OS Android má 4 % mezi smartphony, a co rok 2009?

Google logo

Googlem představený operační systém Android se stal jednou z hlavních událostí roku 2008. Zatím jej sice využívá jen jeden jediný mobilní telefon, neuplyne ovšem ani den, aby se o tomto operačním systému neobjevila nějaká nová zpráva. Mezi nimi dominují právě ty o dalších společnostech, které pro své smartphony vybraly právě Android. Pojďme se podívat na to, co nového Google Android přinesl a co od něj ještě můžeme očekávat.


G1, první mobilní telefon s OS Android

Prvním, kdo se rozhodl nasadit Android do svých telefonů, je překvapivě mobilní operátor T-Mobile. Pod jeho jménem byl v říjnu 2008 představen G1 (neboli HTC Dream), tedy první zařízení využívající OS Android. Jeho úspěšný vstup na trh a dobrá konkurenceschopnost vůči zavedeným výrobcům následně z platformy Androidu učinila řešení, po kterém se poohlíží i další výrobci mobilních telefonů. Za všechny jmenujme Samsung, Huawei nebo Lenovo, kteří své Android telefony představí v průběhu roku 2009. Podle neoficiálních informací také T-Mobile připravuje inovaci v podobě zařízení s označením G2. Ten by se na trh měl dostat už v průběhu února příštího roku.

A co je vlastně na Androidu tak nového, že se tento systém stal velmi rychle tak populární? Na rozdíl od platforem Windows Mobile, Symbian a částečně také Mac OS těží Android ze své provázanosti s internetovými aplikacemi Googlu, což mu dává silnou konkurenční výhodu. Google dlouhá léta pracně budoval své internetové aplikace, GMailem počínaje a Google Docs a prohlížečem Chrome konče. Kromě toho se čile věnoval možným akvizicím na trhu a do jeho portfolia tak patří například internetový portál YouTube. A je to právě integrace těchto aplikací, co z Androidu dělá velmi dobrý operační systém současnosti.

Stejně jako příchod iPhonu byl i příchod Androidu svým způsobem zlomovým. iPhone byl ve své době nadčasový a velice inovativní. Přeci jen o dotykovém displeji u mobilních telefonů si ostatní výrobci mohli nechat jen zdát, stejně jako o mnoha dalších doplňcích a vylepšeních. Oproti tomu Android, resp. telefon G1, přichází s maximálním provázáním na webové služby a aplikace a jejich širokou nabídkou.

Druhá strana věci

Pár much se vždycky najde a nejinak je tomu i u Androidu. Dětským neduhem, který ale časem přejde, je nedostatek jakýchkoliv aplikací třetích stran. SDK byl sice uvolněn již koncem září 2008, přesto se doplňkové aplikace dají stále počítat maximálně na stovky. A to je v kontrastu ke statisícům nejrůznějších programů a rozšíření pro Windows Mobile a Symbian opravdu kriticky málo. Jak ovšem bylo řečeno, tento neduh časem přejde.

Google, resp. OHA (Open Handset Alliance), která za systémem oficiálně stojí, se poměrně elegantně zbavil nutnosti neustále sám financovat kompletní Android. Celý projekt postupně převádí na open-source. Nyní je tak část kódu, tzv. Cupcake, dostupná pro programátory, kteří mohou přidávat a upravovat vlastní kód. Postupem času bude jako open-source dostupný celý operační systém. Tento způsob sice Google nic nestojí, na druhou stranu se vzdává jakéhosi výhradního práva na naprostou kontrolu vývoje a směřování systému.

Jako problém je také možné vidět univerzálnost, se kterou Android přichází, tedy fakt, že jej bude moct využít prakticky kterýkoliv výrobce mobilních telefonů. Podívejme se na to z druhé strany – iPhone je dobrý i proto, že se jedná o jediný svého druhu a optimalizovat software pro jeden typ zařízení je vždy jednodušší a vede to k lepším výsledkům. Oproti tomu Windows Mobile mohou fungovat na širokém spektru zařízení, což ovšem čas od času vede k menším problémům, zatuhnutím atp. Například mobilní telefon G1 byl vyvíjen ve velice úzké spolupráci mezi T-Mobilem, HTC a Google, je ale nepravděpodobné, že by Google tak silně asistoval při vývoji každého zařízení určeného pro jeho systém. Android nyní spadá spíše do druhé kategorie, tedy po bok Windows Mobile. Nyní je ale těžké odhadnout, jakým směrem se bude systém vyvíjet dále, klíčový bude rok 2009.

Co nás čeká v roce 2009

Otázkou stále zůstává, na co se tedy můžeme těšit v roce 2009. Předně na širší paletu telefonů s OS Android. Přeci jen, G1 může být dobrý telefon, na druhou stranu možnost vybrat si z několika modelů není nikdy na škodu. Pro rok 2009 svá zařízení ohlásili i někteří velcí výrobci. S Androidem se tak budeme moci setkat v modelech od Samsungu, Sony Ericssonu, Koganu či DoCoMo. Inovaci představí také T-Mobile a jeho G2, první mobilní telefon uvede také čínské Lenovo a o svůj první komunikátor kombinovaný s GPS se pokusí i výrobce satelitních navigací Garmin. Je tedy opravdu na co se těšit.

Stejně tak se hovoří o nových službách a příslušenství, které by měly Android v roce 2009 dále rozšířit. Jedná se především o podporu nahrávání videa, která dnes chybí, případně o možnost připojení MMS jako přílohy k běžné zprávě. Zajímavé je také plánované přidání podpory pro stereo zařízení přes rozhraní bluetooth. Zařízení jako G1 by tak bylo možné použít pro kvalitní přehrávání hudby i na cestách.

Neoficiální spekulace hovoří také o plánech Googlu na akvizici softwarové společnosti Valve. Ta, kromě toho, že stojí za legendární střílečkou Half-Life, před několika lety spustila svou vlastní aplikaci pro distribuci softwaru – Steam. Ten ani zdaleka neslouží jen potřebám Valve, ale využívají jej desítky dalších herních a softwarových výrobců a distributorů. Právě na Steam dnes Google hledí jako na možný nástroj, kterým by v budoucnu mohl prodávat rozšiřující aplikace pro Android. Dnes sice už existuje Android Market, který se zabývá prakticky tím samým, historie ovšem ukázala, že občas je lepší koupit zavedenou značku, než se snažit o vlastní vývoj něčeho podobného (například Google Video byl sice dobrý, ale konkurovat YouTube se mu moc nedařilo).

Androidu, resp. Googlu, se podařil velmi úspěšný vstup na trh s operačními systémy pro mobilní telefony. Je bez debat, že za částí úspěchu stojí i perfektní načasování, přijít s Androidem o rok nebo dva dříve, nebo naopak později, je možné, že by systém zcela zapadl. Ovšem nestalo se tak a Android se objevil právě tehdy, kdy měl. A společnost Google opět posílila svůj vliv a znovu nám dokázala, že do čehokoliv se pustí, tak v tom dříve nebo později uspěje.

Pro zajímavost, podíl OS Android na trhu se smartphony v Severní Americe se dnes pohybuje okolo 4 %. Vezmeme-li v úvahu fakt, že jej zatím využívá jen jeden mobilní telefon, který se navíc prodává pouze od konce září, jedná se o solidní výkon.

Exit mobile version