Česko se propadá v žebříčku úspěšnosti zemí evropského ICT průmyslu

Česká republika kontinuálně ztrácí pozici lídra evropského ICT průmyslu. Od roku 2005 vytrvale klesá umístění ČR v mezinárodních srovnávacích žebříčcích (např. A.T. Kearney – propad ze 4. místa v roce 205 na 32. v roce 2009). Vyplývá to z materiálu projektu Technologická platforma pro IT služby.

Firmy z oblasti ICT služeb vytvářejí nejvyšší přidanou hodnotu na zaměstnance (1,8 mil. Kč/rok). Jejich zaměstnanci – odborníci – prakticky neznají problémy s nezaměstnaností. ICT firmy generují skoro 3x takový obrat jako Škoda Auto (600 mld. Kč). Přesto však stojí na periferii zájmu faktické politické podpory.

Objektivní srovnávací analýzy projektu Technologická platforma pro IT služby však naznačují něco zcela odlišného: ČR velmi výrazně ztrácí pozici lídra evropského ICT průmyslu, kterou měla v polovině poslední dekády.

Kde a jak ztrácíme

Od poloviny poslední dekády (od roku 2004) se Česká republika pravidelně objevuje v mnoha renomovaných studiích (mj. Gartner, A. T. Kearney, Economist Intelligence Unit), které hodnotí atraktivitu pro umístění projektů služeb s vysokou přidanou hodnotou. Nejlepším příkladem je studie A. T. Kearney Global Services Location Index (GSLI), kde se ČR propadla ze 4. celosvětového místa v roce 2005 až na 32. příčku v posledním srovnání z roku 2009.

Jaké faktory stojí za propadem? Technologická platforma pro IT služby identifikovala tři hlavní důvody, proč ztrácíme za zbytkem Evropy:

Exit mobile version