Přes nedávno uzavřenou strategickou spolupráci s technologickým gigantem Microsoft plánuje Nokia svou vlastní mobilní platformu rozvíjet až dalších 5 let.
Stephen Elop, CEO Nokie, kormidluje firmu ke spolupráci
s Microsoftem
Finský výrobce Nokia, v současnosti stále světová jednička na poli mobilních telefonů, v polovině února šokoval oznámením spolupráce s americkou společností Microsoft. Na jejím základě Nokia nejpozději v roce 2012 představí smartphony postavené na nové platformě Windows Phone 7. Zatímco pro Steva Ballmera, a potažmo celý Microsoft, dohoda představuje významný krok v rozvoji Windows Phone 7, skalní fanoušci Nokie už tak nadšeni nebyli. Spolupráce s Microsoftem se podle nemalé části rovnala zradě dosavadní filosofie Nokie, zbytek alespoň očekával konec stárnoucí platformy Symbian a potichu nad tímto krokem zoufal.
Nejnovější informace z vedení Nokie ovšem naznačují, že přinejmenším druhá skupina zákazníků firmy, se (zatím) nemá čeho bát. Nokia se sice bude ve stále větší míře spoléhat na Windows Phone 7, Symbian ale nejspíš až do roku 2016 opustit nehodlá. „Smartphony a další zařízení postavená na Symbianu budeme prodávat souběžně s modely postavenými na operačním systému Windows Phone 7 ještě přinejmenším několik let,“ nechal se na tiskové konferenci koncem minulého týdne slyšet Purmina Kochikar, člen top managementu společnosti Nokia.
V tuto chvíli je tak jasné, nebo tedy přinejmenším velmi pravděpodobné, že s novými modely postavenými na Symbianu se budeme ještě nějaký čas potkávat. Otázkou ovšem zůstává jak dlouho. Samotná společnost Nokia, ani kterýkoliv z jejích zástupců, se k tomuto tématu zatím nevyjádřil.
Možnou odpověď nabízí analytická společnost Ovum, která předpovídá příchod posledních na Symbianu postavených modelů na rok 2016. Svou teorii opírá především o významné novinky na poli smartphonů Nokia, které nastínil Kochikar, a které ukazují zájem Nokie Symbian rozvíjet. Předně by se tedy mělo jednat o silnou integraci některých moderních služeb přímo do Symbianu, už brzo bychom se pak měli dočkat i telefonů Nokia s mnohem výkonnějším hardware než dosud. Pro ilustraci, zatímco modely konkurenčních výrobců jsou poměrně běžně vybaveny procesory o frekvenci 1 GHz, top modely Nokia, tedy především E7 a N8, se mohou pochlubit procesorem o výkonu „pouhých“ 680 MHz.
Radikální změny v dosavadní strategii a filosofii finského výrobce Nokia jsou spojeny s radikálními změnami ve vedení firmy koncem loňského roku. Dosavadního ředitele Olli-Pekka Kallasvua v polovině září 2010 nahradil Američan Stehpen Elop, mimochodem první cizinec ve vedení Nokie v celé její historii a bývalý top manažer společnosti Microsoft. Vzhledem k tomu někteří analytici očekávali, že Nokia pod Elopovým vedením začne nějakým způsobem spolupracovat s Microsoftem.
Zdroj: Reuters