příjmech 10,7 miliardy dolarů. Meziročně se jedná o mírný nárůst v příjmech (v roce 2007 9,6 miliardy), zároveň ale menší pokles v ziskovosti (v roce 2007 1,58 miliardy). Během prvních měsíců letošního roku však společnost očekává výrazný pokles prodeje svých produktů, zejména u iPodů a notebooků, a to až o třetinu.

Microsoft zatím v plusu, výhled je nejistý

Tímto pozitivní zprávy končí, ostatní hráči v oblasti IT si totiž vedli o poznání hůře. Ve čtvrtek Microsoft doslova šokoval celý Wall Street, když potvrdil několikadenní spekulace, že propustí na 5 tisíc svých zaměstnanců, tedy více než pět procent z celkového počtu. Čistý zisk společnosti 4,17 miliard dolarů představuje meziroční pokles o 11 procent. Představitelé také odmítli předložit jakékoliv odhady pro aktuální období. Očekávají však další pokles zisku. Hodnota akcií společnosti se okamžitě propadla o 11,7 procent na své jedenáctileté minimum.

Ve stejný den zveřejnila své výsledky také finská Nokia, největší světový výrobce mobilních telefonů. Její zisky klesly o 69 procent, což překonalo i ta nejčernější očekávání analytiků. V podobném duchu se nesly i finanční výsledky jihokorejského elektronického giganta Samsung, který hospodařil se čtvrtletní ztrátou 682 milionů dolarů a odhady agentury Reuters překonal více než dvojnásobně.

AMD stále ve velkých ztrátách

Bohužel nepřekvapil ani výrobce čipů AMD, který velmi trpí nízkým zájmem o nové osobní počítače. Za 4. čtvrtletí společnost vykázala ztrátu 1,42 miliardy dolarů. Je to sice méně, než v daném období roku 2007, kdy ztráta činila 1,77 miliardy, nicméně to potvrzuje dlouhodobě vážnou finanční situaci ve firmě. Nedávno totiž bylo oznámeno propuštění 1 100 zaměstnanců a výrazné celoplošné snížení platů.

Poslední týden tedy potvrdil, že situace není kromě USA a Evropy příznivá ani v případě asijských výrobců. Ze zpráv analytických společnosti vyplývá, že výnosy z prodeje osobních počítačů klesnou o více než 5 procent. Podle Nokie lze v aktuálním roce očekávat také výrazný pokles zájmu o mobilní telefony a handsety, a to až o 10 procent. Jednou z nadějí pro technologické společnosti tak zůstává čínský trh, kde odborníci očekávají významný růst například v oblasti mobilních telefonů.

Exit mobile version