RECENZE: Hledání nejlepšího správce agendy zdarma, díl 2. Evolution

Ačkoliv je projekt Evolution určen zejména pro unixové operační systémy, existuje i jeho port pro MS Windows, který jsme hbitě vyzkoušeli v rámci zjištění, zda má tento program potenciál na to, stát se tím opravdu nej-nej freeware PIM programem.

Projekt Evolution byl zpočátku znám jako Novell Evolution (též Ximian Evolution před rokem 2003) a je oficiálním PIM programem pro GNOME od verze 2.8. Najdeme v něm tradiční kombo e-mailový klient, kalendář, adresář, úkolovník, poznámky a něco dalších manažerských funkcí.

Funkčnost i rozhraní je hodně podobné jako u Microsoft Outlooku. Aplikace je toho času ke stažení buď ve stabilní verzi 2.30.2 nebo vývojářské 2.31.5, jediná dostupná verze pro MS Windows je nicméně 2.28.2-1.

Start programu není z nejrychlejších, po pár sekundách se nicméně objeví při prvním spuštění Setup Assistant umožňující prvotní nastavení e-mailových účtů či import z jiných aplikací / webových kalendářů. Lze importovat dokonce i jediný soubor (.PSF, .vCard, atd.).

Celé Evolution tvoří pětice základních pohledů: Pošta, Kontakty, Kalendáře, Úkoly a Poznámky. Je milé, že většina akcí má sympatickou ikonku a klávesovou zkratku.

Galerie

K čemu je to vlastně dobré

Program má funkcí opravdu hodně (dají se počítat na destítky), takže v dnešní recenzi vypíchneme jen některé klíčové. Mezi trumfová esa funkčnosti ale každopádně patří pokročilý filtr spamu pracují s Bayesiánským spamfiltrem, takže šance na čtení pouze podstatné pošty je poměrně vysoká. Zprávu lze označit za spam buď ikonkou nebo z menu.

Evolution umí prohledávat vaše e-mailové adresáře cestou, jakou právě potřebujete: pod Search Folders lze sdružit dokonce i výsledky z více e-mailových účtů, což se nám jeví jako velmi praktické – z účtů firemních i soukromých okamžitě vypíchnete to podstatné k dalšímu zpracování (funkce pracuje i s thready e-mailů).

Evolution přímo podporuje šifrování a podepisování e-mailů skrze GPG (GNU Privacy Guard) a S/MIME. S GPG klíči a S/MIME certifikáty je možno přirozeně snadno pracovat. Aplikace obsahuje i serverovou část, díky které lze na Linuxu zajistit spolupráci s dalšími aplikacemi – gnome-panel kalendářem, Pidginem či úkoly z Planneru atd.

Apropos, severy, Evolution podporuje Exchange 2000/2003 a GroupWise. Evolution se tedy dá nakonfigurovat tak, že se chová jako klient Exchange nebo GroupWise. Aplikace podporuje systém pluginů známý jako EPlugin, který přímo v základní instalaci obsahuje cca 3 desítky pluginů (připomínač zapomenuté přílohy u e-mailu, kontroler, zda je Evolution výchozím klientem, přehrávač audio příloh atd. atd.).

Naprosto vynikající funkcí je, že program umí otevřít libovolný počet oken, takže není problém psát zároveň e-mail a přitom nahlížet do pěti kalendářů či kontaktů.

Výkon aplikace

Program není zrovna rychlík, ba naopak, dal by se označit za vyloženě pomalý. Chápeme, že je to daň za portaci, ovšem čekat vteřiny až desítky vteřin na přidání kontaktu a podobné akce je ve spěchu vysloveně nepříjemné. Pomalost a neustálé čekání je zřejmě tou nejzásadnější chybou programu. Také chvilku trvá, nežli si zvyknete na jeho spartánskou filozofii (spustí se poprvé beze všech oken a lišt). Nepříjemné je i to, že program párkrát takříkajíc „spadnul“, což určitě není dobrá vizitka pro stabilní a dlouhodobou práci. Kapku nám
též vadí délka 110 MB u verze pro MS Windows, což trhá všechny agendózní rekordy. V některých situacích se také program chová značně podivně – ačkoliv bylo kupříkladu datum zadané správně, program nám umíněně tvrdil, že je ve špatném formátu a odmítal zadávaný údaj uložit a okno opustit.

Na druhou stranu, aplikace obsahuje tuny příjemných drobností, které člověk ocení až po čase: zálohování i obnovení nastavení, lze pracovat v offline režimu, jde určit základní formátování pro výstup na tiskárnu, je tu funkce „forgett passwords“, jež okamžitě „zapomene“ vámi zadaná hesla, je tu Purge pro vymazání všech událostí starších než určité datum (s touto funkcí a mazáním agendy obecně opatrně), samozřejmě tu najdeme pohled na agendu v rámci dne jednoho, pracovního týdne, i měsíce. Jak je nepsaným pravidlem, k úkolům jde přidat
vlastní poznámku. Oceňujeme i přítomnost celodenních událostí v agendě, které mnoho programů zkrátka ignoruje. Evolution má bodík k obru i za to, že umí pracovat s časovými zónami schůzek na grafické mapě. Skvělá je i možnost pracovat s více kalendáři a jen si „fajfkovat“, které mají být viditelné, a které ne.

Závěrečné hodnocení

Za aplikací Evolution je vidět silný potenciál a skvělá budoucnost, nicméně verze pro MS Windows (!) obsahuje natolik zásadní chyby, že aplikaci navzdory řadě jejích skvělých vlastností nemůžeme s čistým srdcem doporučit. Agenda by měla sloužit k okamžitému provedení nějaké funkce či změně požadované události a člověk by u ní neměl řešit otázky typu „Proč mi dnešní datum hlásí chybu?“ či „Jak to, že se na vložení úkolu čeká čtvrt minuty?“. Evolution je po funkční stránce vynikající program, nicméně po té technické bohužel k vážné práci jen
těžko použitelný, což nás nesmírně mrzí. Nalijme si ale čistého vína – agenda, u které nejde pracovat s událostmi, je jako přehrávač, který nepřehrává. Pod Linuxem je funkčnost naopak bezchybná. Tedy shrnuto a podtrženo – pokud Evolution, tak pouze a výhradně pod Linuxem!

Starší díly seriálu:

Hledání nejlepšího správce agendy zdarma, díl 1. Chandler

Exit mobile version