S koncem roku 2008 začal v České republice výrazně zpomalovat růst mezd. Ty v současné době stagnují a na některých pozicích dokonce mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent, klesly. Vyplývá to z aktuálně prezentovaného průzkumu Salary & Benefits Guide 2008–2009 personální agentury Robert Half.
Stagnace mezd v Česku
Napříč všemi obory stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. To se projevuje i ve mzdách. Například mzda experta s dlouholetou praxí dokonce i mírně narostla oproti minulému roku, zatímco nástupní mzda programátora s minimální praxí je i v těch nejžádanějších specializacích v průměru o pět procent nižší než vloni. Srovnatelný trend se projevuje i v oblasti obchodu a marketingu a v administrativní podpoře. Výjimkou jsou účetní a daňoví specialisté – u nich pokračoval růst mezd i na juniorských pozicích.
„Velmi zjednodušeně můžeme říct, že nástupní mzdy se na mnoha pozicích vyžadujících spíš nižší praxi vrátily až na úroveň roku 2007,“ říká Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.
Těžší časy tak zažívají především absolventi bez praxe. Podle Aleše Křížka zůstávají absolventi s krátkou praxí na pracovním trhu déle. Zatímco v minulosti firmy velmi často investovaly do zaškolování nováčků, v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti a mohou danou pozici zastávat okamžitě. Zřejmě tak prý skončila nebo se přinejmenším na čas zastavila doba, kdy se firmy o absolventy přetahovaly navyšováním mezd. Zaměstnavatelé neustále stojí o odborníky, ale jsou opatrnější s výší nabízené mzdy.
Zatímco minulý ročník Salary & Benefits Guide v porovnání s předchozími roky zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst mezd v oborech personalistiky, manažerské podpory, zákaznického servisu, logistiky a práva a ukázal nejsilnější navýšení nástupní mzdy u juniorských pozic do tří let praxe, aktuální výsledky průzkumu ukazují přesný opak – právě tyto kategorie dnes zaznamenávají největší propad.