Podle analýzy tuzemské technologické společnosti S&T Services, která je součástí nadnárodní skupiny S&T, rostly letos platy IT specialistů v průměru o pět procent. Některé specializované profese si však na platech přilepšily více.
Jedná se hlavně o vývojáře softwaru, systémové inženýry a analytiky. Tyto skupiny si meziročně na platech polepšili více jak o pět procent v závislosti na jejich odborné úrovni. Nejméně rostou platy hardwarovým specialistům, kterých je na trhu relativní dostatek. Toto samozřejmě neplatí u odborníků úzce zaměřených na hardware.
Fluktuace odborníků mezi společnostmi působícími na IT trhu představuje pro ředitele lidských zdrojů značný problém. Úzce zaměřených odborníků bývá nedostatek zejména v okamžiku, kdy v Česku začnou zakládat pobočky velká nadnárodní technologická centra. Firmy napříč IT trhem si proto udržují loajalitu zaměstnanců i prostřednictvím nadstandardních firemních benefitů. Běžné výhody, jako týden dovolené navíc, notebook, mobilní telefon a služební automobil, jsou totiž IT specialisty brané jako samozřejmost.
Nedostatek odborníků řeší IT firmy různě – kromě tradičního externího výběrového řízení čím dál častěji firmy sahají do vnitřních zdrojů nebo zakládají vlastní tréninkové programy. Obvyklý plat IT zaměstnance se podle S&T Services pohybuje podle jeho zaměření a kvalifikace v rozmezí 30 tisíc korun u juniorských pozic až po 80 tisíc korun měsíčně u vysoce kvalifikovaných odborníků. Dlouhodobě největší nedostatek pracovníků zaznamenává podle zkušeností S&T Services Praha a Brno, kde se koncentrují velké technologické a telekomunikační korporace. Trendem je i migrace IT odborníků ze Slovenska.
Jaké máte zkušenosti s IT odborníky v posledních letech? Stává se vám často, že na pohovor dorazí „papírový odborník“, který ve skutečnosti ovládá pouze MS Windows a MS Office?