Kybernetický útok na jednu z nejvýznamnějších světových burz otřásl důvěrou investorů i přesto, že útočníkům se nejspíš nepodařilo uspět.
Jedna z nejvýznamnějších světových burzovních uskupení, společnost Nasdaq OMX Group, se koncem minulého týdne pravděpodobně stala terčem kybernetického útoku. Její mluvčí v průběhu soboty oznámila nález „podezřelých souborů“, které byly objeveny na několika serverech společnosti v USA, a kterých útočníci pravděpodobně využili pro proniknutí do zabezpečených systémů. Jaké byly záměry útočníků a zdali se jim podařilo uspět, ale dosud není jasné.
Názory odborníků na situaci se značně liší. Podle některých jsou nalezené soubory jasným důkazem úspěšného proniknutí útočníků do systému, podle jiných „jen“ bezpečnostní hrozbou, která měla k tomuto účelu posloužit až v budoucnu. Podle Riche Mogulla, analytika společnosti Securosis, se úročníkům do systému pravděpodobně podařilo proniknout, neuspěli ale při získání informací, pro které si přišli. Odpověď na tuto otázku má přinést vyšetřování, které Nasdaq ihned po nálezu souborů spustil.
Jak už bylo zmíněno v úvodu, proniknutí do zabezpečených systémů společnosti Nasdaq otřese stále velmi křehkou důvěrou investorů k burzovním trhům. To potvrzuje i Tim Ghriskey ze společnosti Solaris Asset Management: „V posledních letech jsme byli svědky několika desítek událostí, které snížily důvěru investorů a tedy i jejich chuť obchodovat. Nepochybuji, že aktuální situace kolem společnosti Nasdaq OMX Group bude mít stejný dopad.“
Jinými slovy pokud se potvrdí, že se systémy Nasdaq skutečně staly terčem úspěšného kybernetického útoku, může nižší důvěra investorů vést k nižšímu objemu obchodů či rozsáhlým výprodejům titulů. To by velmi pravděpodobně pomalu se oživující trhy opět srazilo na kolena.
Vzniklá situace je ale především důkazem toho, že i významné globální instituce jen nedostatečně chrání citlivé osobní údaje a důležité informace. S rychle postupující globalizací a digitalizací velkého množství dat je přitom jejich zabezpečení zcela zásadním kritériem. Připomeňme si, že právě nejasnosti kolem bezpečnosti jsou jedním z faktorů, které omezují rychlejší a důraznější přechod na technologii cloud computingu.
Společnost Nasdaq OMX Group je jedním z nejvýznamnějších a největších burzovních domů na světě, například jen v loňském roce prošlo jejími systémy 21% všech měnových obchodů realizovaných v USA. V globálním měřítku je podíl společnosti menší, i tak ale velmi významný. Společnost pravidelně zveřejňuje významné akciové indexy Nasdaq Composite a Nasdaq 100. Jejím největším konkurentem je bezesporu světová jednička v oblasti burzovních trhů, americko-evropské uskupení NYSE Euronext.
Zdroj: Reuters