Cloud computing v praxi: kam míří Oracle se svým privátní cloudovým řešením Exalogic?

cloud

Vystoupení CEO Oracle Larryho Ellisona na konferenci Oracle OpenWorld, přineslo první ukázku strategie, kterou se firma v dalších letech plánuje ubírat. Jak už bylo v minulosti mnohokrát zmíněno, akvizicí Sun Microsystems posílený Oracle neplánuje nic menšího, než představení korporátních all-in-one řešení. Ta budou kombinovat komplexní hardware, jako jsou servery, datová úložiště a síťové prvky s příslušným softwarem, a to vše pod značkou Oracle. Prvním z představených zařízení této nové generace produktů Oracle je řešení Exalogic, které sám Ellison nazval jako „cloud in a box.“

Privátní cloudy jsou (zatím) jen málo diskutovaným tématem spojeným s fenoménem cloud computingu. Ostatně se ani není čemu divit, když hlavními cloudovými poskytovateli jsou společnosti jako Amazon, Google, nebo Microsoft, které své cloudové produkty směřují zcela odlišným směrem. Principem privátních cloudů není nic menšího, než poměrně významná změna filosofie cloud computingu v tom, jak jej dnes vnímáme.

Základní tezi cloud computingu, tedy využití výkonného hardware, ke kterému se uživatelé připojují pomocí terminálů, ale zůstává nezměněno. Podstatným rozdílem je ovšem umístění hardware, datových úložišť a dalších nezbytných prvků, které na rozdíl od klasických cloudových služeb nejsou umístěny třeba až na druhém konci světa od svých zákazníků, ale naopak zcela lokálně. Lokálně v tomto případě znamená ideálně přímo v budově společnosti, případně v nejbližším vhodném datovém centru.


Lawrence J. Ellison, spoluzakladatel a CEO společnosti

Hlavní devizou privátních cloudů je především vyřešení jednoho klíčového problému, spojeného s cloudovými službami, tedy bezpečnosti. Díky lokálnímu hostování potřebného hardware odpadají obavy z přenosu citlivých dat přes internet, či jejich získání v případě změny cloudového poskytovatele. Využití privátního cloudového řešení, v případě, že je umístěno v budově firmy, navíc minimalizuje závislost na rychlém a stabilním internetovém připojení, které je taktéž jednou ze současných slabin cloudových služeb.

S privátními cloudy je ovšem spojeno i několik nevýhod. Předně nejsou dostupné zdroje využívány na 100%, jako v případě klasických cloudů, ale jen „nárazově.“ Zatímco v případě služeb IaaS je dostupný výkon nabízen k prodeji velkému množství zákazníků, což maximalizuje jeho využité množství, u privátních cloudů je jediným uživatelem výkonu podnik, který si takový privátní cloud pořídil. Logicky pak lze pochopit, že výkon bude více využíván během pracovní doby, než například v noci, kdy bude zařízení zajišťovat jen běžné úlohy. To se samozřejmě dá minimalizovat prodejem volného výkonu, případně, pokud se jedná o globálně působící firmu, bude výkon využíván pobočkami v jednotlivých zemích světa postupně tak, jak se posouvá den. Na druhou stranu tato, byť reálná řešení, vystupují proti základní filosofii privátních cloudů, které by měly být určeny pro využití v rámci jedné korporace a ne být sdíleny několika zákazníky.

Privátní cloudy podle Oracle

Změnu trendu „opomíjení“ privátních cloudů ale velmi pravděpodobně přinese právě probíhající technologická konference Oracle OpenWorld 2010, která je, jak už název napovídá, zaměřená na novinky z portfolia technologické společnosti Oracle.Letošní ročník je novinek plný a rozhodně se nejedná o drobné inovace, které je možné jednoduše přejít. Důvodem je loňská akvizice výrobce Sun Microsystems, která Oracle okamžitě zařadila mezi významné světové výrobce hardware. Pomyslné plody tohoto obchodu na sebe nenechaly dlouho čekat

Prvním řešením propojujícím existující aplikace Oracle s hardwarem Sun Microsystems do jednoho celku, je tzv. „cloud in a box“ zařízení Exalogic. To jako komplexní produkt zahrnuje na 30 serverů z produkce Sun Microsystems, datové úložiště a nezbytné síťové komponenty. Podle slov Larryho Ellisona, CEO Oracle, má Exalogic oproti nejvýkonnějším strojům stejné kategorie výrobce IBM disponovat desetinásobně vyšší výpočetní kapacitou a přitom bude stát „pouze“ čtvrtinu ceny, než konkurenční zařízení z dílen IBM. Podle dostupných informací má cena plně funkčního řešení Exalogic začít na 1,075 milinu dolarů, tedy zhruba 20,21 milionech Kč.

„Zařízení Exalogic, které můžete vidět vedle mne, je schopné zpracovat až jeden milion http žádostí za vteřinu. Dva takové stroje, postavené vedle sebe, disponují dostatečnou výpočetní silou a kapacitou na provoz celého Facebooku i s jeho 500 miliony uživateli,“ přiblížil Ellison možnosti nového řešení během keynote, kterou celou konferenci Oracle OpenWorld oficiálně otevřel. Ellison nové řešení Exalogic také označil už několikrát zmíněným názvem „cloud in a box.“ To má symbolizovat právě posun v oblasti cloudových řešení od rozsáhlých řešení, provozovaných pomocí datových center rozmístěných po celém světě ke, z hlediska výkonu, mnohem menším produktům.

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

Na první pohled jedinou nevýhodou je paradoxně fakt, že Exalogic představuje komplexní řešení, zahrnující servery, datové úložiště, síťové prvky a software Oracle. To zákazníkům znemožňuje využít produkty některých specializovaných výrobců stejně, jako firmy nutí používat korporátní systémy Oracle. To společnost v očích některých zájemců bezesporu znevýhodní, obzvlášť tedy v situaci, kdy konkurenční výrobci IBM a Hewlett Packard nabízí výrazně vyšší možnosti hardwarové i softwarové modifikace svých systémů.

Na koho Exalogic míří?

Proti komu je tedy nové řešení Exalogic primárně zaměřené? Svou filosofií se Oracle v první řadě vymezuje především proti „tradičním“ cloudovým poskytovatelům, jako jsou už zmíněné společnosti Amazon, Google a Microsoft. Nelze sice očekávat, že by je naprosto připravil o jejich cloudový byznys, na druhou stranu část potencionálních zákazníků ubrat rozhodně může – privátní cloudy významně snižují bezpečnostní rizika . Navíc má Oracle v korporátním prostředí velmi dobré jméno.

Oracle také atakuje hostované cloudové služby v čele s oblíbeným CRM řešením Salesforce.com. Explicitně proti němu dokonce během své prezentace Ellison dokonce vystoupil se slovy: „Řešení, nabízené Salesforce.com je roky za dnešním cloudem. V Oracle věříme, že cloud computing je především platformou, která musí být elastická a zahrnovat hardware a software. Nemůže to tak být jen nějaká aplikace na internetu, jako je Salesforce.com.“

Uvedení Exalogic znamená také přímé vystoupení Oracle proti výrobcům IBM a především Hewlett Packard, který se v oblasti datových center a cloud computingu v posledních letech také významně etabloval. Obě společnosti, které navíc i nadále v jiných oblastech významně spolupracují a dnes sdílí zhruba 140 tisíc zákazníků, si tak budou konkurovat v oblasti dodávek serverů a datových úložišť. Novým prezidentem Oracle se navíc v průběhu minulého týdne stal Mark Hurd, bývalý CEO Hewlett Packard, který počátkem srpna odstoupil kvůli údajnému zneužití finančních prostředku firmy. To napjatým vztahům mezi oběma společnostmi rozhodně nepomohlo.

Uvedení řešení Exalogic je bezesporu významným počinem v oblasti cloud computingu. Když nic jiného, představuje toto zařízení zajímavý nový proud, který působí jako dostatečně silná konkurence současných cloudových řešení a služeb. Na druhou stranu jeho tržní úspěch není zaručen – filosofie privátních cloudů se pro korporátní klientelu může ukázat jako nevyužitelná, což by pak pro Oracle představovalo velký problém. Mnohem pravděpodobnější ovšem je, že se privátní cloudy etablují jako možná a zajímavá alternativa vůči cloudovým službám typu IaaS, či SaaS. Otázkou ovšem je, v jakém poměru.

Přečtěte si také:

Oracle: Příběh společnosti, která popadla příležitost a nezklamala

Exit mobile version