Microsoft v roce 2008

Microsoft

Rok 2008 byl pro softwarového giganta v mnohém přelomovým, například víceméně neúspěšnou snahou o propagaci nového systému, představením Windows 7, uvedením nových ambiciózních projektů nebo personálními změnami na nejvyšších postech společnosti. Pojďme se detailněji podívat na souhrn toho nejdůležitějšího, co společnost v uplynulém roce potkalo.


Současný ředitel Microsoftu Steve Ballmer

Windows Vista

Od na jaře vydaného SP1 pro Windows Vista si Microsoft sliboval vlnu masivního rozšíření tohoto operačního systému mezi obchodní klientelu. Prakticky opak je ovšem pravdou. I přes optimistická prodejní čísla se uživatelé na Windows Vista adaptují jen velice pomalu a neochotně. Stále dávají přednost sice starým, avšak ozkoušeným Windows XP. Ty, na rozdíl od Windows Vista, zaznamenaly silný prodejní rok, což dokazuje i vydání třetího opravného balíčku SP3 pro tento systém. Microsoft se také rozhodl prodloužit prodej tohoto systému až do konce května 2009.

Celkově se za uplynulý rok prodalo celkem 180 milionů kopií Windows Vista. Podle kritiků je ovšem valnou většinu z nich možné downgradovat na Windows XP, popularita nového systému tak nebude taková, jak hlásá Microsoft. Windows XP se navíc velmi silně uchytily v oblasti subnotebooků a levných notebooků.

Král je mrtev, ať žije král

Bill Gates, jeden ze zakladatelů a většinový vlastník společnosti Microsoft, se v průběhu roku 2008 vzdal většiny svých funkcí. Na pozici ředitele společnosti jej vystřídal Steve Ballmer, ve funkci hlavního softwarového architekta byl vystřídán Rayem Ozziem. Ten sice prakticky vedl softwarovou divizi Microsoftu už od roku 2006, až od letošního roku je však pod produkty oficiálně podepsán.

Steve Ballmer novou pozici šéfa světového softwarového giganta nezačal nejšťastněji. Snaha o vytvoření vážného konkurenta Googlu díky pohlcení portálu Yahoo! se nepodařila a vlastní internetový portál Live.com tak za poslední rok neprošel (z hlediska popularity) zásadní změnou.

Oficiální představení Windows 7

Jen rok a půl po oficiálním zahájení prodeje Windows Vista se na scéně objevil jeho následovník – Windows 7. Na rozdíl od Vista by Windows 7 měl být systém stabilnější, s menšími nároky a ne tak komplexní. Od kritiků si Windows 7 vysloužily přezdívku „Pořádně udělané Windows Vista“.

Oficiální start prodeje nového systému je sice stále naplánován na podzim roku 2009, lze se ovšem domnívat, že tento termín bude posunut. Veřejná betaverze Windows 7 bude uvolněna v průběhu ledna 2009. Mnozí věří, že se Microsoft snaží ukončit vývoj systému co nejrychleji, aby jej stihl začít prodávat v průběhu silného letního období.

Microsoft dobývá internet… proč ne

Microsoft promeškal dobu a internet tak mohly ovládnout portály, jako je Google nebo Yahoo!, a Microsoft tak nyní může jen němě přihlížet. Vlastní portál Live.com je spíše chabou snahou než vážnou konkurencí zavedeným portálům. S příchodem Raye Ozzieho na pozici hlavního softwarového architekta společnosti se mění i zavedený kurz, podle kterého vznikají nové produkty. Po dlouhých letech tak Microsoft přichází s online aplikacemi, které mají snad poprvé v historii reálnou možnost konkurovat tomu, co poskytuje Google.

Jedná se především o Live Mesh, tohoto času v betaverzi, tedy snahu o pozvednutí vlastního portálu Live.com. Ten se má z nedostatečně propojeného serveru s pár použitelnými službami proměnit na moderní sociální síť s mnoha funkcemi, dostupnou prakticky odkudkoliv. Integrace online verze aplikací ze sady Office je už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Rok 2008 byl pro Microsoft bezesporu zlomovým a bude zajímavé sledovat, jak si společnost povede v roce následujícím. Je otázkou, jak moc dokáže Microsoft naplnit očekávání ohledně nových Windows 7, a jak si povede při pronikání na internetový trh. Na druhou stranu je ovšem jasné, že do nového roku bude vstupovat posílena jak kapitálově, tak především obohacena o nové a silné osobnosti ve svém čele.

Exit mobile version