Při všem tom povídání o cloudových novinkách, trendech a technologiích jsme úplně zapomněli na to, že se dnes do rukou vašich vedoucích často dostanou i četné nové nástroje umožňující srovnat vaši efektivitu s jinými zaměstnanci.
Už jste si někdy říkali, kolik asi procent z celkového pracovního času padlo na všechno to chatování, Facebook, hry, novinkové weby a podobné radovánky? Zkrátka, jak často se věnujete rekreačnímu browsení namísto
práce? V cloudu bez omezení práv by standardně všichni měli vědět vše – tj. že se v práci věnujete jiným věcem uvidí jak šéf, tak i další zaměstnanci.
Nemáme dnes na mysli nějaký obskurní špionský software balancující často na hraně zákona (ne snad, že by v této sféře nebylo na trhu na výběr), ale novou skupinku korporátních monitorovacích nástrojů pečlivě sledujících, co všichni firemní pracanti právě dělají. Od jiných sledovacích technik je poznáte snadno – nijak se nesnaží svoji činnost zakrýt.
Podobných řešení dnes existuje na trhu více, ovšem nás výrazně zaujala dvě konkrétní, jsou jimi RescueTime (pocházející od stejnojmenné firmy ze Seattlu) a RWorks (od RWave Software Ltd. z Irska).
I. RescueTime
Spoluzakladatel a autor RescueTime v jedné osobě Joe Hruska k němu řekl následující: „Většina lidí, kteří zkusí náš software, je ve finále vyloženě rozčarována z toho, co vidí. Je to pro řadu z nich velmi nepříjemné zjistit, jak málo z celkového času v průměru pracují produktivně – jestliže jste na 5-6 hodinách za směnu, můžete se považovat za špičku.“ Jinými slovy, jen málokdo z průměrných zaměstnanců dělá na PC produktivně déle jak 5 hodin denně.
Aplikace od RescueTime původně vznikla jako docela obyčejně působící projektový manažer s možností měření odpracovaných hodin. Primárně se vůbec neuvažovalo o tom, že se někdy nasadí jako software, který má jakožto hlavní smysl existence sledování činnosti zaměstnanců. Jak se ale záhy ukázalo, samotné klienty zajímalo nejen kolik času na něčem strávili, ale také, nakolik při tom byli efektivní. Řešení si proto nakonec vyžádalo program stále běžící a aktivněji sledující činnost, jelikož uživatel samozřejmě nemůže měřit realisticky efektivitu tak,
že by si po určitých časových úsecích zadával do tabulky, na kolik svoji efektivitu odhaduje.
II. RWorks
Pokud jde o podobně zaměřený RWorks, tak ani ten nedělá nic magického – jen srovnává úkoly, na nichž by člověk měl pracovat a na kterých pak skutečně pracuje. RWorks si může nastavit samotný uživatel nebo jej jemu samozřejmě nastaví někdo z vedení. Po „šichtě“ se mu pak objeví „koláčový“ graf a hned vidí, na čem s efektivitou skutečně je, resp. jsou jemu podřízení. Aplikace se prý chová v praxi poměrně inteligentně – třeba když máte psát „Marketingová výroční zpráva IBM
za rok 2010“, pak jí dojde, že čas trávený na webu IBM, stejně jako v DOCu s názvem „IBM“ určitě znamená práci.
Aplikace je prý populární zejména mezi osobami pracujícími v režimu „teleworking“, kterým umožňuje snadno získat okamžitou zpětnou odezvu na jejich pracovní výsledky a (případnému) vedoucímu zase snadno sdělí, jak úspěšná a efektivní je každá z osob.
Do příštích verzí aplikace chystá další pokročilé funkce: live feeding aktuálních činností do projektových plánů managementu zní velmi zajímavě. Nakonec je to právě management, jež potřebuje být informován o aktuálním stavu ideálně právě v čas porady.
Zbývá si na závěr položit otázku, zda jsou aplikace typu RWorks a RescueTime variací na věčné oko Velkého Bratra nebo zkrátka jen prostou utilitkou zkoumající vynaložený čas. Jisté je však jedno: četné průzkumy potvrzují, že lidé s PC pracují více a radostněji, pokud je jim dopřán aspoň kratičký okamžik pro vlastní surfování. Zdá se, že tudy (opět) povede ona zlatá střední cesta – surfování klidně, ale jen v přísně vyhrazeném čase a nikoliv na úkor práce.
RWorks
RescueTime