Samotná akvizice společnosti Sun Microsystems je do jisté míry historickou událostí. Tou další by se mohlo stát oddělení open-source kancelářského balíku OpenOffice.org do samostatné organizace. Oracle je sice znám jako štědrý přispěvatel na vývoj systému Linux a dalších otevřených softwarových projektů, na druhou stranu jde stále o jednoho z největších softwarových výrobců, který každoročně prodejem svých proprietárních programů utrží miliardy dolarů.
Předchůdcem OpenOffice.org je kancelářský balík vyvíjený firmou StarDivision. Tu v roce 1999 koupila společnost Sun Microsystems, která o rok později zveřejnila zdrojové kódy tohoto balíků a do vývoje se tak mohli zapojit všichni nezávislí vývojáři. Hlavním cílem přitom bylo vyvinout dostatečně pokročilý produkt, který by mohl konkurovat nejrozšířenějšímu balíku kancelářských aplikací Microsoft Office.
To se do jisté míry povedlo. OpenOffice.org si získal řadu příznivců a to nejen díky široké interoperabilitě právě s MS Office, ale především díky tomu, že je šířen bezplatně. Poslední verze 3.0, která byla vydaná v říjnu 2008, zaznamenala za prvních šest měsíců na 50 milionů stažení.
Oracle by mohl kancelářský balík výrazněji prosadit
V rukou společnosti Oracle by mohl OpenOffice.org hodně získat. Především by ho mohla železná ruka výkonného ředitele Larryho Ellisona v mnohem větší míře prosazovat vůči konkurenci a směrovat jeho vývoj. Právě za pasivitu byl v tomto ohledu Sun často kritizován. Pouhé financování totiž podle mnohých analytiků nestačí, je třeba produkt tlačit dopředu a využívat situací, jako je například současná ekonomická krize.
Po akvizici Sunu se však opět rozhořely diskuse o tom, že by měl být OpenOffice.org osamostatněn. Nejčastěji udávaným důvodem je, že jako nezávislá organizace by získal na důvěryhodnosti mezi nezávislými vývojáři a do projektu by se mohly zapojit také další významné společnosti jako IBM či Google. Ostatně IBM už po osamostatnění balíku volá delší dobu.
Osamostatnění by přitáhlo pozornost velkých firem
Pokud bychom měli hledat nejvhodnější dobu pro oddělení OpenOffice.org, bylo by to zřejmě nyní. V případě, že by společnost Oracle souhlasila, vznikla by nezávislá a nezisková organizace stojící za vývojem, která by kromě samotného kódu vlastnila také ochrannou známku. Do týmu, který v současné době tvoří převážně vývojáři ze Sunu, by přibyli další lidé z významných společností a do kasy by natekly pohádkové peníze.
Jako příklad stačí uvést organizaci Linux Foundation, do které jen osm nejvýznamnějších sponzorů (patří mezi ně například IBM, Novell, Intel či Oracle) ročně investuje 4 miliardy dolarů. Rozhodování o tom, zda se má OpenOffice.org vydat touto cestou nebo zůstat pod křídly Oracle, tedy nebude vůbec jednoduché.
Nabízí se také ještě nejhorší scénář: Oracle by se rozhodlo ve vývoji OpenOffice.org dále nepokračovat a ukončilo by technickou podporu. To by nepochybně znamenalo brzký zánik a konec všech otevřených nadějí. Oficiální materiály okolo akvizice zatím z pochopitelných důvodů mlčí. Samotná transakce totiž bude probíhat ještě několik měsíců a na důležitá rozhodnutí dojde až v pozdější době.
Přečtěte si také
Co bude se Sunem pod vládou Oraclu?
IBM a Sun: Příběh jedné neuskutečněné akvizice