Cena za ztrátového amerického výrobce smartphonů Palm se může vyšplhat až na miliardu dolarů (zhruba 18 miliard Kč).
S tím, jak ostatní zájemci pomalu mění svůj postoj a dávají od Palmu ruce pryč, zdá se být stále jasnější, že firma nakonec skonči v rukou čínského Lenova. To má pro akvizici zatím nejlepší předpoklady. Kromě postupného úbytku dalších potencionálních zájemců hraje ve prospěch Lenova především fakt, že disponuje dostatkem volné hotovosti na pokrytí transakce. Podle výroční zprávy za rok 2009 měla firma zhruba 2,4 miliardy dolarů (zhruba 44 miliard Kč) okamžitě dostupných rezerv. Spekuluje se, že cena za Palm by se měla pohybovat okolo 1 miliardy dolarů (18 miliard Kč), což by tak pro firmu nepředstavovalo problém. Lenovo kromě toho disponuje i dostatečnou technologickou základnou, díky které by mohlo Palmu pomoci s vývojem dalších zařízení. Firma navíc demonstrovala svůj zájem o trh se smartphony už v minulém roce, kdy od investora zpět odkoupila svou bývalou divizi vývoje a výroby mobilních telefonů.
„Jako nejpravděpodobnější vidím, že Palm získá některá z asijských společností. Důvodem je především fakt, že tyto firmy disponují jak dostatkem volných prostředků na realizaci akvizice, tak i potřebnými technologiemi. Co jim ale chybí je přítomnost na severoamerickém trhu, což by koupě výrobce, jako je Palm, mohla vyřešit,“ řekl k prodeji Palmu Lu Chialin, analytik společnosti Macquarie Securities. Z jeho slov vyplývá především jeden významný fakt – zájemci o Palm firmu nechtějí koupit kvůli jejím technologiím, ale především kvůli dobrému a zavedenému jménu.
Ve chvíli, kdy média přinesla zprávu o prodeji Palmu, mluvilo se jako o potencionálním kupci především o tchajwanském výrobci smartphonů HTC. Tento v současnosti pátý největší světový producent ovšem, po možnosti nahlédnout do finančních záležitostí Palmu, od nabídky ustoupil. „Po opětovném zvážení situace jsme se rozhodli nepodat oficiálně žádnou nabídku. HTC a Palm jsou příliš rozdílné firmy na to, aby případná akvizice mohla dopadnout oboustranně výhodně,“ stálo tehdy v oficiální tiskové zprávě HTC. Stejně jako tchajwanské HTC se od Palmu postupně odvrátili i čínští výrobci komunikační techniky Huawei a ZTE. Severoameričtí výrobci Dell a Research In Motion, o kterých se také hovořilo jako o možných zájemcích, se akvizicí Palmu zatím nezabývali.
Kdysi špičkový, uznávaný a obdivovaný výrobce smartphonů, americký Palm, se dlouhodobě pohybuje v červených číslech. Situaci společnosti nezlepšily ani dlouho očekávané a poměrně oblíbené smartphony Pixi a Pre. V období od listopadu do konce února společnost prodala 408 tisíc kusů těchto zařízení. Oproti minulým letům se sice jedná o dobrý výsledek, trh ovšem očekával, že Palm prodá až 600 tisíc smartphonů.
Zdroj: Reuters