Češi očekávají nižší mzdu, v průměru 19 864 korun

Jedním z negativních projevů krize ekonomiky je i propad platových ohodnocení. Podle personální společnosti Profesia.cz se z důvodu recese ekonomiky a krize na pracovním trhu snížila mzdová očekávání Čechů o 390 Kč. Před příchodem krize byla situace opačná a kolem platů v některých oborech byly silně „nafouklé bubliny“. Tuzemští uchazeči o práci očekávali stále vyšší a vyšší platy. V prvním čtvrtletí se jejich očekávání snížila v průměru z 20.254 korun na necelých dvacet tisíc, ve druhém o dalších 50 korun.


Dvě třetiny firem krátí mzdy

Profesia.cz ve svém aktuálním šetření použila metodiku výpočtu platových očekávání z údajů v několika tisících životopisů, v nichž lidé různých profesí uvádějí výši mzdy, kterou by chtěli pobírat.

Třetí rok relevantního měření

Dle vyjádření jednatele firmy Profesia Dalibor Jakuš jsou hodnoty pro Českou republiku počítány od roku 2007, od kdy firma disponuje relevantními údaji. Tehdy lidé očekávali v průměru 16.510 Kč, v současnosti jejich platové představy dosahují hodnoty téměř dvacet tisíc korun.

Nárůst očekávaných platů mezi českou populací měl jeden signifikatní důvod. Tempo růstu ekonomiky bylo v tuzemsku od roku 2007 kontinuálně rostoucí. Očekávání Čechů ohledně mezd byla velmi optimistická, občané rok od roku očekávali vyšší mzdy. V roce 2008 se však rychle rostoucí trend zpomalil.

„K úplnému obratu došlo v lednu 2009, kdy se lidé byli ochotni vlivem krize spokojit v průměru se mzdou nižší o 338 Kč,“ komentoval Dalibor Jakuš.

Co se týká situace v zahraničních zemích, odkud má Profesia údaje, na Slovensku prvně poklesla mzdová očekávání až ve druhém čtvrtletí, ovšem pouze o čtyři eura. Stávající očekávání u našich východních sousedů činí 756 eur, což představuje 19.656 Kč. Do té doby očekávání výrazně rostla. V Maďarsku se krize ekonomiky projevila mnohem silněji. Místní obyvatelé snížili svá mzdová očekávání z maximálních 691 eur ve čtvrtém čtvrtletí 2008 na nynějších 571 eur (14 846 Kč), tedy téměř o celou jednu pětinu.

Stagnace tuzemských mezd

Průzkum Salary & Benefits Guide 2008–2009 uvedený v únoru personální agenturou Robert Half hovořil o tom, že s koncem roku 2008 začal v České republice výrazně zpomalovat růst mezd. Ty nyní stagnují a na některých pozicích dokonce mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent, klesly. Napříč všemi obory stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. To se projevuje i ve mzdách. Například mzda experta s dlouholetou praxí dokonce i mírně narostla oproti minulému roku, zatímco nástupní mzda programátora s minimální praxí je i v těch nejžádanějších specializacích v průměru o pět procent nižší než vloni. Srovnatelný trend se projevuje i v oblasti obchodu a marketingu a v administrativní podpoře.

Z nedávné ankety Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 1 600 členskými firmami vyplynulo, že až 61 procent zástupců tuzemských podniků uvádí, že snižuje mzdy svým zaměstnancům. Jen menší část firem dosud k redukci mezd nepřistoupila. Firmy mohou k tomuto opatření využít například krácení prémií, neboť v loňském roce byl jejich podíl na celkové mzdě 14,6 %, což bylo o procentní bod více proti roku 2007. Průměrná mzda dosáhla vloni 23,5 tisíce korun.

Exit mobile version