Ostrava-Jih je ukázkovým příkladem používání Linuxu a open source ve veřejné správě.
Právě SUSE Linux zafungoval jako spolehlivá a levná náhrada pracovních stanic s MS-DOS a MS Windows při přechodu v letech 2000–2003. Jak také uvádí případová studie o tomto projektu, implementace splnila veškerá očekávání a pokud by organizace čelila stejnému rozhodnutí, opět by si vybrala řešení na bázi Linuxu. Často opakovaným problémem nasazování Linuxu je citována kompatibilita s MS Windows – tu zde úspěšně vyřešily produkty firmy Citrix.
Po několika letech úspěšného provozu se začal objevovat tlak, aby stávající systémy nahradily drahá MS Windows a další technologie Microsoftu. Nátlak vyvrcholil výběrovým řízením na dodávku kompletních služeb a softwaru pro stanice i servery úřadu, ačkoliv co vadilo na původním softwaru, zůstává otázkou. Výběrové řízení proběhlo a jako vítěz vyšel i tentokrát Linux. Můžeme zatím jen diskutovat o tom, co bylo skutečným důvodem následného zrušení celého řízení.
Před měsícem ostravská městská rada definitivně rozhodla, že Linux půjde pryč. 3,7 milionu korun se vloží do přechodu více než 200 pracovních stanic na MS Windows. Jako důvod přechodu po více než pěti letech úspěšného provozování Linuxu jsou citovány problémy s kompatibilitou. Připomeňme, že právě ty zde řeší software firmy Citrix. O rozhodnutí nyní píše i web OSOR.eu provozovaný Evropskou komisí.
Připravujeme vyjádření představitelů města, tamních správců sítě a firem, které se výběrového řízení zúčastnily.