Microsoft spustil Office WebApps v češtině, uspěje ale proti Google?

office

Tuzemskými médii v průběhu minulého týdne prolétla zpráva týkající se spuštění služby Office WebApps, nového online kancelářského balíku společnosti Microsoft, v české lokalizaci. Co to pro české uživatele znamená? Předně alternativu vůči dosud jedinému významnému a hojné používanému počinu v této oblasti, tedy online kancelářským nástrojům sdruženým pod Google Docs. Má ale WebApps vůbec šanci prosadit se, nebo se už nyní jedná o projekt určený k nezdaru?

Jaké jsou Office WebApps?

Jak už samotný název napovídá, Office WebApps silně vychází ze známého kancelářského balíku Office, v současnosti ale obsahují jen čtyři z v něm obsažených produktů. Konkrétně se tedy jedná o textový editor Word, tabulkový nástroj Excel, prezentační PowerPoint a také nástroj na vytváření a správu poznámek OneNote. Online verze těchto produktů se ale těm desktopovým ani zdaleka rovnat nemohou, neboť obsahují jen některé funkce.

Například online verze textového editoru Word tak v rámci WebApps uživatelům umožňuje především libovolně formátovat písmo, tedy upravovat použitý font, jeho velikost, či jej ztučňovat a podtrhávat. Mezi další funkce patří také formátování odstavců, či vkládání obrázků a tabulek a jejich následné úpravy. S vydáním české lokalizace pak přibyla také dlouho očekáváná schopnost kontroly českého pravopisu. Podobně je na tom i Excel WebApp, který umožňuje pracovat s grafy, podmíněným formátováním a přichází s novinkou v podobě takzvaných minigrafů. Ty představují možnost vytvářet jednoduché aplikace, které je následně možné vložit na vlastní webové stránky.

Na podobné filosofii staví i pro prezentace určený produkt PowerPoint WebApp. Ten v rámci webového rozhraní nabízí základní úkony spojené s vytvářením prezentací, jako je přidávání a odebírání snímků, formátování písma a vkládání obrázků a tabulek. Zajímavá je ale, stejně jako v případě Office WebApp, možnost vytvořenou prezentaci rychle a jednoduše zakomponovat do webové prezentace.

Poslední zmíněný program, na poznámky určený OneNote WebApp, toho ve své online verzi moc neumí. Zatímco desktopová verze tohoto produktu se obzvlášť ve verzi 2010 jeví jako pro široké spektrum činností využitelný nástroj, online verze OneNote WebApp působí trochu jako chudý příbuzný. Prakticky jediné, k čemu lze OneNote využít je uspořádávání poznámek a s tím spojené třídící funkce, což je přeci jen trochu málo. Těm, kteří OneNote k ničemu jinému ani nevyužívají, ale bude bohatě stačit.


PowerPoint WebApp

Výhody i nevýhody

Jak už bylo zmíněno, nabídka služeb Office WebApps je sice oproti desktopové verzi značně omezená, k dispozici je ale naštěstí většina nutných funkcí a z tohoto hlediska tak uživatelé nemusí zoufat. Co k zoufání ale rozhodně je, jsou například přetrvávající problémy s tiskem dokumentů na 64-bitových operačních systémech Windows. Řešením je uložení požadovaného dokumentu do PDF a jeho následné odeslání do tiskárny, přímý tisk ale ani po několika měsících od vydání nefunguje příliš spolehlivě. Podle informací z internetových diskuzí na stránkách společnosti Microsoft se navíc problémy spojené s 64-bitovými systémy netýkají jen tisku.

Zdarma dostupné variantě Office WebApps na kredibilitě moc nepřidává ani přítomnost reklamy. Je naprosto pochopitelné, že zdarma dostupná služba si musí alespoň částečně vydělat na svůj provoz, podivný mix zdánlivě normální reklamy a propagace nejrůznějších internetových seznamek se ale do WebApps nehodí. Nejedná se sice o žádný velký problém, nijak dobře to ale také nepůsobí.

Rozšíření dostupných služeb by pak rozhodně neuškodilo především tabulkovému editoru Excel. Dostupné funkce jsou sice dostatečné, podpora maker a širší možnosti spojené s tvorbou grafů by ale byly příjemné. Nevýhodou je pak také podpora ukládání pouze do formátu Office 2007 a novější, což je společné všem produktům v rámci Office WebApps.

Naopak velmi příjemná je podpora širokého spektra internetových prohlížečů a technologií. Microsoft sice doporučuje používání nejnovějších verzí Internet Exploreru 8, Mozilly Firefox, nebo applovského Safari, Office WebApps ale bez problémů fungují i na dalších platformách, jako je norská Opera či konkurenční prohlížeč Google Chrome. Pravděpodobně pryč jsou tak časy, kdy se Microsoft uživatele snažil připoutat k vlastnímu řešení podporou jediného prohlížeče, a to Internet Exploreru. Stejně tak není nutná ani technologie Silverlight, byť práce s Office WebApps je s ní rychlejší a příjemnější.

Na ruku firmám

Z hlediska týmového využití je Office Web Apps provázán s dalšími webovými službami společnosti Microsoft, o kterých jsme v minulosti už psali. Zajímavé je tak například propojení s online datovým úložištěm SkyDrive, které uživatelům umožňuje uložené soubory sdílet, upravovat a sledovat změny provedené jinými uživateli. Zajímavou a rozhodně dobrou funkcí je propojení Office WebApps s některými firemními nástroji Microsoftu, jmenovitě především byznys systémem SharePoint.

Snaha o co nejširší nabídku a propojení s firemními aplikacemi je naprosto logická. Zdarma dostupné WebApps jsou sice hezkým nápadem, Microsoft ale není žádná charita a tak i v tomto případě je jeho cílem zisk. Ten, podobně jako v případě konkurenčního Google Docs, mají zajistit firemní uživatelé. Pro ty je už dnes technicky vzato nutným předpokladem pro používání Office WebApps zakoupená licence na kancelářský balík Office 2010, do budoucna pak v této oblasti můžeme čekat další zajímavý vývoj.

Microsoft se s největší pravděpodobností vydá stejnou cestou, jako již mnohokrát zmiňované Google Docs, tedy pokusí se firmy přesvědčit o výhodách přechodu na cloudová řešení, mezi kterými bude významnou roli hrát i Office WebApp jako služba SaaS. Přínos pro firmy je poměrně jednoduchý – pravidelné platby založené na počtu aktivních uživatelů a dostupných službách budou bezesporu znamenat úsporu oproti současnému nákupu určitého počtu desktopových licencí. Zkrátka ovšem nepřijde ani Microsoft – elektronická distribuce je jednoduše levnější, nehledě na to, že převod služeb do cloudu prakticky eliminuje možnost kopírování produktu a tím i finanční ztráty pro firmu. Spolu s WebApp bude Microsoft pravděpodobně navíc prosazovat vlastní cloudové řešení Azure.

Zajímavou věcí, kterou Microsoft firemním zákazníkům nabízí, je možnost lokální instalace WebApp serveru, ke kterému se zaměstnanci společnosti budou připojovat namísto online verze provozované v datových centrech Microsoftu. To řeší většinu „tradičních“ neduhů cloud computingu, jako je bezpečnost či závislost na internetovém připojení.


Word WebApp

Proti Google

Jak už bylo zmíněno v úvodu, vydáním Office WebApps a tedy konkurencí technologickému gigantu Google se Microsoft pouští na velmi tenký led. S kancelářskými aplikacemi má sice firma dlouholeté zkušenosti, přeci jen první Office se objevil už v roce 1995, textový editor Word pak už dokonce v roce 1989, v oblasti internetových služeb se ale Microsoftu v posledních letech moc nedařilo. Navíc online kancelářské balíky jsou tradičně spojovány spíš s pravděpodobně vůbec nejvýznamnějším konkurentem Microsoftu, již zmíněnou společností Google. Ta první verzi svého online kancelářského balíku Google Docs tak jak ho dnes známe, představila v roce 2006.

Díky několikaletým zkušenostem s trhem tak Google má zkušenosti, které si Microsoft bude muset v příštích měsících a letech sám získat. Na druhou stranu Microsoft může potencionálně oslovit rozsáhlou, zhruba 700 milionovou uživatelskou základnu (z čehož zhruba 3 miliony připadají na Českou republiku) desktopových produktů Office, což je něco, čemu se Google nemůže ani zdaleka rovnat.

Výsledek souboje mezi oběma technologickými společnostmi ale záleží na budoucím vývoji trhu, především tedy na tom, jaké a jak propojené produkty představí Google a Microsoft v následujících letech. „Spásou“ Microsoftu by bylo prosazení se vlastní cloudové platformy Azure, ke které by firma mohla distribuovat Office WebApps stejně, jako dnes distribuuje klasický desktopový Office k operačnímu systému Windows. Google naopak těží ze stále populárnějšího mobilního operačního systému Android, který je s Google Docs částečně provázán.

Názory na výsledek se značně liší a například Pascal-Emmanuel Gobry ze společnosti Business Insider sází na úspěch Microsoftu: „Google Docs nemohou soutěžit s Microsoft Office, pokud jde o funkce, a přestože je lepší ve spolupráci, tato jeho výhoda zmizí, jakmile Microsoft přesune své služby do cloudu“. Která ze společností ale nakonec dopadne úspěšněji v tuto chvíli nelze odhadnout.

S hodnocením opatrně

Office WebApps mají mnoho nevýhod, které uživatele vyděsí, potrápí a zklamou. Na to, že je vydavatelem Microsoft, je ale problémů překvapivě málo, což rozhodně nebylo v posledních letech pravidlem. Připomeňme si tragická Windows Vista, která Microsoft k použitelnosti dovedl až dvěma rozsáhlými opravnými balíky, už v době svého vydání zastaralý internetový prohlížeč Internet Explorer 8, či nespokojenost uživatelů spojenou se změnami, které přinesl Office 2007. Opomeneme-li některé přetrvávající chyby, je Office WebApps dobrý a použitelný produkt, který bezesporu najde využití u širokého spektra uživatelů, studenty a učiteli počínaje a často cestujícími obchodníky a manažery konče.

Co se šancí na úspěch oproti konkurenčním Google Docs týká, lze zatím jen těžko soudit. Absolutní čísla sice mohou vyznívat ve prospěch Microsoftu, je ale otázkou kolik z dosud oznámených 20 milionů uživatelů bude Office WebApps dlouhodobě používat a kolik z nich se zaregistrovalo, jen aby si jej ozkoušelo.

Vzhledem ke svému silnému postavení v oblasti kancelářských aplikací a operačních systémů tak Microsoft Google v počtu uživatelů časem bezesporu předežene. Pak ale vyvstává druhá otázka, a to rentabilita služby. Google Docs používá do budoucna možná „pouhých“ 25 milionů uživatelů, zhruba 5 milionů z nich je ale platící firemní klientela. Jestli, a případně kdy, se Microsoftu tento stav pokusí srovnat je pak otázkou. Ani tak finančně silná firma, jakou Microsoft bezesporu je, si nemůže dovolit dlouhodobě dotovat tak rozsáhlý projekt, jakým je Office WebApps.

Co z toho vyplývá? Především to, že v hodnocení Office WebApps musíme být velmi opatrní. Až tehdy, kdy Microsoft zveřejní konkrétní čísla o provozních nákladech a příjmech této služby budeme moci adekvátně zhodnotit, jestli se jednalo obchodní úspěch, nebo naopak propadák, který jen odčerpal jinak využitelné finanční a lidské zdroje.

Přečtěte si také:

8 věcí, které by měl Microsoft nutně udělat pro záchranu značky
Microsoft uvádí Windows Phone 7: přehnaná očekávání, nebo skutečný konkurent pro Apple a Android?
Ballmer má podporu jen poloviny zaměstnanců, kam se řítí Microsoft?

Exit mobile version