BSA: nejvíc nelegálního softwaru je ve společnostech do padesáti zaměstnanců

BSA

Firmy s méně než padesáti zaměstnanci nejčastěji využívají nelegální software. Vyplývá to z analýzy protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance). Příčinou výskytu ilegálně instalovaných programů je z velké části nezájem manažerů situaci řešit a také snaha ušetřit na nákupu licencí. Naproti tomu nejméně se pirátský software vyskytuje ve firmách s 250 a více počítači.


Microsoft je častým terčem softwarových pirátů

Kromě malých firem podnikajících v oblastech výroby nebo služeb využívají nelegální software také specializované firmy z kreativních oborů, například architekti či reklamní agentury. Zatímco výrobní firmy nejsou na softwaru přímo závislé a používají jej hlavně pro vedení nutné administrativy, pro specialisty je software životně důležitý.

„Výrobní firmy využívají počítače a software hlavně pro podporu podnikání: administrativu, e-mailovou komunikaci či účetnictví. Výpočetní technice proto věnují málo pozornosti a nelegální software mohou užívat i neúmyslně. Nejčastější příčinou pirátství v těchto firmách je instalace více kopií softwaru, než kolik povoluje zakoupená licence,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA. Dalším zdrojem nelegálního softwaru jsou podle něj také svévolné instalace softwaru ze strany zaměstnanců a stahování z internetu.

Nákladný software je často využíván nelegálně

Specializované firmy naopak užívají nelegální software úmyslně, ve snaze ušetřit peníze. Software pro vytváření a úpravu grafiky, kreslení CAD výkresů nebo projektové dokumentace totiž cenou odpovídá užitné hodnotě.

„Licenční poplatek za jednu instalaci takového programu se může pohybovat v řádech desítek tisíc korun. Někteří profesionálové se proto snaží provozní náklady snížit nelegálními instalacemi potřebného softwaru,“ řekl Jan Hlaváč. Nevylučuje však, že i v těchto firmách může být pirátské užívání softwaru důsledkem nedbalosti a dlouhodobého nezájmu legálnost softwaru hlídat.

Nejčastěji nelegálně užívaným softwarem jsou kancelářské balíčky společnosti Microsoft a antivirové programy. V oblasti kreativního softwaru jsou nejčastěji poškozovány společnosti Adobe, Corel a Autodesk.

Míru pirátství zvyšuje také nezájem manažerů

Velkým problémem tuzemských firem je podle BSA prevence. Podle ankety, uspořádané mezi třemi stovkami manažerů v říjnu letošního roku, více než polovina respondentů nevěděla, kdo je ve firmě za software zodpovědný. Přes 50 procent dotázaných také uvedlo, že se doposud nezajímali o to, jak se softwarem správně hospodařit.

Podle poslední globální studie IDC z roku 2007, která zahrnuje 108 zemí po celém světě, dosahuje softwarové pirátství v průměru 38 procent. S nejvyšší mírou pirátství se přitom potýká Arménie, kde překračuje 90 procent. Ve státech Evropské unie je v průměru využíváno 35 procent nelegálního softwaru. V Česku se již druhým rokem nelegálně užívá 39 procent softwaru, což představuje roční ztrátu zhruba ve výši 2,9 miliard korun.

Přečtěte si také

BSA rozjela protipirátskou kampaň, 17 tisíc firem obdrželo upozornění

Exit mobile version