Zastoupení firem, které pro rok 2010 optimisticky odhadují svou celkovou ekonomickou situaci, se letos v září zvýšil v Česku na 28 procent z únorových 10,2 procenta. Na druhou stranu podíl pesimistických firem poklesl v uvedeném období zhruba dvakrát z 61,9 na 30,1 procenta.
Informace vycházejí z Evropského hospodářského průzkumu, který Hospodářská komora pravidelně realizuje pro Evropskou asociaci obchodních a průmyslových komor Eurochambres.
Pozitivní hodnocení středních podniků
Průzkum ukázal, že stále větší podíl středních firem hodnotí svou situaci pozitivně, negativismus u velkých podniků ale nadále roste. Šetření se zúčastnilo celkem 809 společností.
Přestože počet optimistických firem kontinuálně stoupá, stále nedosahuje úrovně před rokem. V září 2008 odhadovalo svou budoucnost v ročním horizontu pozitivně 44,3 procenta podniků. Jen 15, 9 procenta firem tehdy viděla svou budoucnost černě.
Firmy hodnotily letos v září také svou současnou ekonomickou situaci. U podniků střední velikosti se počet pozitivních hodnocení za poslední půlrok výrazně zvýšil Oproti tomu u velkých podniků přibylo hodně pesimistů (deficit se zvýšil ze 40 na 48 procent).
„Dokazuje to, že počet zakázek pro střední firmy se zvyšuje, ale obří zakázky stagnují, protože velké podniky často nejsou schopny je samy realizovat. Proto by stálo za úvahu „megatendry“ rozdělovat tak, aby na ně dosáhly i menší firmy. To by mohlo pomoci celé ekonomice,“ komentoval výsledky průzkumu prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.
Patrný rozdíl mezi středními a velkými podniky byl zaznamenán také u předpokládaného vývoje počtu zaměstnanců v roce 2009. U skupiny středních firem se snížil rozdíl negativních a pozitivních vyjádření na 44,4 procentního bodu, zatímco velké firmy deficit navýšily na 76 procent.
Přečtěte si také
IT byznys: 87% manažerů necítí zlepšení ekonomiky
Evropské firmy k oživení ekonomiky volí efektivní úspory před propouštěním