I přes veškerá bezpečnostní opatření je sedmý díl populární knižní série pod názvem Harry Potter and the Deathly Hallows dostupný na Internetu. Vyplnily se tak obavy, které distribuci díla po celém světě provázely.
21. července 2007… „Magické datum“… Spousta lidí má tento den vyznačen v kalendáři červeným křížkem. V tento den totiž vychází poslední, dlouho očekávaný díl v současnosti asi nejpopulárnější knižní série Harry Potter. Amazon.com, jeden z největších internetových obchodů vůbec, pokořil rekord v počtu předobjednaných výtisků. Ten u nového Pottera nyní činí téměř dva milióny kusů.
Přísně tajná kniha
Za posledních pár dnů proběhly snad všemi důležitými informačními servery informace o tom, jak je Harry Potter and the Deathly Hallows střežen před okolním světem, jak moc se vydavatelé snaží, ať se ani sebemenší informace nedostane před vydáním na povrch. Pojďme si shrnout vše, co víme.
Celkové náklady na utajení knihy se vyšplhaly na neuvěřitelných 12 miliónů eur, což je v přepočtu necelé půl miliardy korun. Člověku se zdá, že ošetřeno bylo snad úplně vše. Nakladatelství Bloomsbury, které je takové „domovské potterovské nakladatelství“, si po celé Anglii pronajalo desítky tajných míst, kde je Potter až do jeho distribuce přísně střežen za pomoci nejmodernější techniky a množství bezpečnostních týmů.
Největší světový knižní řetězec, americký Barnes & Noble, prý střeží knihu někde ve skladišti na severovýchodě Spojených států. „Máme ochranku kolem celé budovy, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ řekl šéf Barnes & Noble Steve Riggio pro Reuters.
Kamióny rozvážející Pottera po Británii mají být podle britského deníku Sunday Telegraph vybaveny satelitním navigačním systémem, který má zajistit, že se auto nedostane mimo trasu. Jen alarmy, kterými jsou přepravky s knihami vybaveny, vyjdou na několik miliónů korun.
Pracovníci tiskáren v Anglii mají přísný zákaz vyzradit cokoliv z knihy pod pohrůžkou okamžité ztráty místa. Kolují dokonce zvěsti o tom, že se veškeré operace ohledně knihy dějí za šera, aby opravdu nebylo možné nic přečíst.
Všichni doufali, že se opravdu sebemenší zlomek informací nedostane ven. „V tomhle jsme opravdu velmi dobří. Očekáváme, že kniha zůstane pod zámkem až do páteční půlnoci,“ dodal sebejistě Riggio. Leč bohužel, mocná ruka Internetu a lidský faktor opět dokázaly, že žádná ochrana nemůže být v současné době stoprocentní.
Přísně tajný únik
Stalo se to, čeho se všichni báli. Necelý týden před monumentálním zahájením prodeje již v internetovém undergroundu (rozuměj „warez“) koluje kompletní vydání. Kniha (americká edice nakladatelství Scholastic) byla stránku po stránce nafocena a zveřejněna. Jelikož byla kniha nafocena, tak o pravosti nemůže být pochyb. Necelých 800 stránek toho nejchráněnějšího románu, jaký kdy spatřil světlo světa, teď vesele visí na Internetu a jsou dostupné všem, kteří už nechtějí čekat.
Já sám jsem knihu zatím nečetl. Mám předobjednaný svůj originál a na ten si počkám. Nechci si kazit zážitek rozmazaným a značně nekvalitním písmem. Fotoaparát přeci jenom není na tyhle věci zrovna určen. Dílo je vyfoceno tak špatně, že si s nim neporadí žádný rozpoznávač textu (vyzkoušeno na ABBYY FineReader 5), především kvůli rozhozenému kontrastu a světlosti. Dá se to číst, ale opravdu to nestojí za to.
Je ovšem zajímavé sledovat, jak moc jsou média informována. Ještě včera ráno jsem na žádném zpravodajském serveru neviděl informaci o tom, že je kniha venku. Uvidíme, za jak dlouho se to rozkřikne, vidím to na pěkně velký skandál.
Nyní se obávám těch rádoby „machrů“, kteří budou všude po Internetu rozhlašovat, jak poslední Harry Potter skončí, a budou se bavit na úkor těch slušných, či ne tak Internetem protřelých, kteří si prostě budou chtít počkat do půlnoci z pátku na sobotu, kdy si svoji vytouženou knihu opatří.
Zdroje
Střežení posledního dílu Pottera vyjde na 15 miliónů eur
Potter book under guard at secret U.S. warehouse
Potter finale sets Amazon pre-order record