Když se uvažuje o elektrárnách na oběžné dráze, proč by se do vesmíru nemohla přesouvat i datová centra? Plán přitom zdaleka není sci-fi – alespoň v tom smyslu, že by mohl být realizován relativně brzy. Prý.
Nápad rozebírá Andy Tomaswick na Universe Today. Hlavní motivace je zde pochopitelně ekonomická.
Ve vesmíru existuje prostor pro nové technologie napájení a chlazení. Napájení by se realizovalo samozřejmě prostřednictvím solárních panelů, tak jak se technika využívá u satelitů/sond (poznámka PH: ale to je vzhledem k očekávané spotřebě něco trochu jiného). Na dostatečně vysoké oběžné dráze by datová centra mohla být efektivně napájena neustále, bez ohledu na povětrnostní podmínky nebo rotaci Země. Mnoho datových center také používá vodní chladicí systémy. Voda je sice těžká a drahá na vynesení na oběžnou dráhu, ale na spoustě asteroidů je jí dostatek, aby mohla zásobovat miliony datových center. Níže uvedená studie popisuje několik asteroidů s relativně blízkými trajektoriemi.
Datová centra spotřebovávají nejen energii, ale také prostor (v oblasti velkých měst jsou nemovitosti drahé), i toho je vesmíru (zatím) dostatek. Využití vesmírného datového centra jako přenosového bodu pro informace by mohlo také zkrátit zpoždění v přenosu dat mezi kontinenty. Přímé propojení dvou počítačů je jednodušší, pokud mají přímou viditelnost na stejný přenosový bod. Využití takového datového centra k přenosu informací, podobně jako to v současnosti dělá Starlink s technologií satelitního internetu, by vyřešilo (mohlo vyřešit) problémy s latencí mezi vzdálenými místy. Rychlost přenosu dat pomocí satelitů se ovšem nemůže rovnat moderním pozemním technologiím, i když se neustále zvyšuje.
Překážkou jsou samozřejmě také vysoké náklady spojené s dopravením hardwaru na oběžnou dráhu. Nicméně i zde projekty typu Starship postupně cenu snižují.
Plus masové zavedení těchto technologií vyžaduje koordinaci mezi vládami (definice příslušných standardů, pásma apod.), souvisí s geopolitikou atd. Nicméně první společnosti již na pilotní projekty získaly od investorů peníze. A. Tomaswick má proto celkem jasno, má jít pouze o to kdy přesně (dle něj však rozhodně brzo), kdo (a kdo na tom vydělá). Osobně bych tak optimistický nebyl…
Ayodele Periola et al, Space-Based Data Centers and Cooling: Feasibility Analysis via Multi-Criteria and Query Search for Water-Bearing Asteroids Showing Novel Underlying Regular and Symmetric Patterns, Symmetry (2023). DOI: 10.3390/sym15071326
Zdroj: Andy Tomaswick: Could we put data centers in space? Universe Today / Phys.org