Vládní čtvrť a vládní systém, tedy ten informační

Jeden ze zakladatelů enterprise architektury John Zachman srovnává IT v institucích s Boeingem: Firma, která kupuje Boeing 747 se o tak významnou investici vzorně stará. Má pracovníky, kteří pečlivě sledují a snaží se optimalizovat využitelnost a výnosnost letadla. Jiní zase řídí údržbu. IT architektura, tedy suma všeho hardwaru a softwaru v instituci, bývá mnohem dražší než Boeing 747. A přesto se často neklade patřičná pozornost na řízení tak zásadní investice. K tom stěží ještě něco dodat.
Pokud vám někdo, jako ministru financí, zadá úkol, abyste řídili stát jako firmu – co uděláte jako první? Zavedete elektronickou evidenci tržeb, nebo zařídíte, aby přebytky jednotlivých ministerstev nebyly na konci každého roku nesmyslně utráceny, ale naopak efektivně přetaveny do rozpočtů příštích let? Odpověď ponechme stranou, víme, jak to dopadlo. Nakonec poslední volby se už nenesly v duchu řízení státu jako holdingu – stejně tomu tak je.

Nyní je novým heslem vládní čtvrt, kam by se mělo sestěhovat několik ministerstev. Proč ne? Nebylo by ovšem mnohem efektivnější sestěhovat všechna ministerstva do jednoho informačního systému? Každé přece vede účetnictví, nakládá s majetkem státu, nakupuje, fakturuje, platí mzdy či vede personální politiku stejným či velmi podobným způsobem. Zavést jednotný vládní informační systém, společný pro všechny resorty není přece žádná raketová věda. Příkladů kolem nás je více. Stačí dobré projektové a změnové řízení a – uživatelská disciplína.

Na ministerstvech se každoročně utrácejí miliardy korun za velmi bizarní systémy lokálních firem a firmiček, které často ani nemají další zákazníky – pouze jediné ministerstvo, jediný úřad. Do vládního sektoru však u nás dodávají i takové firmy, které nedisponují vůbec žádným řešením, pouze zprostředkovávají bezplatné open-source aplikace a účtují za ně (nám všem) mnohamilionové částky.

Pokud se s tímhle na vládní úrovni nezačne něco dít, budeme furt patřit k chudým evropským zemím. A zdejší politici z toho budou moci stěží obviňovat, jako obvykle, Evropskou unii.

Exit mobile version