Německé ultimátum pro Google za Wi-Fi wardriving

Hamburský zmocněnec pro ochranu dat Johannes Caspar dal Googlu ultimátum: do týdne musí sdělit detaily dat, které získal v průběhu jízd svých street-view automobilů. Google musí dostát požadavku nejpozději do středy příštího týdne (26. květen), jinak mu hrozí pokuta až 300000 Euro. Caspar před dvěma týdny přiměl vyhledávač k tomu, aby přiznal zisk dat ze sítí WLAN.

Google od roku 2007 v rámci vývoje kontroverzního programu Street View katalogizuje i vysílací sítě. Přitom se podle Googlu „omylem“ kromě názvů sítí WLAN a MAC adres načetla a uložila také data uživatelů, která byla posílána přes nezabezpečené sítě. Při první kritice ze strany německých úředníků pro ochranu dat Google tvrdil, že žádná uživatelská data neuložil. Hamburské státní zastupitelství však mezitím zahájilo vyšetřování.

Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin podle zpráv z médií na okraji toho času probíhající vývojářské konference Googlu v San Franciscu bez okolků prohlásil, že Google udělal velkou chybu. Neexistuje pro to žádná omluva. CEO Googlu Eric Schmidt podle zprávy z Financial Times oznámil, že jeho společnost podrobí zavedení některých služeb, jako například rozpoznávání obličejů, důkladné diskuzi. Také budou přezkoumány postupy managementu.

Dva poslanci sněmovny reprezentantů ve Spojených státech, republikán Joe Barton a demokrat Edward Markey, požádali mezitím regulační úřad Federal Trade Comission v otevřeném dopisu o objasnění záležitosti. Britský úřad pro ochranu dat Information Comissioners Office uložil Googlu, aby data získaná z britských WLAN sítí smazal. Dalších právních kroků se však ICO zdržel.

K otázce, proč Google na uložení uživatelských dat ze sítí WLAN celé tři roky nepřišel, se vyjádřil IT expert Kristian Köhntopp ve svém blogu: Software, který byl určen a použit ke zpracování WLAN dat, má strukturu, která napodobuje WLAN standard. Postup Googlu je logický, ropzumný, a v Německu pravděpodobně ilegální.

Google si tak dlouho ničeho nevšiml, „protože proces je zcela automatizovaný a nikdo původní data blíže nezkoumal, lidé se totiž zabývali až automaticky zpracovanými daty,“ objasnil Köhntopp. Až otázky hamburských zmocněnců pro ochranu dat zapříčinily bližší zkoumání původních dat. Ačkoliv se Köhntropp domnívá, že vnitřní kontrolní mechanismy Googlu je potřeba zlepšit, nechápe „hysterii a ukazování prstem“, které se kolem kauzy vzedmulo.

Jens Seipenbusch, poslanec za Pirátskou stranu, obdivuje „profesionální postoj, který Google předvedl při zveřejnění a řešení této své přiznané chyby. Kdyby jen se tak solidně chovaly i jiné společnosti!“ Google musí data smazat. Měly by být také stanoveny tresty, aby se podobným chybám v budoucnu předcházelo.

Zdroj: heise online

Exit mobile version