Oracle navazuje na Sun Microsystems nejen jako dodavatel podnikového hardwaru – s integrovanými EXA řešeními zamířil výš a zároveň postupně zaplňuje další hardwarové oblasti, kde Sun příliš etablován nebyl. Při příležitosti nadcházející Extreme Performance Tour, největší hardwarové konference Oracle v ČR, jsme položili několik otázek Petru Hoškovi, pod kterého spadá hardware Oracle v regionu střední Evropy.
Oracle byl dlouho vnímán jako dodavatel databázových technologií, poté k tomu postupně přibývaly aplikace. Akvizicí firmy Sun se však firma vrhla do oblasti hardware!?
Databázové systémy samozřejmě tvoří do dnešního dne páteř nabídky firmy Oracle. Nutno přitom podotknout, že je to ovšem jen díky vytrvalému zaměření na neustálé zdokonalování produktu, že zde firma stále hraje první housle. Kdo si dnes vzpomene na jména Informix, Ingres nebo Sybase?
Do stáje firmy postupně přibýval middleware a poté došlo, jak zmiňujete, i na aplikace. Stále se však firma Oracle pevně držela svých softwarových kořenů. Vstup do hardwarových systémů tak určitě znamenal zcela zásadní krok.
Jak se hardwaru pod značkou Oracle daří?
Hned po schválení a završení akvizice Sunu Microsystems začal Oracle investovat do vývoje nových hardwarových produktů. Ovoce pak dozrálo v říjnu a bylo představeno na celosvětové konferenci Oracle Open World ve formě široké plejády nových výrobků s vynikajícími výkonnostními ukazateli. Řada z nich přitom již figurovala ve vývojových plánech firmy Sun, např. nová generace procesoru SPARC nebo další verze operačního systému Solaris. Pod novými křídly však byly vyvinuty rychleji a v některých případech dokonce i ve výkonnějších podobách, než se původně zamýšlelo.
Díky velmi šikovnému využití technologií, know-how, lidských kapacit a finančních zdrojů obou firem se dnes Oracle Hardware pyšní bezpříkladnou paletou špičkových a unikátních výrobků.
Oracle se hodně zaměřuje na integrovaná řešení kombinující hardware a software. Proč, jaké to má výhody?
Rozvrstvení IT řešení do mnoha stavebních bloků, od aplikace až po archivaci dat, s sebou přineslo neuvěřitelně bohatou možnost inovace, a to především v rámci jednotlivých bloků. Na druhou stranu se vybudování spolehlivého IT systému změnilo na stavbu mnohapatrového domu, kde si spousta lidí zakládá na tom, že každé patro je od jiného architekta. Já této koncepci říkám „interoperabilita na úkor výkonnosti“, protože komunikace mezi každou dvojicí vrstev znamená další a další zásadní úzké místo ve výkonnosti celého systému.
Současně je dobré si uvědomit, že dnes jsou na světě vlastně jen dva výrobci, kteří mají ve své stáji všechna základní patra. Ovšem pouze firma Oracle zadala již před několika lety jasný úkol svým vývojovým týmům: Spojte do jednoho produktu několik nad sebou ležících vrstev a využijte faktu, že mezi těmito vrstvami nemusíte dodržet omezující požadavky na rozhraní mezi nimi! Mně osobně doslova vyrazilo dech, kolikrát se celková výkonnost takového vertikálně integrovaného systému dá zvýšit oproti standardnímu řešení poskládanému z jednotlivých vrstev! Ať už v případě databázového systému Exadata, aplikačního serveru Exalogic anebo nejnověji i zařízení Exalytics pro analýzu dat. A to mluvím o skutečných testech v reálných prostředích našich zákazníků a o porovnání s nejlepšími produkty, které se v jednotlivých vrstvách nabízejí!
Vedle extrémního výkonnostního skoku však integrované systémy nabízejí i další přínosy: zjednodušenou správu, rychlost uvedení do provozu, možnost výrazného snížení diskové kapacity díky mnohonásobné komprimaci, či stabilizaci celé IT platformy pro spolehlivý provoz aplikací. To vše v součtu znamená obrovskou úsporu nákladů a daleko spolehlivější provoz!
A nemá to zároveň také nějaké nevýhody?
Někteří zákazníci vyjadřují obavy, že budou příliš svázáni s jedním dodavatelem. Dnes může tento pocit vyvstat, neboť Oracle je zatím jedinou firmou, která integrované systémy v tomto rozsahu nabízí. Trend k integrovaným systémům je všem výrobcům zřejmý – bohužel ale jen málo z nich má k dispozici všechny komponenty, které k navržení integrovaného systému potřebují. Proto je firma Oracle dnes jediným výrobcem takových systémů.
Na druhou stranu se nabízí otázka, kolik jsem ochoten za „otevřená vrátka“ platit navíc? Když si domů kupujete televizi, taky si ji nepořídíte panel, tuner, šasi a procesor a přístroj si nesestavíte sám. Většina z nás se ráda spolehne na jednoho výrobce. Je to levnější, jednodušší, spolehlivější a nepotřebuji mít doma technika pro provoz a údržbu.
Kam myslíte, že směřuje budoucnost podnikové informatiky z pohledu hardwaru?
Hardwaru je přisouzena ve světě IT nevděčná úloha – když běží, tak si ho nikdo nevšímá. Jakmile si však udělá přestávku, hned je oheň na střeše!
Sepíšeme-li si ale dnešní hlavní IT trendy, tak uvidíme, že většina těchto myšlenek už existuje řadu let. Jejich realizace byla ovšem umožněna až poté, kdy byla vyvinuta potřebná hardwarová vrstva.
Takže hardware zůstane i nadále „podmínkou nutnou“ pro umožnění pokroku v IT. A zároveň stále více uvidíme jeho integraci s vrstvami softwarovými v celistvých výrobcích plnících nejrůznější specifické úlohy.
Má podle vás pro zákazníka smysl orientovat se na standardní řešení, či na ta, která jsou upravená na konkrétní prostředí?
Možná bych tuto volbu přirovnal k rozhodování o autě v rodině se dvěma dětmi. Jako první vůz si zřejmě zvolíte „univerzál“, s nímž můžete rozumně uspokojit většinu svých potřeb. Pokud však často opakujete některé specifické aktivity – a daná činnost vás možná i živí – pak začnete uvažovat o „speciálu“. Popojíždíte pravidelně sám po Praze a musíte velmi často najít místo k parkování? Pak se možná poohlédnete po malém vozítku typu Smart. Často absolvujete dlouhé vzdálenosti po německých dálnicích? Pak vám určitě dříve nebo později vytane na mysli TT nebo dokonce Porsche.
Pojďme se nyní podívat do světa počítačového. Pojem standardní řešení se mění s celkovým vývojem IT. Dnes ještě většina odborníků považuje za standard serverovou platformu určenou pro obecné použití. To znamená procesory x86, Power nebo SPARC v kombinaci s operačním systémem Windows, Linux anebo s některou z komerčních verzí Unixu.
A nyní si představte, že provozujete nějakou aplikaci či middleware v určité kritické velikosti, ať už je to intenzita využití nebo počet uživatelů. Pak stojí za to se poohlédnout, zda mi některý specificky zaměřený produkt nesplní mé požadavky daleko účinněji a levněji.
Firma Oracle usoudila, že několik takových typických specifických prostředí existuje. Z nich poté vybrala svůj databázový systém, prostředí pro běh aplikací napsaných v jazyku Java a nástroje pro analýzu dat (business intelligence, pozn. red.). A vývojáři po dlouhém přemýšlení a ladění přišli s účelově zaměřenými systémy Exadata, Exalogic a Exalytics. A jak jsem již naznačil, je neuvěřitelné, jakého výkonnostního skoku a jakého zjednodušení provozu se oproti obecné platformě podařilo dosáhnout!
Není to ale příliš revoluční přístup, když se posledních dvacet let víceméně nabízely pouze víceúčelové platformy?
Trochu ano. A zvláště ve střední Evropě, kde se dnešní svět IT vyznačuje vysokou dávkou konzervatismu.
Firma Oracle si to také uvědomila a využila faktu, že koupí firmy Sun získala do své stáje řadu dalších zajímavých technologií. A tak vyniknula univerzální serverová platforma SPARC SuperCluster vystavěná kolem stejnojmenném procesoru a běžícího na oblíbeném operačním systému Solaris. Díky SPARCu a Solarisu máte k dispozici univerzální platformu. Díky nové koncepci však můžete tento systém rozšířit o komponenty a funkce doposud nabízených výlučně v integrovaných systémech Oracle.
Jako zákazník mám tedy krásnou možnost volby – pokud nejsem připraven učinit revoluční skok do oblasti integrovaných účelových systémů, mohu zvolit přístup evoluční. Pořídím SPARC SuperCluster jako novou univerzální serverovou platformu, jejíž některé domény pak mohu podle konkrétních potřeb rozšířit o další unikátní funkce ze světa integrovaných systémů.
Mimochodem bylo velmi zajímavé pozorovat, jak se po uvedení této evoluční alternativy změnil postoj zákazníků k diskuzi o integrovaných systémech. Evidentně přestali mít pocit, že se je výrobce snaží přesvědčit o něčem příliš novém. A stávající pracovní setkání se tak daleko více věnují praktické diskuzi o případném nejvhodnějším nasazení a specifických přínosech, než zda integrované systémy mají smysl.
Jak Oracle reaguje na diskutované trendy poslední doby, jako jsou cloud či Big Data?
Trefil jste se do dvou významných trendů. Nejen objem dat samotný, ale i předpovědi o jejich nárůstu se stále zvětšují, takže nám už brzy ani nebudou stačit předpony. Toto obrovské množství dostupných dat, s nímž se dnes potkáváme napříč odvětvími, není možné pojmout obvyklými výpočetními nástroji. Tedy ideální předpoklad pro vývoj specializovaného integrovaného systému a tím pádem i parketa pro firmu Oracle. Výsledek úsilí vývojářů se jmenuje Oracle Big Data Appliance.
Pojem cloud bohužel každý interpretuje po svém. Pro někoho je to disková kapacita na internetové síti, pro jiného aplikace s uživatelským rozhraním běžícím v internetovém prohlížeči. Já se rád držím pojmu utility computing. Ten totiž podtrhuje, že se IT užívá a platí jako služba a není již třeba si pořizovat vlastní hardware a software. A sám si pak vše i provozovat.
Oracle nabízí některé své aplikace alternativně jako veřejnou službu neboli public cloud, byť zatím jen ve Spojených státech a v západní Evropě. Současně poskytuje i stavební kameny pro firmy, jež se samy chtějí stát poskytovateli IT služeb, ať už na úrovni hardwarové, platformové anebo aplikační. Stejné stavební kameny pak mohou využít větší firmy pro vybudování takového interního prostředí, v němž mohou přesně měřit užívání IT jednotlivými odděleními a podle toho jim i skutečné náklady účtovat; obvyklé pojmenování pro tento model je private cloud.
Co je podle vás největším tahákem, proč by návštěvníci měli přijít na hardwarovou Extreme Performance Tour, kterou Oracle na konci února pořádá v Praze?
Těch důvodů se nabízí hned několik. Poprvé pořádá firma Oracle akci, jež se zcela zaměřuje na představení výše zmíněné škály hardwarových a integrovaných produktů. Pro pražskou zastávku tohoto celoveropského turné se nám podařilo zajistit šéfa sekce Oracle Hardware pro celý region EMEA, pana Luigiho Freguiu. A na závěr programu navíc přivítáme hosta, jenž má s bity a bajty mnoho společného, ovšem z úplně jiného úhlu pohledu.
Takže našim zákazníkům a partnerům nabídne výbornou platformu k získání řady užitečných podnětů a ke komunikaci se zástupci firmy sedícími nejen v Praze, ale i v regionálních pozicích. Více informací a bezplatnou registraci lze najít zde.