Poslední dobou se stále více rozmáhá kategorie takzvaných nettopů. Nabízejí totiž zajímavou alternativu ke klasickým stolním počítačů. Zaberou méně místa a odebírají méně elektrické energie. Na druhou stranu nedisponují příliš vysokým výkonem a mají omezené možnosti upgradu. Pojďme se tedy na nettopy a jiné miniaturní počítače podívat podrobněji.
Nettop je miniaturní a úsporné PC
Asus Eee Box; Asus
Že jste pojem nettop ještě neslyšeli? Tento výraz se objevil až v poslední době. Je variací na slovo netbook, s nímž má často mnoho společného. Řada výrobců počítačů totiž začala s produkcí nettopů po příchodu netbooků, odtud také první tři písmenka „net“. Ve skutečnosti je to označení počítače, který je přizpůsoben práci s internetem. Nettopy nebo alespoň počítače jím podobné existovaly již dříve. Na mysli máme především Apple Mac mini, který je tradičním miniaturním počítačem v nabídce výrobce s nakouslým jablkem. I přes svou velikost se do kategorie klasických nettopů vzhledem ke svým možnostem nezařazuje. V roce 2007 podobně malý počítač představil také Xerox a s podobnou konstrukcí přišel Fujitsu-Siemens nebo Dell s modelem Studio Hybrid. Co tedy skutečně nettop je?
Nettopem bychom tedy mohli nazvat všechny počítače, které mají miniaturní rozměry a jsou určené pro spíše nenáročná použití. (i když spektrum výkonu jednotlivých zástupců kategorie je mnohdy široké). Někdy se také zdá, že společným znakem je cena. Tento parametr skutečně neplatí a je spíše obrazem současných modelů (červenec 2009) od společností Asus nebo MSI. Existuje totiž spousta počítačů, která za vyšší cenu nabízejí podstatně lepší hardwarovou výbavu nebo design.
Asus Eee Top: netbook v krabičce bez displeje
Po úspěšném uvedení netbooků s procesory Intel Atom se společnost Asus rozhodla tuto skutečnost dále využít. Vzala klasické netbookovské vnitřnosti a vložila je do miniaturního boxu. Tento krok dal vzniknout malému, úspornému a dokonce levnému počítači. Na stole nezabere příliš místa a zároveň nezrujnuje vaší peněženku. S použitím mobilním platformy Intel souvisí také nízká spotřeba (adaptér max. 36 wattů) a v neposlední řadě také tichý chod.
V současné době nabízí Asus celou řadu modelů Eee Box, které se liší nejen hardwarem ale také svým barevným provedením. Kromě toho je možnost volby operačního systému. Konkrétně je na vás, zda dáte přednost Windows XP Home nebo si později sami nainstalujete vlastní operační systém. Asus je v tomto ohledu nakloněn také moderním technologiím a na trhu jsou modely s SSD disky. Podobnou možnost výběru mají zákazníci také při výběru grafické karty. Kromě postaršího integrovaného jádra Intel GMA 950 je k dispozici podstatně výkonnější ATI Radeon HD 3450.
Samotné rozměry jsou skutečně miniaturní. Délka 22,2 výška 17,8 a šířka 2,69 centimetru na stole skoro ani neuvidíte. Tomu odpovídá také hmotnost, která se pohybuje na hranici jednoho kilogramu. Cena je příznivá, začíná na 6 000 korunách bez daně.
MSI pokulhává
MSI Wind Nettop; MSI
Na našem trhu se nejčastěji můžeme kromě Asusu Eee Box setkat také s MSI Wind Nettop. Podobně jako jeho konkurent je také odvozen z netbooku. Bohužel nenabízí tolik možností a stává se tak spíše doplňkovou alternativou. Tuto skutečnost také potvrzuje jediné barevné provedení v černé barvě nebo omezený výběr operačního systému. Buď si vyberete Windows XP Home s jedním gigabajtem operační paměti nebo Windows Vista Basic s dvojnásobkem. Žádná jiná možnost uživatelům nabízena není.
Rozměry činí 30 x 6,5 x 24 centimetrů, což je také o trochu více. Podobně je na tom MSI Wind Nettop (provedení 120) také s adaptérem, který umožňuje maximální odběr 65 wattů. Na druhou stranu patří mezi nejlevnější nettopy, a to s cenou 5 800 korun bez daně (červen 2009). Ačkoliv nenabízí takové možnosti výběru, přináší MSI Wind Nettop na trh alternativu a těch není nikdy dost.
Když nestačí klasický nettop…
Zařazení ostatních a většinou podstatně dražších produktů do kategorie nettopů je sporné. Samotní výrobci je do této kategorie sami nezařazují a vzhledem ke své ceně a především možnostem jsou někde úplně jinde. I přesto se o jednom z nich alespoň ve zkratce zmíníme, jelikož nabízí alternativu pro ty, pro které jsou levnější řešení v podobě nettopů nedostačující.
Apple Mac mini; Apple
Jedním z těchto počítačů je Apple Mac mini. S přehledem o něm můžeme prohlásit, že je nejoriginálnějším miniaturním počítačem na trhu. Tím hlavním, co jej odlišuje od klasických nettopů (typicky architektura Intel Atom nebo ekvivalent) je samotný výkon. Ve skříni (jestli to tak vůbec lze nazvat) o rozměrech 16,51 x 16,51 x 5,08 centimetru totiž skrývá procesor Intel Core 2 Duo. Ten je nabízen ve frekvencích 2 nebo 2,26 Ghz a těžko tedy tvrdit, že tento počítač je pouze na běžné surfování a poznámky. O grafické výpočty se stará integrované jádro nVidia geForce 9400 Mobile, které můžeme znát kupříkladu i z architektury nVidia ION.
Shrnutí
Podobně bychom mohli představovat ještě celou řadu dalších produktů, pro seznámení se segmentem jsme však zmínili ty nejtypičtější zástupce. Nettopy nebo jiné miniaturní počítače nabízejí zajímavou alternativu pro klasické stolní počítače. Přináší zejména úsporu místa a, to si přiznejme, také jistou originalitu. Proto si na trhu své uživatele jistě najdou. Nettop je tedy počítač malých rozměrů určený pro práci s internetem (případně práci s dokumenty, přehrávání hudby a videa). Nejčastěji je založen na mobilní architektuře. Ostatní miniaturní počítače, které se odlišují zejména ve výkonu, bychom měli zařazovat do samostatného segmentu.
Článek je psán s ohledem na běžnou nabídku na českém trhu, uvedené ceny jsou orientační a platné v červenci 2009.
Přečtěte si také
Asus Eee Box: malá revoluce v oblasti stolních počítačů
Dell uvedl novou řadu kompaktních počítačů
Architektury pro netbooky aneb jak se Atom dostal na vrchol
Xerox v ČR nabízí nově i počítače