Jak mají lidé řídit svou pracovní kariéru? Na počátku samozřejmě podle svého vzdělání, dobře známých vlastností nebo s pomocí poradenských služeb, později na základě zkušeností s konkrétními pozicemi. A nebo si lze nechat pomocí umělé inteligence zpracovat svou „digitální stopu“, jak nyní nově navrhli výzkumníci v Proceedings of the National Academy of Science. Z ní lze prý určit, v jakém oboru a na jaké pozici by člověk mohl být nejspíš spokojený. Přitom se mj. ukázalo, že různé profese se řadí do clusterů odpovídajících různým psychologickým profilům lidí – a mnohdy přitom taková podobnost není na první pohled zřejmá.
Výzkumníci analyzovali příspěvky více než 100 000 uživatelů Twitteru, z nichž každý si do profilu napsal jedno z 3 513 možných povolání. Pomocí v cloudu dostupné služby umělé inteligence IBM Watson a jejího nástroje Personality Insights pak vědci analyzovali jazyk příspěvků těchto uživatelů a na základě používaného jazyka jim přiřadili psychologický profil. Následně bylo použito několik metod pro analýzu dat a strojové učení.
Za předpokladu, že lidé vesměs pracují tam, kde to odpovídá jejich osobním vlastnostem, plynou z výzkumu následující závěry. Programátoři či vědci nepřekvapivě rádi zkoušejí nové postupy, jsou intelektuálně zvídaví myslí v abstrakcích a symbolech a nebaví je stereotypní, opakující se činnosti. Tenisté i jiní sportovci zase vycházejí jako svědomití a s dobrými organizačními schopnostmi (a potřebou si věci organizovat). V clusteru se vedle sebe jako podobné profese objevila logistika, propagace koncertů či řízení sportovních aktivit. Takové clustery často odpovídaly tomu, jak se různé pozice seskupují běžně (básník, redaktor, autor sci-fi…), ale některé shluky byly nečekané. Tak např. kartografové, geologové a pěstitelé obilí spadli svými vlastnostmi do jedné skupiny s technologickými specialisty v řadě dalších oborů.
Nakonec – trh práce se mění, mnohé profese vezmou za své při automatizaci a robotizaci. Lidé budou stále častěji dělat něco jiného, než původně vystudovali, alespoň se to očekává. Jedna věc je dovzdělání, druhá psychologický profil – ten zůstane cca konstantní. Na základě podobných clusterů takto lidé třeba získají tipy na novou práci, která by je ani nenapadla. Otázkou pouze zůstává, zda podobnému přístupu budou nakloněni zaměstnavatelé a uvěří umělé inteligenci, že bývalý geolog má ideální předpoklady (např.) pro management v zemědělství.
Margaret L. Kern, Paul X. McCarthy, Deepanjan Chakrabarty, Marian-Andrei Rizoiu: Social media-predicted personality traits and values can help match people to their ideal jobs, https://doi.org/10.1073/pnas.1917942116
Zdroj: The Conversation, TechXplore.com a další