Společnost LMC, provozovatel elektronických portálů práce Jobs.cz a Práce.cz, uvedla, že vývoj celkového počtu inzerovaných pracovních nabídek na Jobs.cz v říjnu potvrdil trend, který začal již v září – mírné oživení internetového pracovního trhu. Situace předchozích měsíců však byla jiná, od ledna do října klesla nabídka pracovních pozic o 40 procent.
Poptávka řádově vzrostla
Ze statistických údajů společnosti LMC vyplývá, že odezva uchazečů o práci na inzerované nabídky letos ve srovnání s minulým rokem stoupla o 100 procent. Současně od ledna do října klesla nabídka pracovních pozic o 40 procent. Poslední data za říjen 2009 jsou o něco optimističtější.
Říjnový vývoj naznačuje mírné oživení internetového pracovního trhu. Meziměsíční nárůst pracovních nabídek je sice v řádu pouze několika set nových pozic, ale je dvakrát vyšší než v září.
I přes tento nárůst ale počty volných míst vhodných pro absolventy nadále klesají. Firmy stále dávají přednost lidem s praxí před čerstvými absolventy, a to i proto, že uchazeči s praxí jsou teď na trhu práce daleko dostupnější a za příznivější cenu.
Situace absolventů
Měření se zabývalo také stávající pozicí absolventů na pracovním trhu. Konkrétně tím, ve kterých oborech mají absolventi největší šanci získat zaměstnání. Vyšlo z toho deset oborů, ve kterých je nejvíc pracovních nabídek označených zaměstnavateli jako „vhodné i pro absolventy“.
Nejvíce dostupných pozic je pro absolventy v prodeji a obchodu, administrativě a potom také v bankovních a finančních službách.
„Největší nástupní platy jsou pro absolventy stále v IT. Nástupní platy poklesly i zde, ale celková platová hladina je u tohoto oboru výrazně vyšší, než je průměr,“ řekl Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC. Dobrý nástupní plat mohou dále získat absolventi s úzkoprofilovou kvalifikací, se vzděláním či alespoň kvalitní stáží ze zahraničí, zejména technického a přírodovědného zaměření – farmacie, komerčně atraktivní vědecký výzkum, oblast energetiky a strojírenství. Absolvent bez praxe může získat maximální nástupní plat 25 000 Kč, s praxí kolem 30 000 Kč.
Příležitosti pro zdravotně postižené
Další výstupy se týkají zdravotně postižených lidí v České republice. Z aktuálních statistik vyplývá, že pouhých 15,7 % lidí se zdravotním postižením v ekonomicky aktivním věku v Česku pracuje. Přitom osob se zdravotním postižením (OZP) či znevýhodněním je podle Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením v České republice kolem 750 000.
Čím to je a co by přispělo k tomu, aby se hendikepovaní mohli pracovně uplatnit a společnost využívala i jejich potenciál? Společnost LMC pro nalezení odpovědí na tuto problematiku uspořádala kulatý stůl, kde k diskuzi zasedli zástupci předních tuzemských zaměstnavatelů.
Účastníci debaty se shodli na tom, že integraci zdravotně postižených lidí otevírá cestu osobní iniciativa a dobrá vůle každého jednotlivce: manažerů HR oddělení, kterým se ale musí dostat podpory vedení, pracovníků úřadů práce, ale i samotných zdravotně postižených, kteří by měli znát a obhájit svá práva, ale také usilovat o to být plnohodnotnými členy společnosti. Často totiž na hledání práce rezignují. Jedním z důvodů je strach.
Česká legislativa firmám ukládá povinnost zaměstnat povinný podíl OZP nebo odebrat zboží vyrobené lidmi se zdravotním postižením, případně odvést do státního rozpočtu kompenzační příspěvek. Podle údajů MPSV mělo v roce 2008 povinnost zaměstnat povinný podíl OZP 25 339 zaměstnavatelů. 20 204 zaměstnavatelů ji splnilo a zaměstnalo 179 859,44 osob se zdravotním postižením.
„Firma může dostat od ÚP dotace na vytvoření pracovního místa nebo na přípravu k práci zaměstnance se zdravotním postižením a mohou uplatnit slevu na dani za každého zdravotně postiženého zaměstnance,“ říká JUDr. Nataša Randlová. „Často ale volí spíše cestu náhradního plnění, protože o těchto výhodách nevědí.“
Přečtěte si také
Projekt Restart pomůže ohroženým ztrátou zaměstnání
Trh práce: Platy stagnují, poklesla fluktuace ve firmách