Minulý měsíc oznámený konec Microsoft Internet Exploreru představuje tečku za bitvou, která se z dnešního hlediska jeví naprosto nepochopitelná. Webový prohlížeč sice používá každý a je to tedy věc viditelná, ale protože tuto aplikaci (skoro) nikdo neprodává, příliš na tom všem nezáleží, praví alespoň selská logika.
Již tak v roce 1996 ale vzniklo přesvědčení, že od koho je dominantní webový prohlížeč, ten ovládá Internet. Microsoft zašel v tanečcích kolem Internet Exploreru tak daleko, že zrovna kvůli téhle aplikaci (ne Windows, ne MS Office) firmě reálně hrozilo rozdělení. Navíc nešlo jen o spory s antimonopolními regulátory. Kvůli implementaci Javy do webového prohlížeče (zase, kdo si dnes vzpomene na applety; Java jako jazyk a platforma pro podnikový software samozřejmě zůstává významná dál) Microsoft absolvoval také zdlouhavou právní bitvu s firmou Sun.
Celá věc má i celkem další humorné stránky. V době verze Internet Exploreru 5 se dokonce tvrdilo, že jeho nedostupnost na linuxových platformách je jejich podstatnou konkurenční nevýhodou. MSIE hrál roli i ve vztazích Microsoft–Apple. Když Microsoft „válku prohlížečů“ po roce 2000 vyhrál, ukázalo se, že to firmě jednak k ničemu není (nikdy se nepotvrdilo, že „kdo má prohlížeč, ovládá Internet“, vlastně v žádném smyslu), jednak se svým těžce zaplaceným triumfem neumí vůbec naložit. Další verze byly tak nevydařené, že firma o svou dominanci na trhu (tedy – vlastně o žádný trh nešlo) stejně zase přišla, a to ještě před nástupem Chrome.
Je legrační, když si člověk představí, kolem vývoj Internet Exploreru musel stát. Výsledkem neustálého bobtnání kódu pak bylo, že lidé tehdy dokonce museli opouštět starší počítače ne proto, že by na nich provozovali Photoshop nebo stříhali video, ale protože si neprozřetelně stáhli novou verzi Internet Exploreru, s níž se systém nevypořádal. Nakonec bobtnající kód natolik přerostl přes hlavu, že Microsoft sám musel přijít s úplně novým prohlížečem a tento projekt pohřbít. Kuriózní, že takto přerostl přes hlavu pouhý prohlížeč, ne něco skutečně komplexní, jako je dejme tomu kancelářský balík. Zpětně vzato je prostě legrační, kolik pozornosti se browserům věnovalo v odborných médiích, oč se tehdy hádali běžní uživatelé i IT odborníci.
A ještě jedna věc. Především právě kvůli Internet Exploreru Microsoft řešil antimonopolní tahanice. Bill Gates později vypověděl, že se proto nemohl patřičně soustředit na projekt mobilní platformy. Takže, s trochou nadsázky, je dokonce možné, právě Internet Explorer může za to, proč dnes Windows nejsou na každém druhém smartphonu…