Negativní dopad špatné komunikace vlády s podnikateli na čerpání fondů EU

Deal

Z materiálu prezentovaného Asociací malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP) vyplývá, že až 71 procent podnikatelů nebylo seznámeno s kompletním obsahem vládního protikrizového plánu. Majoritní většina malých a středních podniků (95 %), které se pokusily dosáhnout na dotace ze strukturálních fondů Evropské unie, vyjádřilo konstatování nad složitostí jejich čerpání.


Špatná informovanost tuzemských podnikatelů

Šetření uskutečněného Asociací malých a středních podniků (AMSP) se zúčastnilo 438 majitelů malých a středních firem. Průzkum byl realizován v metodické spolupráci s Českým statistickým úřadem.

Problém v komunikaci státu a privátní sféry

Asociace AMSP uvedla, že neznalost protikrizového plánu je jistým důkazem existence problému v komunikaci mezi vládou a podnikatelskými subjekty. Dle AMSP jsou zde v práci se strukturálními fondy a jejich využitím značné rezervy. Respondenti z řad podnikatelů se též vyjádřili negativně k plnění jednoho ze stěžejních bodů předchozích vlád, kterým je snižování administrativní zátěže. Až v 88 procentech odpovědí podnikatelé neshledali v této problematice žádnou změnu.

„Již v lednu jsme žádali vládu o urychlené řešení hospodářské krize. V těžké době ohromného propadu zakázek jsme očekávali tolik proklamovanou podporu malých a středních firem alespoň tím, že protikrizová opatření projedná parlament ve zkráceném řízení. Bohužel se tak nestalo. Chceme zároveň i poukázat na nedostatečné fungování protikrizových opatření, která již byla nastartována. Úřady zřejmě předpokládají, že hospodářská krize má rovněž období dovolených,“ zněl komentář předsedy představenstva AMSP Břetislava Ošťádala.

Ze šetření dále vyplynul problém v plnění závazku vlády navýšit investice na výstavbu infrastruktury. V oblasti infrastrukturních investic si nevšimlo dostačující aktivity ze strany vlády až 86 procent respondenů průzkumu. Kritice byla vláda vystavena i za nedostatečnou aktivitu cílící na zmírnění dopadů způsobené poklesem zakázek.

Důsledky poklesu zakázek

Situace není dobrá. Vzhledem k výraznému poklesu podnikových zakázek jsou firmy kvůli udržení výroby nuceny mimo jiné ke snižování mezd. Jak potvrdilo dubnové šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, téměř 90 procent firem předpokládá v tomto pololetí pokles zakázek. Dvě pětiny odhadují, že snížení zakázek se bude pohybovat mezi 11 až 30 procenty. Třetina firem uvádí dokonce pokles o 31 a více procent a nad 50 procent ztrácí zakázky více než desetina z nich.

Necelých šedesát procent firem nepřistoupilo však ještě k propouštění zaměstnanců nebo omezilo jejich stav do pěti procent.

Exit mobile version