
Ve svém pátečním vydání se věnuje ekonomický deník E15 otázce zaměstnávání absolventů technicky zaměřených škol. Podle zjištění E15 se nyní více než kdy jindy koncentrují zaměstnavatelé ze strojírenských a technologických firem na lanaření potenciálních posil pro své firmy přímo na vysokých školách. Personální agentura Robert Half potvrdila také nesmlouvavý boj podniků o absolventy v segmentu informačních technologií (IT).
Zástupci strojírenských a technologických podniků v současnosti zvolili způsob lanaření posil do svých týmů tím, že za nimi chodí přímo na vysoké školy a nabízejí jim nadstandardní podmínky už při nástupu k novému zaměstnavateli. Nejvíce firmy hledají strojní a výrobní inženýry a potom mechatroniky a elektroniky. V některých firmách údajně dostávají úspěšní studenti příslib manažerského místa už po dvou letech.
V oblasti IT je nedostatek kvalifikovaných pracovníků trendem, který už není pro nikoho novým. Poptávka po odbornících a specialistech jednoznačně převyšuje nabídku. Jan Bílek z Robert Half pro E15 řekl, že nejžádanější jsou především softwaroví inženýři. Vysoká poptávka po IT profesionálech zapříčinila i stoupající tendenci nástupních platů v IT. Ty se prý zvýšily průměrně o deset tisíc korun měsíčně. Nástupní platy tak dosahují hodnot od 30 do 35 tisíc korun a rapidně rostou.
Přečtěte si také
Manažeři potvrdili tlak IT odborníků na zvyšování mezd
Platy v SAP a IBM jdou v průměru přes 100 000 korun
S praxí rostou platy v ICT až na několikanásobek
Češi mají nejvyšší mzdy v IT, Slováci v telekomunikacích
Jak se v Česku přistupuje k zaměstnávání rizikových skupin?