Linux pro byznys: SUSE

Novell

Možná by se vám ve firmě pro nejrůznější účely a z nejrůznějších důvodů hodil Linux. Neláká vás ale představa, že provoz části firmy bude záviset jen na schopnostech a možnostech IT oddělení. Linuxové distribuce pro podnikové použití s placenou technickou podporou však existují. Pojďme se podívat na jednoho z reprezentantů této skupiny, SUSE Linux Enterprise, který nedávno vyšel ve verzi 11.


Krabicová podoba předchozí verze 10.

Představení

Komerční distribuce Novellu, SUSE Linux Enterprise, vychází ve dvou variantách. Desktopová se označuje zkratkou SLED, verze pro servery jako SLES (SUSE Linux Enterprise Desktop, resp. Server). Desktop oproti Serveru obsahuje (logicky) desktopová prostředí, Server naopak Apache, Sambu apod. Minulý týden Novell představil obě varianty ve verzi 11. Díky spolupráci s Microsoftem by měl SUSE Enterprise zajišťovat větší kompatibilitu v oblasti dokumentových či multimediálních formátů, virtualizace či řízení systému. SLE 11 podporuje široké spektrum hardwaru a je optimalizován pro hypervizory včetně Xenu, VMware ESX či Microsoft Hyper-V. Asi nejpoutavější novinkou verze 11 je rozšíření Mono, které umožňuje spouštět na linuxových systémech .NET aplikace bez nutnosti překompilování.

Historie

Distribuce SUSE pochází z Německa. Původní akronym S.u.S.E. znamená Software und System Entwicklung, tj. Vývoj systémů a softwaru. Dnes je společnost SUSE LINUX Products GmbH součástí společnosti Novell, který ji koupil koncem roku 2003.

Od roku 1999 má SUSE zastoupení i v České republice. Česká pobočka sídlí v Praze a zabývá se především vývojem v oblasti linuxového jádra, dále má na starosti konfigurační systém YaST a správu softwarových balíků.

Struktura vývoje

Tak jako například Red Hat, i Novell má komunitní verzi své distribuce. Ta Novellu se jmenuje openSUSE a slouží, stejně jako u Red Hatu, v podstatě k otestování funkcionalit předtím, než se dostanou do komerční verze. Ta je oproti komuntní verzi, z níž vychází, vždy o něco zpožděná. Zatímco však Red Hat verzuje komunitní Fedoru a komerční Red Hat Enterprise Linux odlišně, u Novellu je v současnosti aktuální verze všech podob SUSE začíná číslem jedenáct.

OpenSUSE 11.0 vyšlo 19. června a reakce na něj byly vesměs pozitivní. Distribuce se zrychlila, především dříve velmi pomalý správce balíků, a vizuálně působí velice příjemně. Magazín Ars Technica dokonce vyhlásil openSUSE distribucí roku a například podle výsledků ankety Abclinuxuje openSUSE druhá nejpoužívanější distribuce v ČR. Co bývá openSUSE vyčítáno, jsou trochu vyšší nároky na uživatele – některá základní nastavení a zprovoznění systémů nejsou dle ohlasu uživatelů úplně triviální. OpenSUSE, SLED a SLES sdílí základ kódu, rozdíly jsou ve výběru balíků, nastavení a workflow.

To, za co platíte u SUSE Enterprise, jsou aktualizace. Ze stránek Novellu si můžete stáhnout plnou verzi, k níž nemáte nárok na technickou podporu a máte k dispozici pouze 60 dní updatů a aktualizací. Kromě placené podpory a aktualizací SUSE nabízí rovněž linuxová školení a kurzy.

Hodí se pro vás?

Desátá verze SUSE Enterprise je na stránkách Novellu prezentována jako plnohodnotná náhrada Windows Vista. Novell vyzdvihuje především bezpečnost a nízkou cenu oproti Windows Vista při umožnění 90 % jejich funkcionality. U SLE 11 už přímo tvrdí, že jde o nejlevnější a nejjednodušší řešení pro provozování heterogenního prostředí s aplikacemi pro Linux i Windows, které dokáže bez obtíží pracovat s vašimi stávajícími technologiemi. Heslem SLE 11 je interoperabilita, jejíž dosažení by bez spolupráce s Microsoftem, která je Novellu linuxovou komunitou často vyčítána, nebylo pravděpodobně snadné, pokud vůbec možné. Pokud chcete mít na serveru Linux, ale potřebujete, aby si poradil s programy, formáty a protokoly Microsoftu, o SLES stojí za to zauvažovat. SLED se pak chlubí tím, že je vhodný nejen na klasické desktopové počítače, ale také tenké klienty, a jeho instalační image si můžete přizpůsobit podle svých potřeb. Pro ojedinělé uživatele na desktopu, kteří se obejdou bez podpory, může dostačovat i openSUSE.

Exit mobile version