Společnost Microsoft a nizozemský výrobce navigačních zařízení minulý týden oznámili, že se dohodli na smírném řešení vzájemného patentového sporu. TomTom souhlasil, že Microsoftu zpětně zaplatí poplatek za využití jeho licence v posledních pěti letech. Microsoft bude moci i nadále zdarma využívat několik technologií patentovaných společností TomTom, ovšem zdarma.
Navigace TomTom patří mezi nejrozšířenější
Microsoft v únoru podal žalobu na společnost TomTom, protože ve svých produktech neoprávněně využívala osm patentovaných technologií, týkajících se například uživatelského rozhraní nebo algoritmu pro hledání trasy. Rozhodl se tak po více než ročním vzájemném vyjednávání, která však údajně k řešení nevedla. TomTom pak o několik týdnů později, tedy v druhé polovině března, podal protižalobu, ve které Microsoft obvinil z porušení tří držených patentů.
Spor však z docela běžných soudních tahanic o patenty přerostl do něčeho mnohem většího a začal strhávat pozornost i lidí angažujících se v oblasti svobodného softwaru. TomTom totiž ve svých zařízeních využívá operační systém Linux a tři z osmi patentů, které jsou předmětem žaloby Microsoftu, se týkají implementovaných technologií pro správu souborového systému FAT. Některé hlasy začaly kroky Microsoftu označovat také jako boj proti samotnému Linuxu. I přej jeho ujištění, že spor rozhodně nepřeroste v otevřenou válku proti svobodnému softwaru, pocítili lidé z linuxového odvětví hrozbu. Na stranu společnosti TomTom se připadala například organizace Linux Foundation.
Dohoda z rozumu? Možná…
Není vyloučeno, že právě kvůli této skutečnosti se obě společnosti nakonec minulý týden dohodly na vzájemném mimosoudním vyrovnání. Společnost TomTom zaplatí Microsoftu blíže neučenou částku za licenční poplatky z minulých let. Navíc bude Microsoft moci i nadále využívat patenty zahrnuté v žalobě ze strany TomTom a podle všech informací nebude za tyto licence platit. Součástí dohody je také podmínka, že do dvou let TomTom odstraní ze svých produktů technologie a funkce týkající se právě systému FAT, což ve výsledku zřejmě bude znamenat složitější synchronizaci navigačního zařízení s počítačem.
Ještě před ukončením sporu se objevovaly obavy, že pokud TomTom přistoupí na zaplacení poplatků za využívání technologií Microsoftu, poruší tím v podstatě licenci GNU GPL. Pokud by se tak stalo, musel by výrobce přestat využívat operační systém Linux. Představitelé společnosti TomTom však ujišťují, že dohoda o poskytnutí licencí je pro následující dvouletém mezidobí připravena tak, že ustanovení GPL nebudou v žádném případě porušena a že všechny závazky k open source komunitě byly a budou naplněny.
Podle pozorovatelů z řad komunity svobodného softwaru zatím není možné říct, zda je řešení společností TomTom a Microsoft opravdu připraveno tak, aby nedošlo k porušení práv GPL. Někteří se přiklánějí k myšlence, že bude pravděpodobně vše v pořádku, jiní chtějí celou záležitost ještě přezkoumat. Je tedy možné, že dnešní zmínka o celém sporu není poslední.
Přečtěte si také
Výrobce TomTom žaluje Microsoft kvůli patentům
TomTom představuje online plánovač tras Route Planner
Společnost TomTom rozšiřuje české zastoupení