Elektronické komunikace vytvářejí svými sítěmi a službami v České republice základní podmínky pro ekonomický, sociální a kulturní rozvoj společnosti zejména tím, že urychlují, rozšiřují a zkvalitňují komunikaci ve prospěch celospolečenského rozvoje podle požadavků občanů i organizací a institucí všeho druhu.
V současné době, kdy je již prakticky nasycena poptávka po telefonních službách, včetně mobilních telefonních služeb, jejichž velmi pozitivní přínosy v podstatě již dosáhly svého maxima, mají největší význam vysokorychlostní datové služby. Zejména jde o vysokorychlostní přístup k internetu, umožňující využívání služeb obsahu a dalších služeb náročných na objem přenesených dat, které jsou poskytovány prostřednictvím sítí elektronických komunikací zcela nového typu. Význam vysokorychlostního přístupu k internetu a sítím elektronických komunikací se stal plně srovnatelný s významem ostatních infrastruktur a sítí, které zajišťují zásobování populace energiemi, vodou apod.
Internet a jeho sítě jsou nyní právem považovány za největší přelomový fenomén 20. a 21. století.
Podle nejnovější publikace Světové banky s názvem „Informace a komunikace pro rozvoj 2009 – rozšiřování dosahu a zvyšování vlivu“ vydané v roce 2009 bylo ověřeno, že v rozvinutých zemích (kam je řazena i Česká republika) zvýšení penetrace přípojek k vysokorychlostnímu internetu o 10% se projeví následným meziročním nárůstem HDP o 1,21%. V případě rozvíjejících se zemí činí tento dosažitelný nárůst v průměru dokonce 1,38%.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen „ministerstvo“) předkládá, s přihlédnutím ke zkušenostem z okolních států, k veřejné diskuzi konzultační dokument k připravované strategii v oblasti elektronických komunikací s názvem “Digitální Česko”, která bude předložena vládě.
Tento konzultační dokument ani následná strategie nemají za cíl předvídat konkrétní vývoj poptávky po službách elektronických komunikací nebo službách informační společnosti v čase, ani jaké služby a za jakou cenu bude uživatel ochoten akceptovat. To by měl rozhodnout trh.
Tento dokument obsahuje návrh tezí, které budou na základě výsledků veřejné konzultace tvořit jádro připravované strategie.
- 1. Cílem strategie je definování oblastí zájmů a role státu na využívání služeb elektronických komunikací a služeb informační společnosti se zvážením možných pozitivních i negativních dopadů.
- 2. Ministerstvo si uvědomuje, že připravovaná strategie „Digitální Česko“ musí vycházet kromě potřeb občanů a soukromého sektoru také z potřeb orgánů veřejné správy. Strategie musí vytvořit rámec a podmínky pro efektivní a účelné naplňování jednotlivých dílčích politik (například e-Health, e-Government, e-Justice, e-Skills, e Inclusion). Služby nabízené veřejnou správou jsou významným činitelem pro využívání internetu, protože dálkový přístup k těmto službám významně urychluje a zjednodušuje interakci občana a firmy s veřejnou správou a zároveň přispívá k větší transparentnosti této interakce.
- 3. K naplnění strategie „Digitální Česko“ si ministerstvo klade za cíl iniciovat některé kroky, které usnadní podnikání v oblasti elektronických komunikací a zvýší povědomí veřejnosti o službách elektronických komunikací a jejich bezpečném využívání. Cílem je vytvoření podmínek pro rozvoj vysokorychlostního přístupu k internetu a služeb využívaných jeho prostřednictvím.
- 4. Strategie musí být technologicky neutrální. Ministerstvo v připravovaném dokumentu nebude preferovat určitou technologii na úkor jiné.
- 5. V návaznosti na přijetí revidovaného regulačního rámce pro sítě a služby elektronických komunikací Radou a Evropským Parlamentem ministerstvo připraví a předloží vládě novelu zákona o elektronických komunikacích, která bude postavena zejména na těchto principech:
- 6. V zájmu realizace nových přístupových sítí s co nejnižšími náklady a s omezením výkopových prací narušujících okolní prostředí je nutné v součinnosti s Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími státními orgány upravit předpisy tak, aby
- 7. Na přechodnou dobu umožnit právním předpisem budování závěsných kabelů, a to i s využitím jiných infrastruktur.
- 8. V součinnosti s Ministerstvem pro místní rozvoj vydat právní předpis, obsahující základní pokyny k tomu, aby při výstavbě nových objektů (zejména obytných objektů) a při jejich rekonstrukci byly vytvořeny takové stavební a motivační podmínky, které by umožnily bezproblémové připojení, zavedení a instalaci optických kabelů.
- 9. V rámci strategie „Digitální Česko“ ministerstvo připraví a zpřístupní informační portál (www.digitalnicesko.cz).
- 10. V návaznosti na „Pokyny Společenství k použití pravidel státní podpory ve vztahu k rychlému zavádění širokopásmových sítí“ vydaných Evropskou komisí 30. září 2009 připravit k nim a publikovat komentář s aplikací na české prostředí.
- 11. Ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a v návaznosti na jím zpracovanou metodiku najít způsoby a vydat pokyny pro spolufinancování investic do sítí NGA z příslušných fondů EU v souladu s platnými pravidly EU.
- 12. Ve spolupráci s Ministerstvem financí
- 13. Ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem
- 14. Ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem připravit právní nástroj pro vytvoření databáze subjektů provozujících pevné bezdrátové sítě. Tato databáze bude sloužit jako nástroj pro nalezení možného způsobu přístupu k internetu v dané lokalitě.
- 15. Nikdo nesmí být předem vyloučen z možnosti využívat služby elektronických komunikací. Stát musí zejména zohlednit požadavky na přístup osob se zvláštními sociálními potřebami.
- 16. Pro zvýšení důvěry a bezpečnosti chování uživatelů při využívání služeb elektronických komunikací a služeb informační společnosti spolupracovat s dotčenými orgány na vytvoření „bezpečnostního desatera“.
- 17. Podporovat správu internetu zaměřenou na zavádění internetového protokolu IPv6 a zabezpečeného systému DNSSEC.
Například cílem rozvoje služeb e-governmentu je nejen vytvoření podmínek pro elektronickou komunikaci mezi úřady a občany a mezi úřady samotnými, ale také přezkum jednotlivých agend – pouhá elektronizace agendy neznamená přínos pro občana, neboť při nevhodné implementaci může přinášet pro některé skupiny obyvatel bariéry. V návaznosti na tento přezkum bude pak možné definovat datové potřeby vzhledem ke službám e-governmentu.
a) vytvoření pružných podmínek pro akceleraci výstavby a zprovoznění nových přístupových sítí elektronických komunikací (NGA) a sítí elektronických komunikací nové generace (NGN),
b) vytvoření jasných a předvídatelných regulačních pravidel s důrazem na tržní mechanismy a ochranu spotřebitele,
c) snížení administrativní zátěže.
a) budování podzemních tras pro netelekomunikační účely bylo možno využívat i pro současnou realizaci komunikačních sítí nebo, podle časové a ekonomické výhodnosti, alespoň pro ukládání ochranných prvků (trubek, chrániček) umožňujících pozdější instalaci těchto sítí bez nutnosti nových zemních prací ,
b) bylo možno využívat i stávající podzemní trasy (kabelovody, kolektory, kanalizační sběrače aj.) ve vlastnictví veřejné správy, vybudované i pro netelekomunikační účely, pro zřizování veřejných komunikačních sítí.
Cíle portálu
a) zajištění informovanosti zejména podnikatelů v oblasti elektronických komunikací, zaměstnanců státní správy a místní samosprávy a samotných uživatelů.
b) poskytování informací o významu nových sítí NGA, NGN a s tím souvisejících aktivit, zejména v oblasti financování nezbytných infrastrukturních investic, s cílem hledat cesty k úsporám a zjednodušení procesů a zefektivnění jejich realizace v kontextu vývoje v EU a ve světě, včetně očekávaných přínosů na všech úrovních.
a) předložit vládě návrh na zavedení přechodné nižší sazby DPH pro výstavbu sítí NGA a pro poskytování služby vysokorychlostního přístupu k internetu,
b) připravit implementační pravidla pro možnost využití principu PPP (public private partnership) při výstavbě komunikační infrastruktury podle zákona č. 139/2006 Sb., o koncesních smlouvách a koncesním řízení.
a) připravit návrh na snížení poplatků za využívání rádiových kmitočtů pro vysokorychlostní přístup k internetu,
b) zajistit uvolnění kmitočtového pásma 790-862 MHz a iniciaci výběrového řízení pro využívání tohoto pásma sítěmi pro vysokorychlostní přístup k internetu.
c) maximalizovat efektivní využívání rádiového spektra a zahájit diskuzi k přechodu na efektivnější systém pro digitální televizní vysílání DVB-T2. Současně analyzovat potřeby a právní instituty vedoucí k přechodu na digitální rozhlasové vysílání.
d) vymezit nabídku disponibilních kmitočtových pásem a jejich základních charakteristik a podmínek využívání odpovídajících aktuálním předpisům platným pro EU a vhodných pro využití k výstavbě vysokorychlostních přístupových sítí (v případě potřeby i s uvedením lokalit, kde lze kmitočty využívat), a to s ohledem na závěry Strategie správy spektra.