Analytická společnost Gartner prezentovala výsledky své nové studie, která se snažila předpovědět tendenci vývoje vzdělávání za pomocí cenově dostupné počítačové techniky v oblasti rozvojových trhů na celém světě. Průzkum společnosti Gartner předpokládá nárůst vývoje v těchto oblastech a očekává aktivitu výrobců ve výrobě a dodávání levných notebooků určených pro vzdělávání.
Poskytovatelé počítačových technologií sledují růst nových příležitostí v oblasti rychle se rozvíjejících trhů a vidí potenciální příležitost v tom, že by mohly tyto rostoucí oblasti podpořit nabídkou velmi levných notebooků určených pro vzdělávací účely. Cenově dostupné počítače by se tak podle společnosti Gartner mohly dostat do rozvojových zemí v Latinské Americe, Africe, na Středním východě, Číně, východní Evropě, Indonésii, Filipínách a jiných.
Studie Gartner říká, že do roku 2012 by do těchto oblastí mohlo být dodáno až šest milionů kusů cenově výhodných počítačů. Dodání tohoto počtu přístrojů by mělo výrazně přispět k vylepšení úrovně vzdělání v těchto rozvojových oblastech. Podle Gartner je možné, že se ještě v roce 2007 začnou do těchto zemí dodávat zkušební zásilky počítačů, aby se vyzkoušelo, jak budou notebooky prospěšné a užitečné.
„Prodejci počítačů, kteří se zaměří na vlády a vzdělávací organizace rozvíjejících se států, by měli mít připravený plán na spuštění limitovaných edicí notebooků svých značek v asijsko-pacifické oblasti a Latinské Americe. Jinak by mohli přijít o výhodu realizovat se v oblasti vzdělávání za pomocí levných notebooků,“ doporučuje Annette Jump, vedoucí výzkumu společnosti Gartner.
Jeden laptop pro dítě
V tuto chvíli jsou připraveny dva konkrétní projekty. Prvním je platforma Classmate PC společnosti Intel a druhým projektem je One Laptop Per Child (OLPC). Druhý projekt je zaměřen na poskytnutí laptopů dětem, které zatím nemají žádnou možnost přístupu k počítači.
O podobě projektu OLPC existuje jistá idea již několik měsíců. Nicholas Negroponte, profesor Massachusettského technologického institutu (MIT) v americké Cambridgi, se zabýval myšlenkou sestavit notebook pro děti v hodnotě přibližně sta amerických dolarů.
Počítače pro dobrou věc
Na sousedním Slovensku byl uskutečněn podobný projekt s názvem „Počítače pro dobrou věc“, kde společnost Dell společně s Nadací Pontis dodala počítače do dětských vzdělávacích center.
Projekt Intel je naopak širší vizí, která se pokusí zajistit kompletní vybavení školních tříd. Intel počítá se zajištěním síťové infrastruktury, vzděláváním lektorů či dodáním studijních materiálů. Ačkoliv se původně počítalo, že cenově výhodné laptopy budou dodávány pouze do státních škol, v současné době projekty počítají i se zahrnutím soukromých škol.
„Úspěch nebo neúspěch projektu vzdělávání prostřednictvím levných notebooků bude záviset na šesti faktorech: vládní podpoře, podpoře společností Microsoft, Intel a AMD, výhodné cenové politice, zavedení softwaru v jednotlivých jazykových mutacích a nákladech na podporu projektu,“ poznamenala Annette Jump.