EK asi schválí akvizici Sunu, Oracle nabídl bezplatnou dostupnost MySQL

Soud

Představitelé Evropské komise v pondělí uvedli, že vítají ústupky uskutečněné americkou softwarovou společností Oracle s tím, že by mohla být akvizice Sun Microsystems schválena. Podle Kroesové přistoupilo Oracle na řadu důležitých závazků týkajících se databáze MySQL, z jejíhož ohrožení měla eurokomisařka největší obavy.

Naděje všech podporovatelů akvizice Oracle-Sun, především tedy představitelů obou společností, se s největší pravděpodobností uskuteční. Evropská komise totiž ve svém prohlášení uvedla, že jednání se společností Oracle z poloviny minulého týdne bylo konstruktivní a akvizice v hodnotě 7,4 miliard dolarů tak zřejmě bude schválena.

„Jsem optimistická a věřím, že případ bude mít uspokojivý závěr, přičemž samotná transakce nebude mít nepříznivý vliv na konkurenceschopnost evropského trhu s databázemi,“ uvedla Neelie Kroesová, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž. Podle ní je poslední prohlášení společnosti Oracle, které je cíleno na zákazníky, vývojáře a uživatele databázového řešení MySQL, důležitým prvkem vnášejícím dostatek světla do probíhajícího šetření.

Oracle přistoupilo na požadavky

Vedení Oracle přislíbilo bezplatnou dostupnost MySQL i to, že po dokončení akvizice Sunu prodlouží existující komerční licence o pět let. Společnost se také zavázala, že v případě firem či jiných individuálních uživatelů, kteří již MySQL využívají, nebude nárokovat žádné právo v souvislosti s duševním vlastnictvím.

V následujících třech letech navíc Oracle do výzkumu a vývoje MySQL 72 milionů dolarů, což jsou vyšší prostředky, než které investoval Sun. Ostatně toto společnost přislíbila už v průběhu listopadu, podobně jako navýšení investic na vývoj systému Solaris či procesorů SPARC.

Původní obavy tak podle posledního vývoje mohou být pomalu rozptýleny, Evropská komise se pravděpodobně svým rozhodnutím připojí k americkému ministerstvu spravedlnosti, které akvizici dalo zelenou už v průběhu srpna. Ještě začátkem listopadu to přitom nadějně rozhodně nevypadalo. Komise totiž k připravované akvizici vznesla formální námitky a označila ji jako problémovou.

Podle odpůrců jde o kosmetické změny

Všichni však nadšení z úspěšného jednání nesdílí. Podle některých odpůrců jde totiž jen o kosmetické upravení podmínek. „Opravdovou otázkou zůstává, jak Oracle bude ve vývoji MySQL pokračovat a zda bude reagovat na potřeby trhu,“ uvedl pro list The New York Times Florian Müller, německý open-source vývojář a mluvčí spoluzakladatele MySQL Michaela Wideniuse.

Podle něj jde v tomto případě o jasný případ konfliktu zájmů, protože MySQL zasahuje do produktového portfolia společnosti. Zmiňované závazky Oraclu by tak měly představovat pouze odrazový můstek k dalším a významnějším závazkům, které by měly MySQL dostatečně ochránit.

Sám Widenius pak minulý týden odstartoval internetovou kampaň, prostřednictvím níž shromažďuje uživatele MySQL, kteří s akvizicí Sunu nesouhlasí. Reagoval tak na krok společnosti Oracle, která oslovila některé své významné zákazníky, aby jejích zástupci na posledním slyšení Evropské komisi argumentovali, že akvizice konkurenci na trhu neohrozí.

Přečtěte si také

Kroesová končí v pozici eurokomisařky pro hospodářskou soutěž
Evropská komise vznesla námitky k akvizici Oracle-Sun
Oracle-Sun: Pohřbí EU svými průtahy celou akvizici?
Evropská brzda: Co přinese podrobné šetření akvizice Oracle-Sun?
Sun Microsystems: Když síť je počítačem

Exit mobile version