
Online školení je nová metoda vzdáleného vzdělávání přes Internet za přímé účasti lektora. Přináší řadu výhod a úspor pro firmy, lektory i účastníky. Jedná se o významnou inovaci ve vzdělávání, kterou by měla aplikovat každá firma či instituce, jenž chce zvýšit přínos ze školení, zefektivnit své vzdělávací procesy a uspořit náklady.

Příklad školicího systému: Acrobat Connect Pro.
Vzdělávání zaměstnanců je z hlediska růstu firmy klíčový proces. Úspěšné firmy proto dávají na školení a kurzy značné finanční prostředky. Efektivita jednotlivých školení se pečlivě posuzuje. S vývojem technologií se online školení a kurzy přes Internet čím dále více prosazují jako alternativa či doplněk ke klasickým fyzickým školením. Tento nový trend totiž dokáže efektivitu školení ještě dále výrazně navýšit.
Online školení a kurzy přes Internet lze využít v celé řadě oblastí. Existují však také školení, především v oblasti tzv. soft skills neboli měkkých dovedností, kde online školení nejsou vhodná. Online školení není e-learning ani méně používané video vzdělávání. Ty jsou účastníky často chápány jako pasivní forma vzdělávání bez možnosti okamžité interakce, což v mnoha případech nelze využít.
V zahraničí, především v USA, patří online školení a kurzy přes Internet mezi oblíbený způsob vzdělávání na dálku. V České republice se doposud tato možnost vzdělávání využívala jen zcela výjimečně a doposud ji aplikovaly pouze některé vysoké školy a velké firmy. Důvodem byla především nedostatečná rychlost Internetu. Tato základní bariéra – široká přístupnost k rychlému Internetu za rozumnou cenu – byla již odstraněna. Vznikl tak nový prostor pro inovace ve vzdělávání.
Průběh online školení či kurzu přes Internet
Účastníci online školení či kurzu přes Internet se připojí prostřednictvím webového prohlížeče bez nutnosti zakoupení jakéhokoliv dodatečného softwaru. Na obrazovce svého monitoru vidí lektora a současně přes vzdálenou plochu sledují prezentaci, whiteboard neboli pracovní tabuli či jiné dokumenty zveřejněné na jeho počítači. Jednotlivé aktivity jsou doplněny různými anketami a praktickými cvičeními. V průběhu akce mají účastníci dostatek prostoru pro dotazy s využitím chatu nebo se mohou přímo dotazovat za použití sluchátek a mikrofonu.
Délka trvání online školení by měla být ideálně 3–4 hodiny. Běžná jednodenní školení je vhodné rozdělit na dva půldenní kurzy. Účastníci tak nebudou zahlceni informacemi, jako to je běžné při klasických fyzických školení. Dostanou více času na zapamatování a otestování nově nabytých znalostí. Při navazující části kurzu pak získají příležitost své zkušenosti i nejasnosti prokonzultovat přímo s lektorem. Tímto způsobem se rozšíří běžné školení do určité formy poradenství s cílem maximálně řešit také konkrétní problémy.

Příklad školicího systému: Webex.
Přínosy a výhody online školení a kurzů přes Internet
- Nezávislost na místě konání – na online školení a kurzy přes Internet se mohou přihlásit účastníci z kteréhokoliv místa v ČR a to z domova či z kanceláře, aniž by museli někam cestovat. Taktéž lze organizovat pravidelné akce pro pracovníky stejných oddělení ze vzdálených poboček. Tímto se otevírají nové příležitosti účastnit se online školení nebo kurzů, jenž by byly za normálních okolností zcela nedostupné.
- Efektivní využití času – účastníkům odpadá cestování, které je v těchto případech považováno za neproduktivní činnost. Cestování v mnoha případech zabírá dokonce více času, než samotné školení. Dlouhá školení lze podle potřeby rozdělit na kratší a efektivnější kurzy. Ušetřený čas mohou účastníci využít například pro hlubší pochopení učiva a praktickou aplikaci získaných poznatků.
- Úspory nákladů za cestovné se pohybují řádově od desítek do tisíců Kč pro každé jednotlivé školení. V případě více denních školení je nezbytné k tomu dále připočíst náklady na zákonem stanovené diety vyplývající z délky školení a za ubytování. Z hlediska společenské zodpovědnosti cestování silně zatěžuje životní prostředí a zvyšuje i riziko dopravních nehod.
- Opakování školení bez dalších nákladů – jednotlivé online školení či kurzy přes Internet lze nahrávat na firemní nebo pronajatý server. Postupně si firma vytvoří interaktivní studovnu, která umožní zopakování libovolného online školeni bez dalších nákladů. Účastník si snadno oživí probírané téma nebo dohledá důležitý detail.
- Účast na školení i z domova – v případě nemoci nebo jiné absence se účastník může připojit k online školení také z domova. Firmě tak nepropadne částka za úhradu školení a pracovník se zúčastní školení i přes své omezení.
- Snížené náklady na pronájem místností – celé online školení či kurz se realizují přes Internet pomocí tzv. „virtuálních místností“, čímž odpadá potřeba pronájmu fyzických školících místností. Náklady na osobu se oproti tradičním školením dají výrazně redukovat a to v závislosti na zvoleném technickém řešení.
- Pocit většího bezpečí – prostředí online školení je pro některé účastníky s introvertní povahou méně stresující než fyzické školení. Řada lidí se při fyzickém školení ve skupině neptá nebo nediskutuje a to i přesto, že by chtěli. Chybí jim k tomu odvaha vystoupit na veřejnosti. Při online školení tento problém zcela odpadá. Nehledí se na věk či tělesné postižení.
Požadavky na realizaci online školení pro pořadatele
Základním požadavkem pro pořádání online školení nebo kurzů přes Internet je vhodný školicí systém (odkaz: http://www.workline.cz/Skoleni-a-prednasky-online/Informace-pro-firmy-a-lektory.aspx ). Existuje celá řada školicích systémů. Mezi nejznámější a nejčastější patří řešení od společností Cisco – produkt Webex, Adobe – produkt Acrobat Connect Pro, Citrix – produkt GoToWebinar a mnoho dalších. Všechny tyto systémy jsou nabízeny v několika variantách. Při výběru vhodného systému pro online školení a kurzy přes Internet je nutné zvážit celou řadu důležitých faktů a proto je vhodné jejich výběr přenechat odborníkům.
Další hardwarové a softwarové vybavení
- kvalitní sluchátka a mikrofon
- webovou kameru pro lektora
- internetový prohlížeč
Požadavky na školicí místnost, odkud bude lektor připojen
- kvalitní osvětlení
- klidné prostředí (každý průchod nečekané návštěvy jde slyšet a tedy nevypadá profesionálně)
- působivé pozadí za lektorem
Minimální rychlost připojení k Internetu pro realizaci vlastních online školení či kurzů přes Internet by měla odpovídat 512 kb/s, a to pro odesílání i přijímání dat. Pokud si nejste jistí rychlostí svého připojení k Internetu, můžete si tuto rychlost změřit zdarma na webových stránkách jako Rychlost.cz nebo Speedmeter.cz.
Podmínky pro účastníky
Požadavky na účastníky jsou výrazně nižší než na pořadatele:
- rychlost připojení k Internetu minimálně 256 kb/s pro odesílání i přijímání dat
- sluchátka a mikrofon
- webová kamera (není podmínkou)
Profil autora
Michal Martoch získal zkušenosti s online komunikací v mezinárodních společnostech Procter & Gamble a Hyundai. V současné době řídí společnost Idealine Solutions, která se mimo jiné zabývá poradenstvím a zaváděním řešení pro online školení, kurzy a přednášky přes Internet. Pro bližší představení celé problematiky práce, komunikace a školení online spustila firma na podzim 2008 portál Workline