Česká asociace držitelů domén (ČADD) má za sebou necelý rok existence a za tu dobu připravila už několik akcí a sdružila většinu významných českých doménářů. Pojďme se proto blíže podívat na její cíle, členy, aktivity a plány.
Lubor Kopecký
Asociace ČADD vznikla teprve v únoru tohoto roku a podle jejích slov si dala za cíl podporovat zájem veřejnosti o nákup, prodej a využívání domén při podnikání a přispívat k šíření a výměně informací a vzdělávání v této oblasti.
Asociace zároveň podporuje a obhajuje zájmy svých členů a přispívá k jejich odbornému růstu a ochraně jejich profesních zájmů.
Funkce ČADD
ČADD v praxi poskytuje svým členům odborné informace a služby (právní, finanční, cenové, daňové, zahraničně obchodní, technologické apod.), snaží se pečovat o podporu dobrého jména odvětví a financuje některé vybrané projekty a programy asociace. Vedle toho je připravena vypracovávat kvalifikovaná stanoviska a doporučení pro orgány státní správy a spolupracovat s obdobnými profesními organizacemi v ČR i v zahraničí.
Členství
Členství v ČADD je dobrovolné a řádným členem se může stát každá fyzická nebo právnická osoba, která má o členství zájem, souhlasí s podmínkami, vlastní alespoň 50 TLD domén (které jsou právně a technicky v pořádku) a uhradí roční členský poplatek.
Mezi zakládajícími členy jsou nejvýznamnější české společnosti a osobnosti z oboru. Najdete mezi nimi zkušené odborníky, jako jsou Jan Starčevič (Cenik.cz), Petr Sršeň (dList.cz), Martin Schlemmer (Webtrh.cz), Martin Ladyr či Michal Tůma. Mezi členy a mezi partnery se pak objevují společnosti jako Elephant Orchestra, dAukce či SWORP.
Domain Days
Nejvíce se asociace zapsala pořádáním Domain Days, které se uskutečnily zatím dvakrát a nabídly nejen řadu zajímavých přednášek lidí z oboru, ale i představení nových projektů, živé doménové aukce a také příležitost pro večerní neformální setkání při skleničce. Kdo se jakkoliv živí doménami, pro toho může být účast na příštích Domain Days přinejmenším inspirativní.
Vznik ČADD je rozhodně dobrým krokem k tomu, aby byly domény považovány za svébytný a právně ukotvený obor. Zatím je ale brzy jakkoliv hodnotit reálné výsledky této asociace a s verdiktem si proto raději ještě nějaký ten rok počkáme.
Profil
Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.
Přečtěte si také:
Jak vypadá státní dohled nad internetem?
Nostalgické domény
Mikroblogy pro byznys: propagace ve 140 znacích