Producent software Microsoft je blízko dohodě s Evropskou komisí (EK) ohledně možnosti volby internetového prohlížeče při instalaci operačního systému Windows z dílny redmondské firmy. Komise by inovovaný návrh Microsoftu mohla odsouhlasit již příští týden. Dohoda se má týkat evropských uživatelů produktů amerického softwarového výrobce.
S informací o tom, že Microsoft přišel před EK s pozměněnou nabídkou, uvedla agentura Reuters s odvoláním na tři zdroje obeznámené se situací. Návrh Microsoftu se podle zdrojů Reuters údajně ztotožňuje s požadavky Evropské komise.
Shoda EK a Microsoftu
Představitelé Evropské komise prý vyjádřili spokojenost s novým návrhem softwarového společnosti. Komise měla uvést, že Microsoft se svým postojem snaží vyhnout dalším možným sankcím ze strany evropských úřadů. Microsoft už totiž spory s evropskými úřady stály mnoho prostředků. Firmě byly v minulosti uděleny pokuty kvůli porušování antimonopolních pravidel ve výši 1,68 miliardy eur. V přepočtu se jedná o více než 43 miliard korun.
Dlouhodobou snahou Evropská komise je vyrovnání konkurenčních sil jednotlivých hráčů na trhu. Microsoft je tak pod dlouhodobým tlakem stížností ohledně monopolizace trhu operačních systémů, čímž měl vytlačit ostatní poskytovatele internetových prohlížečů. V diskuzi odborníků jsou také rozpory, někteří se staví na stranu Microsoftu, další zase podporují kroky evropských antimonopolních úřadů.
Pokud by příští týden opravdu došlo k souhlasnému rozhodnutí EK, mohl by to být konec deset let trvajícího sporu softwarového gigantu s EK kvůli porušování antimonopolních zákonů. Microsoft změnil svůj návrh také v reakci na další stížnosti konkurence, zejména norského hráče Opera a společnosti Google. Rivalům Microsoftu vadilo, že původní návrh prezentovaný 7. října nebude účinný. Podle zdrojů Microsoft provedl v aktuálním návrhu dvě změny.
Monopolizace trhu webových prohlížečů ze strany Microsoftu se podle EK měla projevovat tím, že firma svůj prohlížeč Internet Explorer instaluje jako součást svého operačního systému. Tím podle obvinění komise spotřebitelé nevidí důvod hledat alternativu jiného prohlížeče od jiného hráče na trhu. Systém Windows je totiž základní součástí většiny počítačů v prodeji majoritní část populace tak automaticky používá Internet Explorer.
Microsoft nejdříve na vyšetřování komise reagoval tak, že odpověděl návrhem, aby ve svém operačním systému žádný prohlížeč nenabízel. Tento návrh komise odmítla a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze dvanácti prohlížečů, který si spotřebitel sám zvolí. Zdroje Reuters uvádějí, že pozměněný dokument zahrnuje mimo jiné návrh, že nabídka seznamu prohlížečů nebude podle abecedy, ale podle náhodného výběru.
Historie sporu
Celý spor odstartoval v prosinci 2007. Norský výrobce prohlížeče Opera Software ASA podal u Evropské komise stížnost, ve které Microsoft obvinil, že zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu. Ve svých produktech prý také nedodržoval zažité webové standardy.
Kauza měla v únoru další vývoj, kdy se na stranu Opery, která celou záležitost odstartovala, nově přidala také organizace Mozilla. Mozilla stojí za vývojem prohlížeče Firefox. Mitchell Bakerová, bývalá šéfka a nyní členka správní rady organizace Mozilla, tehdy uvedla, že není jediný důvod se nedomnívat, že se Microsoft snaží spojit Internet Explorer s operačním systémem Windows a tím získat konkurenční výhodu.
V současné době se spolu s Operou hlasitě domáhá práv také internetový gigant Google. Vypadá to, že proti počínání Microsoftu vystoupila většina významných konkurenčních firem na trhu.
Zdroj
EU set to end Microsoft dispute next week: sources
Přečtěte si také
Evropská komise vznesla námitky k akvizici Oracle-Sun
Microsoft dostal od Evropské komise pokutu 899 milionů euro