Výzkumníci z laboratoří McAfee Labs ve své každoroční studii Threat Predictions 2011 tvrdí, že největší zájem internetových podvodníků bude v nadcházejícím roce o sociální sítě, zneužívání služeb pro zkracování odkazů a geolokačních služeb.
McAfee se domnívá, že se podvodníci budou v masovém měřítku pokoušet maskovat skutečnou cílovou adresu prostřednictvím zkrácených odkazů (boom zkracovačů URL přišel s rozmachem Twitteru), které budou navíc generovány z vlastních „instantních“ zkracovačů automaticky.
Oproti tomu informace získané z geolokačních služeb (hra Foursquare, a řada „sémantických“ aplikací pro Google Android či Apple iPhone), u kterých funguje podobný efekt, jako u sociálních sítí, s nimiž jsou hojně provazovány, zase podvodníkům výrazně zjednoduší např. cílené sociální inženýrství, protože tímto způsobem získají cenné detailní informace o své budoucí oběti.
Zvláštním fenoménem je mediální pozornost, kterou na sebe strhl projekt WikiLeaks. Jeho popularita podle expertů z McAfee zřejmě zvýší množství politicky motivovaných útoků (hacktivismus).
Dále by se mělo objevovat více malwaru určeného pro zařízení Apple iPhone (riziko představují zejména jailbreaknuté telefony) a iPad. Již letos se na mobilní zařízení zaměřili například provozovatelé botnetu Zeus.
Přibývat bude také malwaru podepsaného různými podvrženými bezpečnostními certifikáty. Útočníci dokáží stále účinněji maskovat odesílatele/autora škodlivé zprávy a předstírat, že jím je někdo, koho adresát zná. Provozovatelé botnetů budou spojovat své sítě (např. Zeus a SpyEye) a tyto botnety pak zřejmě dokáží lépe odolávat jak bezpečnostním firmám, tak i policejnímu postihu. Dobrou správou je, že by měl poněkud polevit spamový nápor, provozovatelé spamových sítí, by totiž měli své aktivity přesměrovat spíše na daleko efektivnější dataminig citlivých dat.