Otestovali jsme HTC 7 Pro, první byznys telefon s Windows Phone 7

Manažerský telefon HTC 7 Pro je prvním firemně orientovaným chytrým telefonem, který je postaven na nové platformě Windows Phone 7. Díky zacílení na jednu z nejnáročnějších uživatelských skupin vůbec byly právě k němu upírány zraky mnoha současných majitelů pracovních telefonů postavených na starších Windows Mobile. Splňuje ale telefon jejich alespoň základní manažerské požadavky a má tak alespoň nějakou šanci na úspěch? A jaký je vůbec nový operační systém Windows Phone 7? Na to se pokusí odpovědět následující článek. Ten je zároveň dosud nejpodrobnější uživatelskou recenzí HTC 7 Pro na českém Internetu.


HTC 7 Pro

První dojmy

HTC 7 Pro přichází v designově povedeném balení, které kromě samotného telefonu obsahuje micro USB nabíječkou, propojovací kabel stejného typu a handsfree. Telefon samotný na první pohled zaujme velmi kvalitním zpracováním a atraktivním vzhledem. Oproti čistě dotykovým konkurentům je znatelně větší (59 × 117,5 × 15,5 milimetrů) a těžší (slušných 185 gramů), což je daň za vysunovací hardwarovou klávesnici, jejíž přítomnost ale velmi potěšila.

Z hlediska použitého hardware je HTC 7 Pro pořádně nabušeným zařízením. Rychlý provoz zajišťuje výkonný procesor Qualcomm Snapdragon QSD8250 s frekvencí 1 000 MHz, doplněný operační pamětí 576 MB. Použitý displej s rozlišením 480 na 800 pixelů je velmi kvalitní a dobře se s ním pracuje i na přímém slunečním světle. HTC 7 Pro je dále vybaven 5.0 MPix fotoaparátem, schopným pořizování fotografií i nahrávání videa, doplněným LED bleskem.

Telefon samotný je pak vybaven 8 GB vnitřní paměti, kterou však bohužel není možné rozšířit přídavným paměťovým modulem. 8 GB se ovšem ukázalo jako více než dostatečný prostor pro hudbu a další data. Podporované datové sítě pak zahrnují GPRS, EDGE a HSPA.

Překvapení v podobě Windows Phone 7

Není tajemstvím, že podíl softwarového hegemona jménem Microsoft v oblasti smartphonů vytrvale klesá. Tento trend byl nastartován v roce 2007 příchodem prakticky legendárního telefonu iPhone a ještě umocněn vstupem internetového kolosu jménem Google a jeho OS Android na tento trh koncem roku 2008. Jak OS Android, tak i iPhone OS, respektive iOS, ukázaly především na zastaralost a komplikovanost uživatelského rozhraní tehdy v oblasti chytrých telefonů poměrně rozšířených Windows Mobile. Windows Phone 7 tak čeká nesnadný úkol uspět proti oběma rychle rostoucím konkurentům a zvrátit nebo alespoň zastavit dlouhodobě klesající podíl Microsoftu na poli smartphonů. Nutno poznamenat, že jeho šance na úspěch nejsou zrovna malé.

Odlišnost od platformy Windows Mobile dává Windows Phone 7 najevo už od prvního zapnutí telefonu. Microsoft se bezesporu v mnohém inspiroval u konkurence a nový systém tak působí moderně a svěže a především se velmi dobře a intuitivně ovládá.

Po prvním zapnutí HTC 7 Pro vás čeká poměrně krátký proces nastavování vše od data a časové zóny až po připojení k WiFi. Windows Phone 7 zároveň vyzve k přihlášení k Windows Live! účtu, které sice lze přeskočit, bez něj ale nelze využívat některé funkce telefonu. Celý proces je poměrně jednoduchý a rychlý a od vložení SIM karty až po zprovoznění telefonu tak neuběhne více než 5 minut.

Známé a často zobrazované hlavní menu Windows Phone 7 je složené z několika libovolně upravitelných bloků reprezentujících nejčastěji používané funkce telefonu. Nechybí tak přehled posledních hovorů, přístup do adresáře, kalendář či okamžitý přístup k jednotlivým emailovým účtům. Bloky lze navíc libovolně přesouvat, přidávat a odebírat a hlavní plochu telefonu si tak lze jednoduše přizpůsobit ku obrazu svému. Jediným pohybem prstu se pak lze dostat do přehledného seznamu aplikací, nastavení a jednotlivých funkcí telefonu, mezi kterými pak lze rychle najít vše podstatné.

Jak už bylo zmíněno dříve, Windows Phone 7 silně staví na propojení s některými stávajícími službami Microsoftu, především tedy Windows Live a Xbox Live. Přes první zmíněný lze synchronizovat kontakty, emaily či dokumenty, druhý pak slouží především k zábavě. Windows Phone 7 přichází také s mobilní verzí některých desktopových kancelářských aplikací, jako je OneNote, PowerPoint a Word. Díky tomu lze na platformě Windows Phone 7 alespoň v základní míře i pracovat, byť o nějaké plnohodnotné náhradě desktopu či notebooku nemůže být řeč. Jako nouzové řešení ale poslouží dobře.

K rozšíření systému o nejrůznější aplikace Microsoftu a především třetích stran pak slouží služba Marketplace. Ta se co do rozsahu samozřejmě nemůže srovnávat s mnohem rozšířenějším AppStore společnosti Apple či Android Marketplace určeného naopak pro platformu OS Android. I tak je ale nabídka aplikací poměrně široká, byť oproti oběma zmíněným konkurentům je jejich nabídka alespoň nyní více zaměřena na práci a méně na zábavu. To je ale dáno zaměřením celé platformy Windows Phone 7 a cenou všech jí využívajících zařízení, které Windows Phone 7 směřují spíš do byznys prostředí.

Z hlediska už v základu instalovaných aplikací samozřejmě nechybí ani multimediální přehrávač, který si dobře poradí s hudbou a videem, překvapila naopak přítomnost nástroje Photo Enhancer, určeného pro základní úpravy pořízených fotografií. Na druhou stranu zamrzí absence jakéhokoliv alternativního internetového prohlížeče a uživatelé se tak, alespoň zatím, musí spokojit s tradičním Internet Explorerem. Ten má ovšem se svou desktopovou obdobou společné jen jméno a z hlediska vzhledu a použití se jedná o prakticky jiný produkt.

Vzhledem k rychlosti, jednoduchosti ovládání a modernímu pěknému vzhledu tak Windows Phone 7 celkově velmi pozitivně překvapily. Pryč je doba, kdy název „Windows“ reprezentoval pomalý a složitě nastavitelný systém. Ve Windows Phone 7 je vše až překvapivě jednoduše po ruce a při testování jsme se často až divili jak jednoduše a především intuitivně se dá k naprosté většině funkcí a nastavení dostat. Záměrně používáme spojení „k naprosté většině“, neboť najít některé funkce byly naopak umístěny poměrně nesmyslně. Například možnost kompletně smazat celý telefon a resetovat všechna nastavení byla neočekávaně umístěna v sekci „About“ namísto v očekávaném oddílu „Security.“ Ale to je drobnost, kterou lze poměrně snadno přejít.


Pracovní prostředí Windows Phone 7
je založeno na modifikovatelných blocích

Každodenní práce

Hardwarově sebelepší telefon postavený na dobrém systému ale automaticky není zárukou spokojenosti uživatelů. Tu dotváří desítky dalších vlastností, velikostí, vahou a designem počínaje a náročností psaní zpráv a emailů konče. Jak tedy HTC 7 Pro obstál při každodenní práci?

Jak už bylo zmíněno dříve, HTC 7 Pro, respektive tedy použitý systém Windows Phone 7, zvládal všechny základní úkoly poměrně svižně. S telefonem jsme se navíc sžili poměrně rychle a už po několika desítkách minut nám velmi dobře padl do ruky a věděli jsme, kde najdeme většinu potřebných nastavení. Z tohoto hlediska tak zařízení uspělo na jedničku.

Synchronizaci většiny dat, stejné jako aktualizaci Windows Phone 7 a některá další nastavení zajišťuje desktopová aplikace Zune Software, obdoba oblíbených iTunes. Nutno podotknout, že její design se Microsoftu poměrně povedl a výsledkem je tak jednoduše použitelný produkt, pomocí kterého telefon rychle vybavíte novou hudbou, videi či celý zálohujete.

Drobnostmi, které potěší, pak do telefonu dodalo samo HTC. Pod položkou HTC Hub se skrývá jak majitelům zařízení HTC známé okno s přehledem aktuálního počasí, tak i program určený výhradně pro přehrávání videa z YouTube či speciální burzovní aplikace, se kterou vás začne bavit sledování akciových titulů. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak přímá integrace Facebooku do celého systému. Díky tomu není nutné instalovat separátní aplikaci a všechny kontakty máte okamžitě po ruce.

Nepřekonatelná je pak kombinace dotykového displeje s kvalitní vysunovací hardwarovou klávesnicí. Zatímco pro rychlé procházení webových stránek například při cestě v MHD, je daleko pohodlnější na dotykovém displeji, při psaní delších emailů oceníte přesnější a pohodlnější výsuvnou klávesnici. Její přítomnost tak stojí i za díky tomu větší rozměry a váhu telefonu.

Ne všechny naše zkušenosti ale byly tak dobré. Základním kamenem úrazu se ukázala být komplikovaná synchronizace prakticky všech pracovních dat. Zatímco nastavení emailových účtů bylo vcelku jednoduché a vyžadovalo jen zadání emailové adresy, jména, hesla a informací o POP3, SMTP či případně IMAP, s kontakty a položkami v kalendáři bylo o poznání těžší pořízení. Windows Phone 7 umí všechny tyto údaje získat prostřednictvím Microsoft Exchange, pokud jej ale nepoužíváte, situace se komplikuje.

Kontakty se nám nakonec podařilo synchronizovat prostřednictvím služby Windows Live, s kalendářem se nám ale nakonec nepodařilo uspět. Tento problém bude pravděpodobně možné vyřešit pomocí aplikace některé ze třetích stran, je ale zarážející, že se telefon prostřednictvím Bluetooth či WiFi neumí sám synchronizovat například s Outlookem.

Došlo i na pro Windows typické problémy, které bylo nutné vyřešit restartem zařízení. V prvním případě přestal přehrávač znenadání přehrávat hudbu, v tom druhém pak „zamrzl“ internetový prohlížeč, i při dostupném datovém připojení a bezproblémovém chodu zbytku systému odmítal načíst vybranou stránku. HTC 7 Pro naštěstí startuje poměrně svižně a zhruba půl minuty od restartu tak byl telefon opět plně funkční. To ale vzniklý problém neomlouvá.

Nakonec se ukázaly i další neduhy poměrně mladého systému Windows Phone 7. Nedávno vydanou první významnější aktualizaci, která negativně ovlivnila především majitele smartphonů Samsung, sice testovaný HTC 7 Pro přežil bez úhony, zklamaly nás ale jiné drobnosti. Tou nejvýznamnější byla bezesporu absence české lokalizace telefonu, vzhledem k čemuž systém neustále automaticky opravoval všechny SMS zprávy a emaily podle předvolené angličtiny. Mimochodem deaktivování této funkce bylo, stejně jako v případě zmíněného resetu celého zařízení, poměrně těžko k nalezení.

Naší největší výtkou vůči HTC 7 Pro jako celku je ale nedostatečná výdrž baterie, která činí pouhý jeden den. Během testování se nám telefon dokonce jednou podařilo zcela vybít ještě v průběhu pozdního odpoledne. Nutno podotknout, že zařízení jsme používali pouze k běžné činnosti, tedy posílání emailu, procházení webu a telefonování. Jinými slovy vysoký výkon v podobě výkonného procesoru, kvalitního displeje a dalších rozhraní je možná až příliš velkou daní za tak krátkou výdrž baterie, což je z našeho hlediska i největší minus testovaného HTC 7 Pro.


Na HTC 7 Pro jsme ocenili především hardwarovou klávesnici

Verdikt

HTC 7 Pro je po dlouhé době prvním slušným telefonem postaveným na mobilní platformě společnosti Microsoft. Zatímco například dříve recenzovaný HTC HD2 byl z hardwarového hlediska velmi povedený stroj, na kolena jej ale srážel zastaralý operační systém Windows Mobile 6.5, byť vylepšený o uživatelské rozhraní Sense. V případě HTC 7 Pro tento problém odpadá – výkonnému hardware a tradičně kvalitnímu dílenskému zpracování velmi dobře sekunduje překvapivě dobrý operační systém Windows Phone 7.

Ten samozřejmě není bez chyb, vytknout se mu toho ale dá jen poměrně málo. Jinými slovy Windows Phone 7 netrpí žádnými dramatickými nedostatky, které by neodstranil první větší update. Stejně je tomu tak i s českou lokalizací, která bude na trhu, doufejme, během několika málo měsíců. Její absence ovšem při testování telefonu často (a nemálo) zamrzela.

Je tedy HTC 7 Pro dobrou volbou pro vytížené manažery? To záleží jak na úhlu pohledu a osobních preferencích, tak i na zařízení, ze kterého chcete migrovat. Pro majitele telefonů postavených na některé z verzí Windows Mobile bude koupě HTC 7 Pro rozhodně krok vpřed. Uživatele korporátních zařízení BlackBerry ale sem tam zamrzí absence nebo nelogičnost některých funkcí, jako je například nemožnost synchronizovat kalendář jinak, než prostřednictvím Microsoft Exchange. Ti by si přechod měli nejdřív pořádně promyslet a zvážit všechny s tím spojené změny. A že jich není zrovna málo.

Sečteno a podtrženo, HTC 7 Pro je velmi povedeným telefonem, který si rozhodně vybojuje své místo na trhu. HTC 7 Pro je navíc ukázkou toho, že Microsoftu se díky Windows Phone 7 může podařit comeback na trh smartphonů. Neříkáme, že jej nakonec ovládne, trend klesajícího tržního podílu se mu ale může, díky telefonům jako je HTC 7 Pro, podařit zastavit. HTC 7 Pro lze na českém trhu v současnosti sehnat za cenu začínající na 11 490 Kč.

Exit mobile version