Služební cesty jako základ ekonomického růstu

Nová studie ekonomů z Harvard Growth Lab tvrdí, že služební cesty směřující do určité země jsou přímo spojeny s ekonomickým růstem. Může to být dáno vazbou na následné investice, nicméně autoři studie Michele Coscia, Frank Neffke a Ricardo Hausmann to dávají do souvislosti spíše s tím, že tímto způsobem dochází k předávání know-how.

Studie překvapivě ukázala, že množství služebních cest rostlo v posledních letech rychleji než HDP. I v době e-mailu, mobilní komunikace, Skypu a videokonferencí je role osobního kontaktu pro transfer znalostí tedy nezastupitelná – což naznačuje, že omezené cestování po koronavirové pandemii bude pro ekonomiku znamenat další ránu, byť ne tak viditelnou jako krachy leteckých společností, hotelů či cestovních kanceláří.

Studie je založena na celé řadě dat, mj. i na souhrnných (a anonymizovaných) datech o karetních transakcích, které poskytla společnost MasterCard. Výsledkem výzkumu je také tzv. KnowHow Index. Země, které v současnosti nejvíce znalostí vyvážejí (odkud se lidé vydávají na služební cesty), jsou Německo, Kanada, USA, Velká Británie a Jižní Korea. Naopak k příjemcům know-how patří hlavně Rakousko, Irsko, Švýcarsko, Dánsko a Belgie. Mezi různými zeměmi jsou vazby různě intenzivní. Simulovaný scénář praví, že pokud by např. němečtí podnikatelé přestali jezdit na služební cesty, poškozeny by byly hlavně Rakousko, Jihoafrická republika, Švýcarsko, Nigérie, Česko a Turecko a globální HDP by se snížil o 4,8 %. Celkové zamrznutí služebních cest by světový HDP snížilo až dvouciferně.

Z tohoto hlediska se pak ukazuje, že výhodou zemí je existence rychlého mezinárodního dopravního spojení, a především rozvíjející se ekonomiky si mohou samy velmi uškodit tím, že kladou služebním cestám překážku v podobě těžkopádných vízových režimů.

Jaká bude role služebních cest v době, kdy (pokud) se standardem stane práce z domova? A neukáže se nakonec práce z domova neefektivní právě z toho důvodu, že v ní bude v nedostatečné míře docházet k transferu znalostí?

 

Michele Coscia et al, Knowledge diffusion in the network of international business travel, Nature Human Behaviour (2020). DOI: 10.1038/s41562-020-0922-x

Zdroj: Harvard Kennedy School/Phys.org

Exit mobile version