Otevřenost v softwaru a v architektuře představuje velké vítězství pro uživatele. Řada dodavatelů s oblibou proto využívá termín „open“ jako jistý druh mantry. Ve skutečnosti ovšem příliš otevření nejsou, snad jen v jistých vedlejších a nepřímých ohledech. Nikde to neplatí více než v případě cloud computingu.
Na otevřenosti architektury a přístupu k budování cloudu skutečně velmi záleží. Pouze otevřený cloud umožňuje zákazníkům, aby spravovali rozličné infrastruktury a spojovali je pod stejnou cloudovou architekturou. Namísto vytváření nového cloudového sila nebo budování podnikového IT zcela od začátku nabízí otevřený cloud výhody pro celou IT infrastrukturu. Poskytuje podstatně větší efektivitu a agilitu (rychlost a důraz). Navíc jej lze plně kontrolovat s pomocí technologických plánů a uživatelům nabízí i jasnou představu či vizi budoucnosti jejich IT.
Co termín „open“ znamená v kontextu cloud computingu? Rozhodně nezačíná a nekončí dodáním určitého formátu do standardizovaného systému nebo oznámením partnerů, kteří se specializují na určitou technologickou platformu. Podle našeho názoru by zde měl figurovat termín a myšlenka open source. Ale jde o mnohem víc.
Otevřený cloud má následující charakteristiky:
-
Jde o open source. Umožňuje jeho uživatelům, aby kontrolovali své jednotlivé implementace a nesvazuje je technologií a obchodním plánem určitého dodavatele. Poskytuje prostor pro budování a správu cloudů, které budou plně pod kontrolou provozovatelů a odběratelů. Současně jim nabízí naprostou transparentnost v technologiích, na nichž staví svůj byznys. Open source nabízí flexibilitu a svobodu volby v otázkách provozu cloudu. Týká se to i proprietárních prvků, které v něm figurují. Otevřený kód umožňuje provozovatelům, aby spolupracovali s jinými komunitami a společnostmi a podporovali tak inovace v potřebných oblastech.
-
Stojí za ním životaschopná a nezávislá komunita. Termín open source není pouze o kódu, jeho licenci a o tom, jak může být využit nebo upraven. Minimálně stejně významná je i komunita spojená s kódem a s jeho správou. Spolupráce na vývoji a inovace, které komunity přinášejí, umožňují každému plně využívat existující struktury vývoje a organizaci práce.
-
Je postaven na otevřených standardech, protokolech a formátech, které směřují ke standardizaci, a jsou nezávislé na dodavateli i platformě. Standardizace ve smyslu oficiální normy cloud computingu zatím nemá žádnou formální podobu. Znamená to, že přístupy k interoperabilitě, které nejsou pod kontrolou jednotlivých dodavatelů, a které nejsou spjaty s konkrétními platformami, nabízejí významnou flexibilitu. Díky tomu mohou specifikace aplikačních rozhraní pracovat bez implementačních omezení. Současně představují příležitost pro komunity a organizace, aby si vyvinuly vlastní varianty, které splní jejich individuální technické a obchodní požadavky.
-
Příslušná práva duševního vlastnictví nabízejí svobodu pro využití těchto technologií. Nedávná historie již několikrát dokázala, že existuje jen málo záruk, které by zajistily, že aktiva duševního vlastnictví zůstanou přístupná všem a vždy. Chcete-li mít jistotu přístupu k aktivům duševního vlastnictví, jež za určitých podmínek využíváte, musí příslušná ustanovení ošetřovat technologie jako otevřené a volně přístupné uživatelům. Tzv. „de facto standardy“, které jako standardy fungují často pouze v režii velkého dodavatele, v tomto testu velmi často selhávají.
-
Lze jej nasadit na infrastruktuře dle vlastní volby. Hybridní správa cloudu může poskytnout dodatečnou vrstvu abstrakce nad virtualizací, fyzickými servery, datovými úložišti, sítěmi a poskytovateli veřejných cloudových služeb. To znamená, a současně předpokládá, aby management cloudu byl nezávislý na virtualizaci a na dalších základních technologiích. Jde o zásadní rozdíl mezi cloudem a prostou správou virtualizačních řešení. Otevřený cloud je zásadním prostředkem pro nasazení a provoz hybridních cloudů. Zahrnuje fyzické servery, různé virtualizační platformy a široké spektrum poskytovatelů veřejných cloudových služeb, včetně těch nejrozšířenějších.
-
Je rozšiřitelný a připojitelný díky otevřenému aplikačnímu rozhraní. Uživatelé díky této vlastnosti mohou přidávat funkcionality, poskytovatele a technologie z široké palety různých zdrojů a od řady výrobců. Je důležité, aby samotné programové rozhraní nebylo pod kontrolou jediného dodavatele, nebo nepříslušelo ke konkrétní implementaci. Dohlížet by na ně měla třetí strana, která zajistí jeho další vývoj, úpravy a rozšiřování způsobem otevřeným a transparentním. Dobrým příkladem podobného aplikačního rozhraní, které abstraktně rozlišuje mezi jednotlivými cloudy, je Deltacloud API. Na jeho vývoj dohlíží organizace Apache Software Foundation, a mimo jiné nepatří k projektům, jež kontroluje společnost Red Hat. A není ani svázáno s konkrétní implementací správy cloudu.
-
Umožňuje přenositelnost mezi cloudy. Přístup k budování otevřeného cloudu, který podporuje heterogenní infrastrukturu, umožňuje, aby tato investice přecházela mezi různými cloudovými prostředími. Jde o jeden z požadavků na otevřený cloud. Přenositelnost má mnoho forem a týká se programovacích jazyků a vývojových rámců, dat i aplikací samotných. Pokud vyvinete program pro jeden cloud, neměli byste jej přepisovat do jiného jazyka, nebo napojovat na jiné aplikační rozhraní, když jej chcete přesunout do jiného cloudového prostředí. Navíc, konzistentní provozní prostředí, které potenciálně existuje mezi cloudy, přináší omezenou potřebu testů a úprav při obnovování chodu cloudových prostředí.
Otevřený cloud vyžaduje splnění řady parametrů. Je to důležité pro to, aby se stal skutečně otevřeným, a nikoli zcela nebo částečně uzavřeným. Několik splněných parametrů je rozhodně lepší stav, než absence všech. Ale jen splnění celého spektra požadavků na otevřený cloud organizaci zajistí, aby maximalizovala přínosy z cloud computingu.